2011. július 22., 18:32

Balogh Csaba Magyarország új szlovákiai nagykövete

BUDAPEST. Schmitt Pál államfő tíz új külföldi képviselet-vezetőnek átadta a megbízólevelet ma a Sándor-palotában. Magyarország szlovákiai nagykövete, Balogh Csaba diplomata, Romániában és Bulgáriában is teljesített szolgálatot, majd a külügyminisztérium Szlovákiáért felelős osztályán tevékenykedett.

A Köztársasági Elnöki Hivatal közlése szerint Martonyi János külügyminiszter előterjesztésére Schmitt Pál átadta a megbízólevelet Sándorfi Eszternek (Athén), Szerdahelyi Istvánnak (Tokió), Balogh Csabának (Pozsony), Terényi Jánosnak (Újdelhi), Magyarics Tamásnak (Dublin), Jeszenszky Gézának (Oslo), Pántos Györgynek (Tunisz), Pethő Gyulának (Teherán) és Pecze Zoltánnak (Vilnius), valamint Faragó Csaba Attilának (Szingapúr) a Sándor-palotában.

A leendő nagykövetek majdnem mindegyike karrier diplomata; Magyarics Tamás a tudományos, Faragó Csaba Attila az üzleti életből érkezett a diplomáciai pályára - tájékoztatta Magyarics Tamás, a Magyar Külügyi Intézet igazgatója az MTI-t pénteken. Balogh Csaba diplomata, Romániában és Bulgáriában is teljesített már szolgálatot, majd a külügyminisztérium Szlovákiáért felelős osztályán tevékenykedett.

 
A kinevezettek közül Balogh Csaba pozsonyi nagykövetnek lehet a legtöbb dolga. Szlovákia és Magyarország viszonyát továbbra is beárnyékolja a két állam nemzeti kisebbségekhez való viszonya. Az elmúlt hónapokban több vitát generált a két ország között a szlovák nyelvtörvény ügye, amely a kisebbségek nyelvhasználati jogát határozza meg. Szintén feszültségre adhat okot a szlovákiai magyarok választójoga. A magyar kormány elképzelései szerint ugyanis szavazati jogot kaphatnak a határon túli magyarok, ezt a szlovák kormány ellenzi.

Szintén a figyelem középpontjába kerülhet Sándorfi Eszter, aki Athénban képviseli majd a magyar államot. Görögországgal kapcsolatban az elmúlt hetekben szüntelenül az államcsőd elkerüléséről szólnak a hírek, az Európai Unió vezetői arról tárgyalnak, hogyan lehetne megmenteni a gazdaságot, hogy az ne rontson a közösség és az eurózóna helyzetén. Szerdahelyi Istvánnak is lehetnek nyugtalan pillanatai, hiszen a nagykövet Tokióban teljesít majd szolgálatot. Az elmúlt hónapokban Japán a fukusimai atomerőmű balesete miatt került a híradásokba.

Pántos György Tunéziában lesz nagykövet. Itt az arab tavasz következményei miatt élhet meg izgalmas időszakot a magyar diplomata. A forradalmi hevület az év elején elűzte Ben Ali köztársasági elnököt, így az észak-afrikai ország komoly változások előtt áll. Magyarics Tamás, a Magyar Külügyi Intézet igazgatója Írországban lesz nagykövet.

Jeszenszky Géza, az Antal-kormány külügyminisztere, korábbi washingotni nagykövet ősztől Oslóban képviseli Magyarországot. Indiában Terényi János, Iránban Pethő Gyula, Litvánia Pecze Zoltán, Szingapúrban pedig Faragó Csaba Attila lesz a magyar nagykövet.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.