Az adóparadicsomok listájának összeállítását sürgeti az Európai Bizottság

Elmondta: az uniós tagállamoknak egy közösen összeállított, a valóságot tükröző listáról kell megegyezniük az adóparadicsomokat illetően már a következő hat hónapban, és büntetéseket kell kilátásba helyezni azon országokkal szemben, amelyek elrejtik az adóköteles bevételeket. A szabályozási folyamatokat fel kell gyorsítani - szögezte le a biztos.
A tagállamoknak jelenleg eltérő listáik vannak az adóügyekben nem együttműködő országokról, és esetükben szabadon dönthetnek az esetleges korlátozó intézkedésekről - tájékoztatott.
Az Európai Bizottság januárban jelentette be, hogy listát készít az adóparadicsomokról, és szankciókat kíván kilátásba helyezni ellenük.
A múlt héten a Süddeutsche Zeitung német lapnak több százezer offshore cég titkos adatát szivárogtatta ki egy titkos forrás a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodától, amely névtelen offshore vállalatokat ad el ügyfelei számára a világ számos részén. Az eltitkolt offshore vállalatokról kiszivárgott listán számos politikus, üzletember, híresség és neves sportoló neve szerepel.
Rothschild: a nemzetközi gyakorlatnak megfelelő szerződést kötöttünk Porosenkóval
A Rothschild cégcsoport megerősítette, hogy valóban bizalmi szerződést kötöttek az ukrán elnök tulajdonában lévő Roshen édesipari vállalat irányításának átvételéről, és leszögezték, hogy a szerződés a nemzetközi gyakorlatnak megfelelő tartalmú.
A vállalat közleményében hangsúlyozta, hogy a bizalmi megállapodás olyan nemzetközi szabványokra alapul, amelyeket olyan politikusok esetében alkalmaznak, akiknek át kell adniuk vagyonuk kezelését arra az időre, amíg hivatali idejüket töltik.
A hét elején ismertté vált, hogy Petro Porosenko ukrán államfő neve is szerepel az offshore cégekről és tulajdonosaikról kiszivárgott listán.
Az ukrán sajtóban megjelent kommentárok szerint komoly felháborodást keltett az ország lakossága körében az, hogy az államfő offshore céggel rendelkezik, ami további politikai presztízsveszteséget okozott neki. Az ügy iróniája ugyanakkor az, hogy Porosenko egyszerűen be akarta tartani választási ígéretét a Roshen eladására vonatkozóan, de ennek megvalósításához elkerülhetetlen volt a cég megalapítása - írták a The Washington Post amerikai lapban megjelent, majd az Ukrajinszka Pravda hírportál által is leközölt elemző cikk ukrán szerzői. Felhívták a figyelmet arra, hogy az ukrán alkotmány értelmében rendelkezhet vagyonnal az államfő, de üzleti tevékenységet nem folytathat. Azt azonban az ukrán jog nem szabályozza, hogy a hivatalban lévő elnök már meglévő aktívumainak átalakítása üzleti tevékenységnek minősül-e. Szakértők felróják Porosenkónak még azt, hogy a brit Virgin-szigeteken bejegyzett új cége - amelyet a Roshen eladása érdekében hozott létre - nem szerepelt vagyonnyilatkozatában, noha erre sincs egyértelmű szabály.
A cikk írói szerint valóban csak technikai jellegű ügyletről van szó, az államfő eddig nem alkalmazta az általa létrehozott offshore céget adóelkerülésre, és annak semmi köze vagyonának gyarapodásához. Felhívták a figyelmet arra is, hogy Porosenko az ukrán és más posztszovjet országok politikusainak, üzletembereinek bevett gyakorlatával ellentétben nem más, hanem saját nevén hozta létre a Virgin-szigeteki vállalatot.
A cikk szerint a Roshen tavaly több mint 1,3 milliárd hrivnyát fizetett be adóként az ukrán állami költségvetésbe, amivel az ország 74-ik legnagyobb adófizetője volt 2015-ben.
A Forbes-Ukrajina című újság múlt heti számában Porosenkót a hatodik helyre tette a leggazdagabb ukránok legfrissebb listáján. A lap szerint az elnök vagyona egy év alatt 100 millió dollárral nőtt, elérve a 858 millió dollárt.
Cameronnak voltak részvényei apja offshore cégében
David Cameron brit miniszterelnök csütörtökön elismerte, hogy voltak részvényei néhai édesapja offshore befektetési vállalkozásában. Cameron az ITV brit kereskedelmi tévécsatorna csütörtök esti híradójában közölte azonban azt is, hogy 2010-ben, amikor kormányfő lett, eladta feleségével közösen birtokolt érdekeltségét, "hozzávetőleg" 30 ezer fontért.
Csütörtök este a Downing Street is kiadott egy közleményt, amely felfedi, hogy a házaspár 1997-ben vásárolta részesedést abban az offshore cégben, amelynek egyik alapító társigazgatója Cameron édesapja, a 2010-ben elhunyt Ian Cameron volt. A miniszterelnöki hivatal adatai szerint David Cameron és felesége annak idején 12 497 fontot fizetett a részesedésért, és 2010-ben 31 500 fontért adták el a részvénycsomagot.
A Mossack Fonseca panamai ügyvédi iroda offshore cégalapítási tranzakcióiról minap kiszivárogtatott milliónyi bizalmas dokumentumokból derült ki, hogy Ian Cameron társtulajdonosa és társigazgatója volt a Blairmore Holdings nevű offshore befektetési cégnek, amelyet bahamai és svájci székhellyel hoztak létre a Mossack Fonseca közreműködésével. A brit sajtóban a héten több bíráló írás is megjelent a kormányfő édesapjának cégéről.
A The Guardian című vezető baloldali brit napilap például azt írta, hogy az 1980-as évek elején alapított Blairmore Holdings három évtizeden át "egyetlen penny" adót sem fizetett Nagy-Britanniában. A lap szerint a Blairmore igazgatótanácsi szerkezetét úgy alakították ki, hogy a cég jogilag nem számított Nagy-Britanniában rezidens adóalanynak, és így nem is került a brit adóhivatal látókörébe.
A BBC csütörtöki kommentárja szerint David Cameron egyik fő politikai programja az adóelkerülés és a pénzmosás elleni hatósági fellépés szigorítása, így a kormányfő számára kínosnak bizonyulhat, hogy kapcsolatban állt egy olyan céggel, amely nem fizetett adót Nagy-Britanniában.
Cameron azonban az ITV-nek nyilatkozva csütörtökön kijelentette: "alapvető tévedés", hogy a céget édesapja és társbefektetői adóelkerülés céljából hozták volna létre. Cameron szerint a cél annak lehetővé tétele volt, hogy miután Nagy-Britanniában az 1970-es évek végén megszüntették a devizakorlátozásokat, a befektetők például dollárban denominált értékpapírokat is vásárolhassanak. Hozzátette: a cégben általa birtokolt részesedés osztaléka után személyi jövedelemadót fizetett, tőkejövedelmi adót azonban nem, mivel az e forrásból származó jövedelme nem érte el a vonatkozó adójogszabályokban meghatározott alsó küszöbértéket.
Cameron elmondta, hogy édesapja halála után 300 ezer fontot örökölt. "Nyilvánvalóan nem tudom azonosítani pennyre pontosan, hogy e pénz milyen forrásokból eredt, és apám már nincs itt, hogy megkérdezhessem tőle" - fogalmazott a brit kormányfő. A BBC úgy tudja, hogy Cameron hamarosan - valószínűleg a jövő héten - közzéteszi adóbevallásait.