Az uruguayi magyarok Tündérkertje
A helyi magyar közösség a 2. világháborút követően és az 1956-os emigráció után erősödött meg, amikor 5000 feletti volt a számuk a kétmilliós lakosú városban.
Jankovics Károly, az Uruguayi Magyar Otthon alelnöke szerint a montevideói magyar élet legaktívabb és valószinüleg leglátványosabb részét a négy korcsoportban tevékenykedő Tündérkert Néptáncegyüttes teszi ki. Heti rendszerességgel mintegy 60-70 fő látogatja a próbákat és minden nagyobb nemzeti ünnepen is bemutatkoznak a magyar otthonban.
Vannak szülők nagyszülők, akik nagyobb áldozatokra is hajlandóak azért, hogy a családban ne vesszen el az ősök nyelve. Van olyan, akit nemcsak a magyar tánc tanulásra irattak be szülei, de Magyarországra is elküldték, hogy a Balassi Intézetben tökéletesítse nyelvtudását.
Montevideóban volt magyar római katolikus és református gyülekezet, volt templomuk is, de ma már csak egy magyar zsidó klub működik a négy Szlovákia területnyi három millió háromszázezer lakosú országban.
A kis számú magyar közösségben már elenyésző a magyar-magyar közötti házasság, ezért egyre kevesebben beszélik felmenőik nyelvét, de a magyar otthon vezetői ennek ellenére bizakodóak, hisz a Tündérkertben a magyar kultúrát viszik tovább, még ha az csak énekben és táncban jelenik is meg.
(Az uruguayi magyarok életéről összeállítást láthatnak a Felvidéki Híradó pénteki kiadásában.)