Az USA és az Öböl menti államok elapasztanák a terrorszervezetek pénzügyi forrásait

Donald Trump amerikai elnök szaúd-arábiai útjának második napján találkozott az Öböl Menti Együttműködési Tanács (GCC) országainak vezetőivel. A csúcstalálkozón a perzsa-arab vetélkedésről, valamint a jemeni és a szíriai polgárháborúról is szó esett.
Washington korábban több arab államot vádolt meg azzal, hogy területükről jutnak forrásokhoz az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezethez hasonló szélsőséges csoportok. Trump látogatásán erőteljesebb szerepvállalást kért a Perzsa-öböl menti arab országoktól a terrorizmus elleni harcban.
Az amerikai elnök Szabáh el-Ahmad el-Dzsábir asz-Szabáh kuvaiti emírrel való találkozóján azt ígérte, hogy két héten belül sajtótájékoztatót tart az Iszlám Állam elleni harccal kapcsolatos terveiről, és egyúttal megköszönte Kuvait terrorellenes küzdelemben nyújtott segítségét.
Kétnapos szaúd-arábiai tartózkodása során Trump szeretne minél több arab és muszlim vezetőt felsorakoztatni maga mellett a dzsihadisták elleni harc jegyében, akik a szövetségesek offenzívái ellenére továbbra is jelentős területeket tartanak ellenőrzésük alatt Irakban és Szíriában.
Trump koalíciót ajánl a Közel-Keleten a terrorizmus felszámolására
Az amerikai elnök azt kérte vasárnap a muzulmán országoktól, hogy alkossanak koalíciót Amerikával a Közel-Keleten a terrorizmus minden formájának "eltiprása" céljával.
Donald Trump erről Rijádban beszélt azon csúcstalálkozón, amelyre 55 muzulmán ország küldte el vezetőjét. Az amerikai elnök kijelentette: ez a "nemzetek szövetsége... a közös értékeken és érdekeken alapul".
Azt mondta, hogy "az Egyesült Államok nem akarja ráerőltetni az életformáját másokra, hanem a kezét nyújtja az együttműködés és bizalom szellemében".
"Nem azért jöttem, hogy kioktassak másokat, megmondjam nekik, hogyan éljenek, mit csináljanak, miként imádkozzanak. Ehelyett szövetséget ajánlunk" - jelentette ki.
"Ez az emberi élet megsemmisítésére felesküdött barbár bűnözők, valamint az azt védelmező rendes emberek közötti harc, legyenek bármilyen vallásúak" - mondta Trump. "Ez azt jelenti, hogy bátran szembeszállunk az iszlamista szélsőségesség válságával, és az abban gyökerező iszlamista terrorcsoportokkal. Továbbá azt is jelenti, hogy összefogunk az ártatlan muszlimok meggyilkolásával, a nők elnyomásával, a zsidóüldözéssel és a keresztények lemészárlásával szemben" - mondta beszédben.
Az amerikai elnök "a jó és a rossz, nem pedig a civilizációk" harcaként írta le a terrorellenes küzdelmet. A radikalizáció elleni harcban a muzulmán többségű országoknak kell az élen állniuk, amelyek leginkább megszenvedik a fanatikus erőszakot - vélekedett Trump.