Brüsszeli merényletek - Mégsem Mohamed Abrini a "kalapos férfi"?

A beszámoló szerint a belga hatóságok erősen kételkednek Mohamed Abrini vallomásának igazságtartalmában, és attól tartanak, hogy az iszlamista fedezni próbálja egy szökésben lévő társát, az "igazi kalapos férfit". A kételyek nemcsak amiatt keletkeztek, hogy Mohamed Abrini elfogása után szinte azonnal elismerte, hogy ő látható a felvételeken a két öngyilkos merénylő mellett, hanem azért is, mert állítását nem támasztják alá bizonyítékok. Így a helyszínen még mindig, csaknem egy hónappal a március 22-én történt merényletek után sem találtak DNS-nyomokat vagy ujjlenyomatokat, holott a kalapot és sötét szemüveget viselő férfi a két merénylővel ellentétben nem viselt kesztyűt.
A Die Welt értesülése szerint a belga hatóságok intenzív nyomozást folytatnak a brüsszeli terrorista sejt egy ismeretlen tagja ellen. Salah Abdeslam, a tavaly novemberi párizsi merényletsorozat fő gyanúsítottja feltehetőleg három embert vitt október elején a németországi Ulmból Brüsszelbe. Mindhárman hamis szíriai útlevéllel érkeztek Németországba a menedékkérők között, a balkáni migrációs útvonalon. Kettőt közülük már azonosítottak.
Az egyik a szíriai és belga hamis papírokat és a Mounir Ahmed Alaaj, valamint az Amine Choukri neveket használó férfi, akit Salah Abdeslammal együtt fogtak el Brüsszelben március 18-án, a másik pedig a svéd állampolgárságú Osama Krayem, akit április 8-án vettek őrizetbe, aznap, amikor elfogták Mohamed Abrinit is. A Németországból Belgiumba szállított harmadik személynek nincs nyoma. A belga hatóságok szerint ő lehet a kalapos ember - írta a Die Welt.
Öt éven keresztül a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtéren dolgozott Najim Laachraoui, a légikikötőben március 22-én magukat felrobbantó merénylők egyike - jelentette a VTM flamand nyelvű belga közszolgálati televízió.
A csatorna névtelenséget kérő illetékesekre hivatkozva azt közölte, hogy a fiatal férfi 2012 végéig a repülőtéren tevékenykedő egyik külsős cég alkalmazottjaként dolgozott, néhány hónappal később viszont Szíriába utazott, hogy csatlakozzon a harcokhoz. A VTM szerint Laachraoui ennek következtében jól ismerhette a repülőtéren foganatosított biztonsági intézkedéseket.
Korábbi hírek szerint Najim Laachraoui 2009 és 2010 nyarán egy-egy hónapon át az Európai Parlament brüsszeli épületében látott el takarítói feladatokat egy külső cég alkalmazottjaként diákszerződéssel.
A flamand televíziócsatorna értesülései szerint a Zaventem repülőtér alagsorában nem sokkal a brüsszeli robbantások után felfedeztek egy rejtett imaszobát, ahol a "légikikötő radikális alkalmazottai találkoztak és imádkoztak titokban". A helyiséget ezt követően bezárták.
A La Libre Belgique című újság korábban azt közölte, hogy akár ötven, az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezettel szimpatizáló és szélsőséges nézeteket valló alkalmazott is dolgozhat a brüsszeli nemzetközi repülőtéren.
A belga szövetségi ügyészség azt közölte, hogy nem rendelkeznek információkkal a VTM hírében foglaltakról, így sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudják azokat.
A 24 éves, marokkói származású belga állampolgár Najim Laachraoui 2013-ban csatlakozott az Iszlám Államhoz, és aktívan részt vett a harci cselekményekben egészen addig, amíg meg nem sebesült a lábán. A fiatal férfi ekkor úgy döntött, visszatér Európába, hogy ott hajtson végre merényleteket. Laachraouinak a brüsszeli mellett a tavaly novemberi párizsi terrortámadásokhoz is köze volt a hatóságok információi szerint.
Vádat emeltek Salah Abdeslam ellen a brüsszeli terrortámadások előtti lövöldözés miatt is
Brüsszelben vádat emeltek csütörtökön a tavaly novemberi párizsi merényletek egyik fő felelősének tartott Salah Abdeslam ellen rendőrök elleni lőfegyveres támadás miatt is, amelyet a múlt havi brüsszeli merényletek előtt egy héttel követett el - közölte Abdeslam védőügyvédje.
Sven Mary arról tájékoztatott, hogy a párizsi terrortámadások kitervelésével is vádolt védencét ezúttal gyilkossági kísérlettel vádolták meg a brüsszeli Forest negyedben március 15-én lezajlott lövöldözés miatt.
A tűzpárbaj a hatóságok terrorellenes csoportjának a párizsi merényletek felderítését célzó művelete közben robbant ki. A lövöldözésben négy rendőr megsebesült, egy gyanúsított meghalt, két másik (köztük Abdeslam) pedig elmenekült.
Salah Abdeslamot négy hónappal a párizsi merényleteket követően, március 18-án fogták el Brüsszel Molenbeek nevű negyedében, alig néhány házra szülei lakásától. Már az elfogását követő napon vádat emeltek ellene a párizsi merényletekben játszott szerepe miatt.
Március 22-én Brüsszelben a Zaventem nemzetközi repülőtéren és a Maelbeek metróállomáson hajtottak végre terrortámadást, 32-en meghaltak. Tavaly november 13-án Párizsban hét helyszínen követtek el merényleteket, ezekben 130 ember halt meg. A belga hatóságok szerint bizonyított kapcsolat van a párizsi és a brüsszeli merényletek kitervelői és elkövetői csoportjai között. Mindkét támadás elkövetőjeként az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelentkezett.
