2013. december 20., 09:13

Cseh kormányalakítás: a KDU-ÈSL ragaszkodik az agrártárcához

PRÁGA. A Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt csak akkor hajlandó része lenni a formálódó új cseh kormánykoalíciónak, ha a kormányban övé lesz az agrártárca - közölték a KDU-ÈSL csütörtöki országos elnökségi ülése után Prágában.

Bohuslav Sobotka, a kormányalakítási tárgyalásokkal megbízott szociáldemokrata pártelnök ajánlatát, miszerint a kereszténydemokraták vezessék a munkaügyi és népjóléti minisztériumot, valamint a közlekedési vagy a környezetvédelmi tárcát, a párt vezetése csütörtökön elutasította.

Ennek ellenére Pavel Bìlobrádek pártelnök megbízást kapott a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-ÈSL) elnökségétől, hogy folytassa a koalíciós tárgyalásokat a Cseh Szociáldemokrata Párttal (ÈSSD) és az Igen (ANO) mozgalommal.

"Partnereink ajánlata megtisztelő számunkra. Ugyanakkor a mezőgazdasági minisztérium továbbra is pártunk prioritása" - mondta Bìlobrádek újságíróknak. "Olyan megoldást akarunk, amely mind a három párt prioritásait figyelembe veszi" - szögezte le.

Sobotka, az októberi választáson győztes ÈSSD elnöke csalódásának adott hangot a kereszténydemokrata elnökség döntésével kapcsolatban.

A ÈSSD, az Igen és a KDU-ÈSL szerdán már megállapodott abban, hogy a kormánynak 18 tagja lenne. Ebből nyolc tárca a ÈSSD-t, hét az Igent és három a KDU-ÈSL-t illetné. A kereszténydemokraták számára azonban elfogadhatatlan, hogy nagyobb partnerei nem akarják a pártnak adni az agrártárcát.

Helyi megfigyelők szerint az agrártárcáért folyó harc fő oka az egyházi kárpótlás körüli vita, amely termőterületek, halastavak birtoklásáért is folyik.

Megosztás