2016. február 17., 16:56

Ausztria legfeljebb 3200 menekültet enged be naponta

BÉCS. A továbbutazókkal együtt naponta legfeljebb 3200 migráns léphet be Ausztriába, és maximum 80 menedékkérelmet nyújthatnak be az országban - jelentette be az osztrák belügyminiszter szerdán. Horvátország közben 217 migránst toloncolt vissza Szerbiába egyetlen éjszaka folyamán.
201602171703490.A1.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Johanna Mikl-Leitner tájékoztatása szerint ez a kettős felső határérték további intézkedésig lesz érvényben. A bejelentés szerint amennyiben ezeket a meghatározott számokat átlépik, az osztrák hatóságok átmenetileg leállítják a menedékkérőknek az országba történő beléptetését.

Szlovén lapok: az osztrák korlátozások láncreakciót váltanak ki

A gazdasági bevándorlókra bevezetett osztrák korlátozások láncreakciót, vagyis dominóhatást váltanak ki a balkáni útvonalon fekvő országokban, de valójában Bécs azon csendes kívánságát tükrözik, hogy Ausztria helyett a tőle keletre fekvő országok valamelyike vállalja fel a felelősséget határai teljes lezárásáért a migránsok előtt - írták a szlovén lapok szerdán.

Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter kedden a stájerországi Spielfeldnél bejelentette: felső határt szabnak a beengedett migránsok napi létszámára, és a menekültek áradata miatt további tizenkét beléptetőpont kiépítését tervezik. Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter pedig arról beszélt: drónokat vetnek be, és szigorúbban ellenőrzik a határokat, hogy megakadályozzák az illegális határátlépéseket.

Ausztria ugyanakkor nem közölte, hogy a szigorítások mikor lépnek életbe, mint ahogy a migránsok felső határára vonatkozóan sem jelentett be pontos számokat - húzták alá a lapok.

A szlovén média egy része ezt azzal magyarázta: "Bécs csendben kivár, hogy határok teljes lezárásának felelőssége ne őt terhelje". A Vecer című maribori napilap úgy fogalmazott, "Ausztria titokban azt reméli, hogy a kéziféket valaki más húzza be".

A parlament nemzetvédelmi bizottsága Miro Cerar miniszterelnök vezetésével szerdán délelőtt az ausztriaihoz hasonló szlovéniai intézkedések bevezetéséről tárgyalt.

A Dnevnik című ljubljanai napilap arról cikkezett, hogy az osztrák szigorítások Szlovénia, Olaszország és Magyarország irányában a schengeni megállapodás felfüggesztését jelenthetik, és óriási gazdasági károkat okozhatnak. A lap szerint Bécs lépése a migránsok iránti "vendégszeretet" politikájának a végét is jelentheti, ami egyébként kampánytémává vált a közelgő osztrák választások előtt.

Horvátország több mint 200 migránst toloncolt vissza Szerbiába

Horvátország 217 migránst toloncolt vissza Szerbiába az éjszaka - közölte Mirjana Milenkovski, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának szerbiai szóvivője a sajtóval szerdán. A szóvivő kiemelte, hogy a migránsokat vonattal szállították vissza Horvátországból a szerbiai Sidre, ahol a helyi befogadóközpontban helyezték el őket.

"Főként afgán családokat küldtek vissza, de iraki és néhány szíriai is van közöttük" - részletezte Mirjana Milenkovski. Hozzátette: azon dolgoznak, hogy kiderítsék, miért küldték vissza a bevándorlókat a horvát hatóságok. Azt lehet tudni - magyarázta -, hogy Szlovénia Horvátországba, Horvátország pedig Szerbiába szállította a 217 embert.

Szerbia készül arra, hogy esetleg több ezer migránst szállásoljon el hosszabb időre. Az ország 17 városában összesen hatezer helyet biztosítanak azoknak, akik valami oknál fogva Szerbiában rekednének. Legutóbb kedden nyitottak meg a szerb-macedón határ közeli Presevóban egy újabb épületet, amely mintegy 350 ember, főleg anyák és gyerekek befogadására alkalmas.

Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter kedden megismételte a szerb kormány álláspontját, miszerint Szerbia nem emel kerítést a határain, de nem is lesz a migránsok gyűjtőközpontja. Mint fogalmazott: a szerb intézkedéseket az uniós lépésekkel hangolják össze. Hozzátette: amennyiben Horvátország elkezdi Szerbiába visszatoloncolni a migránsokat, Szerbia is visszaszállítja őket Macedóniába.

201602171703490.A1.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás