2016. április 20., 11:32

Badin Ádám varázslatos Meseszínháza

ROZSNYÓ. Egy burját népmese - Ogajlo csodaszarva - alapján készült a Meseszínház legújabb bábjátéka. Badin Ádám egyedül tartja kézben nemcsak a báb karaktereket, de játékával, a mívesen faragott totem bábok segítségével, életre kelnek a messzi Bajkál-tó mesevilágának a helyszínei. Boráros Milada dolgozta ki a bábjáték dramaturgiai ívét és rendezése segítségével elevenedett meg a történet.
201604200031470.001_adam_1.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

A mese igazi üzenete a sok kis gyönyörű csoda, amit a mese címében szereplő varázsállat - a csodaszarvú kos testesít meg. "Ogajló egy csoda kos, amelynek varázsereje a szarvában van. Minden harcnak az a célja, hogy ezt megszerezzék. Ám senkinek sem sikerül, mert ez nem egyszerű, hisz védi őt Heten, a Barguzini hegyek istennője" - meséli Badin Ádám.

A mese alaptörténete egy testvérpárról szól, egy egészséges és egy beteg fiú kapcsolatáról. Hogyan alakulnak át, hogyan változik meg életük és szívük a mese folyamatában. Sok-sok ötlet és színes apróság van a bábjátékos kezében. Boráros Milada dolgozta ki a bábjáték dramaturgiai ívét és rendezése segítségével elevenedett meg a történet. Milada Csehországban született. Férjével, Boráros Szilárd bábtervezővel, tíz éve Magyarországon élnek és alkotnak.

"A dramaturgiai munka végén eljutottunk oda, hogy közösen megálmodtuk a díszlet világát, utána azzal kezdtünk dolgozni, úgy, hogy még nem volt szöveg, majd belehelyeztük a történetet a terekbe, s amikor láttam, hogyan tud benne a szöveg működni, akkor kezdtem írni. A rendezés, a dramaturgia, és az írás folyamatosan befolyásolta egymást, az utolsó pillanatig" - mondja az alkotás folyamatáról Boráros Milada.

Az alkotók kimondottan a mai kor szellemében, a mai új modern bábos elképzeléseket alkalmazva próbálták ezt a fajta eredetmesét úgy színpadra tenni, hogy ez a mai gyereknek is érthető legyen. "De természetesen használtuk mindazokat az eszközöket, amit a bábszínház tud és akar. Így például a bábuk nem festettek, totembábok" - ismerteti a részleteket Badin Ádám, hozzátéve, "a bábok eleve úgy vannak megfaragva, hogy őrizzék az eredetiséget. Ehhez fontos, hogy olyan környezetbe kerüljön, a díszletben, zenében s mindenben, ahol a kettő ötvöződik egymással. Az pedig természetes, hogy megtalálhatók benne nyomokban  a magyar párhuzamok is, hisz magyar gyerekeknek játsszuk".

"Nagy feladat volt, de most már azt érzem, hogy fönn vagyunk a Goraj-hegy tetején és onnan látjuk a szép tájakat" - állapítja meg elégedetten a dramaturg-rendező, Boráros Milada.

A zene kötődik a burját népmese gyökereihez, Schulteisz Gábor  zeneszerző ötletei alapján.  A mívesen faragott totem-bábokat Boráros Szilárd bábtervező készítette. A közös munka alapján izgalmas és különleges előadás született a Felvidék egyik legnépszerűbb  Meseszínházában.

201604200031470.001_adam_1.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás