2014. március 4., 17:52

Büntetlenséget ígér az ukrán belügyi tárca

KIJEV. Az ukrán belügyminisztérium közölte: aki önként leadja fegyverét, mentesül a felelősségre vonás alól.
Az ukrán belügyminisztérium keddtől lehetőséget teremt az engedély nélkül tartott lőfegyverek, lőszerek és robbanóeszközök önkéntes leadására. A tárca internetes oldalára feltett közlemény szerint az engedély nélküli fegyver, lőszer és robbanószer tartása bűncselekménynek számít, a törvények értelmében pedig büntetőjogi felelősségre vonás a következménye. Amennyiben az állampolgárok önként fordulnak a rendőrséghez, hogy ott leadják ezeket az eszközöket, mentesülnek a büntetőjogi következményektől - közölte az ukrán belügy illetékes részlege.

Eközben az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálathoz (FSZB) fordult azzal a kéréssel, hogy működjön együtt Viktor Janukovicsnak, a parlament által menesztett volt ukrán államfőnek a kiadatásában - közölte keddi sajtótájékoztatóján Valentin Nalivajcsenko, az SZBU vezetője. A tisztviselő szerint arra kérték az orosz társszervezetet, hogy tájékoztassa az Orosz Föderációt a Janukovics ellen érvényben lévő körözésről, és hogy működjön közre Janukovics mihamarabbi kiadatásában. Rámutatott arra, hogy Oroszország köteles kiadni a körözés alatt álló ukrán állampolgárokat Ukrajnának.

Nalivajcsenko a tájékoztatón beszámolt annak részleteiről, hogyan próbálták a rendvédelmi szervek Janukovicsot őrizetbe venni február 24-re virradó éjjel. Elmondása szerint a hatóságok nem engedték felszállni Janukovics gépét a krími Belbek repülőtérről, és ellenőrzésük alá vonták a dél-ukrajnai félszigeten lévő összes állami rezidenciát. Janukovics autókonvoját egészen Szevasztopolig követték nyomon, a városban - ahol az orosz fekete-tengeri flotta állomásozik -, azonban szem elől vesztették. Az SZBU-főnök cáfolta, hogy a hatóságoknak lett volna esélyük őrizetbe venni Janukovicsot Ukrajna területén. Olekszandr Turcsinov házelnök a parlament plenáris ülésén bejelentette, hogy a főügyészség hivatalos kéréssel fordul hamarosan Oroszországhoz Janukovics kiadatása ügyében. Megjegyezte: normalizálná a két ország kapcsolatait, ha Moszkva kiadná a hivatalából menesztett államfőt egy átlátható bírósági eljárás lefolytatása érdekében.

Janukovics ellen nemzetközi körözés van érvényben. Az ukrán főügyészség tömeggyilkossággal, azaz több ember ellen elkövetett szándékos emberölés megszervezésével, továbbá hivatali visszaéléssel és Ukrajna alkotmányos rendjének megdöntésére irányuló felbujtással gyanúsítja.

Visszakapta mandátumát Timosenko ügyvédje

Visszakapta parlamenti mandátumát Szerhij Vlaszenko, Julija Timosenko volt ukrán kormányfő ügyvédje - jelentette be Olekszandr Turcsinov házelnök a kijevi parlament keddi ülésén. A házelnök (egyben ideiglenes államfő) közölte, hogy a legfőbb adminisztratív bíróság február 28-án hozott határozatot erről. "Helyreállt az igazság" - jegyezte meg Turcsinov. Szerhij Vlaszenkót tavaly márciusban fosztotta meg ugyanez a bírói testület a képviselői mandátumától, Volodomir Ribak akkori házelnök keresete alapján. A bíróság akkor összeférhetetlennek minősítette a képviselői tisztséget a 2009-es orosz-ukrán gázmegállapodásért hét év börtönbüntetésre ítélt volt kormányfő, Julija Timosenko védelmének ellátásával. Az ügyvéd mandátumfosztása komoly tiltakozásokat váltott ki az ukrán ellenzékben és az Európai Unióban is. A múlt hónapban Timosenko visszanyerte szabadságát, Vlaszenkónak pedig továbbra is van helye a Haza (Batykivscsina) frakciójában, mivel Arszenyij Jacenyuk miniszterelnöki kinevezésével egy időben lemondott képviselői mandátumáról.

A 450 fős parlamentben február 27-én alakult meg az új kormány mögött álló, kényelmes többség 250 képviselővel, "Európai Választás" elnevezéssel. A koalíciót az addig ellenzékben lévő három párt, a Haza (Batykivscsina), az Ütés (UDAR) és a Szabadság (Szvoboda), valamint a "Gazdasági Fejlődés" és a "Szuverén Európai Ukrajna" elnevezéssel létrehozott képviselői csoportok hozták létre, néhány független képviselő támogatásával. A 32 fős kommunista frakció és a jelentősen megcsappant létszámú, addig kormányzó Régiók Pártja ellenzékbe vonult. A Régiók Pártjának egyébként a fordulat előtt sem volt meg a szükséges 226 fős többsége a parlamentben, csak a kommunisták és független képviselők együttműködésével tudott előterjesztéseket elfogadni. A párt 210 fős frakciójából Viktor Janukovics elnök leváltása óta már legalább 65 honatya vált ki.

Különbizottság jött létre

Azóta, hogy február 22-én a parlament az alkotmányos többséget is meghaladó, 328 támogató szavazattal elfogadta Janukovics leváltását, a parlament botrányok nélkül, konstruktív és nyugodt légkörben ülésezik, és folyamatosan fogadja el az előterjesztéseket, amire eddig nem volt példa 2012 végén történt megalakulása óta. A törvényhozás kedden különbizottságot hozott létre az alkotmánymódosítás előkészítésére, és munkacsoportot állított fel egy új kisebbségi nyelvtörvény kidolgozására. Turcsinov előző nap bejelentette, hogy az új jogszabály elkészültéig az eddigi 2012-es nyelvtörvény marad életben, amely alapján regionális státust kaphatnak a kisebbségi nyelvek azokban a közigazgatási egységekben, ahol a nemzetiségekhez tartozók aránya eléri a 10 százalékot.

Első olvasásban elfogadták az adótörvény újabb módosítását is, megváltoztatva benne az adófizetők regisztrációjára vonatkozó részt. A törvénybe egy előző módosításkor ugyanis bekerült egy olyan kitétel, amely szerint akiknek valamely másik államban van tartózkodási engedélyük, nem tekinthetők ukrajnai lakosnak. Ez a kitétel megakadályozta volna Vitalij Klicskót, az Ütés párt évek óta németországi tartózkodási engedéllyel rendelkező vezetőjét abban, hogy induljon az elnökválasztáson, mivel a választási törvények értelmében csak az jelöltetheti magát az államfői tisztségre, aki a választásokat megelőző tíz évben folyamatosan Ukrajnában élt. Klicsko az újabb módosítás után indulhat az elnökválasztáson.

Közös munkacsoport rendezheti a konfliktust

Ukrajna parlamentjének, illetve a Krími Autonóm Köztársaság törvényhozásának néhány képviselője találkozott kedden, és előzetesen megállapodtak abban, hogy közös parlamenti csoportot hoznak létre a krími alkotmány módosításának kidolgozására a terület autonómiájának bővítése céljából. Ezt Nesztor Sufrics, az ellenzékbe vonult korábbi kormánypártnak, a Régiók Pártjának képviselője közölte az Interfax-Ukrajina ukrán hírügynökség jelentése szerint a kijevi parlament ülésén. A képviselő szavai szerint az autonóm terület törvényhozásának tagjai továbbították a parlamentjükben, illetve a krími lakosság által megfogalmazott kérdéseket. Ezeket azonban nem hozta nyilvánosságra a honatya.

Sufrics kijelentette, hogy az elmúlt több mint tíz év alatt a Krími Autonóm Köztársaság parlamentje nem egyszer fordult a központi vezetés szerveihez, az államfőhöz, valamint Ukrajna parlamentjéhez azzal a javaslattal, hogy kezdjenek párbeszédet, és tekintsék át az alkotmánymódosítás kérdését, erre nem is egy alkalommal ígéretet kaptak. A képviselő ugyanakkor kifejezte meggyőződését, hogy a két parlament várhatóan létrejövő közös munkacsoportjában sikerül kompromisszumra és egységre jutni, amire - szavai szerint - jelenleg igen nagy szükség van. Az ungvári születésű Sufrics korábban a Krími Autonóm Köztársaság parlamentjének képviselője volt 2006-2007-ben. A krími parlament február 27-én menesztette a korábbi kormányt, és új miniszterelnökké az oroszbarát Szerhij Akszjonovot, az Orosz Egység pártjának vezetőjét választotta.

Kárpátalján véradás, Volin megyében harci kiképzés

Rákos gyerekek számára szervezett önkéntes véradást Ungváron a kárpátaljai Jobboldali Szektor (PSZ), míg Volin megyében a tömörülés ottani szervezetei megkezdték a katonai szolgálatra jelentkezett önkéntesek harci kiképzését. A nacionalista és szélsőjobboldali szervezetekből verbuválódott PSZ kárpátaljai tagszervezete, a Karpatszka Szics önkéntes véradást szervezett a munkácsi rákkórházban kezelt gyerekek számára. A PSZ felhívására 35-en jelentkeztek és adtak vért az ungvári vérátömlesztő központban, nagyobbrészt az ungvári egyetem diákjai adták hírül kedden kárpátaljai hírportálok.

A kárpátaljai PSZ azzal a kéréssel fordult hétfőn a kárpátaljai területi hadkiegészítő parancsnoksághoz, hogy engedélyezze számára önkéntesek harci kiképzését az Ungvárhoz közeli Diós (Orehovica) katonai lőterén. Az északnyugat-ukrajnai Volinban a helyi PSZ az önvédelmi alakulatok és az autós tüntetők közreműködésével hétfőn elkezdte a katonai szolgálatra jelentkezett önkéntesek katonai és harci kiképzését. A volini katonai líceum bázisán szervezett kiképzés során a jelentkezőket a tanintézet oktatói hadászati elméletre és fegyverhasználatra oktatják. A képzés első turnusában résztvevő 200 önkéntes a lőgyakorlatokat is elkezdte jelentette kedden a zik.ua lembergi hírportál.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.