2012. március 27., 07:23

Castro üdvözölte a pápát Santiago de Cuba repülőterén

HAVANNA. Megérkezett Maxikóból Santiago de Cuba repülőterére XVI. Benedek pápa hétfőn helyi idő szerint a délutáni órákban.

A katolikus egyházfő repülőgépe a Havannától 900 kilométerre délkeletre lévő Santiago de Cuba repülőterén szállt le, ahol Raúl Castro kubai elnök és a szigetország számos vallási méltósága üdvözölte. A pápa ezt megelőzően Mexikóban járt. A pápa a bátorságról, a reményről és a megbékélésről beszél majd a kubai hívekhez intézendő üzenetében - közölte a látogatás előtt a kubai katolikus püspöki kar elnöke.

XVI. Benedek az Antonio Maceo téren március 26-én, hétfőn este 6 órakor szentmisét mutatott be a Cobrei Szűz Mária kegykép megtalálásának 400. évfordulója alkalmából. A szertartás előtt körbe vitték a hívek között az eredeti kegyképet és közszemlére helyezték. XVI. Benedek aranyrózsát ajándékozott a Szűz Mária ikon tiszteletére.

Santiago de Cuba 400 ezer lakosú város, a sziget délkeleti partján. Kuba második legnagyobb települése és Havanna nagy riválisa az irodalmi, zenei és politikai élet terén. 1514-ben Diego Velázquez alapította, 1515-1607 között Kuba fővárosa volt. Gazdag kultúrával rendelkezik, 1520-ban kezdték meg a Szűz Mária mennybevételéről elnevezett székesegyház építését. A város híressé vált azért is, mert 1956-ban felkelés színhelye volt, majd 1959-ben itt került sor Fidel Castro első közéleti megjelenésére.

A Santiago de Cuba-i főegyházmegye területének egymillió lakosa van, akik 24%-a katolikus. 16 plébánián és 18 missziós állomáson 15 egyházmegyés pap, 11 szerzetes pap, 17 szerzetes, 36 szerzetesnő végez szolgálatot. Az egyháznak nincs egyetlen oktatási vagy jótékonysági intézménye sem.

A Plaza Antonio Maceo, a hétfő délutáni szentmise helyszíne a kubai ellenállás egyik hősének nevét viseli. Közel 200 ember befogadására alkalmas a tér. Antonio Maceo részt vett Kuba két függetlenségi háborújában. Száműzetésre kényszerült, majd Kuba nyugati részén egy csatában vesztette életét.

XVI. Benedek szálláshelye, a Nagy Szent Vazul szeminárium 1722-ben épült. A sziget egyik legrégebbi oktatási intézménye. A kezdetekkor a kollégium papjelölteket és világi híveket fogadott, majd a 19. század második felétől kezdve kizárólag papok képzésével foglalkozott. 1908-tól szerzetesnő-jelöltek oktatásának is otthon adott. 1961-ben az intézményt államosították és iskolává alakították át, majd 1997-ben visszakapta az egyház.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.