A VMSZ nem vállal szerepet a kormányban
A VMSZ a köztársasági parlamentben öt képviselőjével a Demokrata Párt (DS) köré csoportosuló többség része kíván lenni, de politikusai nem vállnak személyes szerepet a kormányban – mondta az elnök a választási eredményeket értékelő sajtótájékoztatóján.
A tartományi parlamentben a VMSZ nyolc képviselőjével szintén együtt kíván működni a DS-szel, ráadásul a politikai helyzet bonyolultsága miatt a párt súlya némileg fölértékelődik – fogalmazott Pásztor István.
Szilágyi Imre, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa szerint a vasárnapi szerbiai elnökválasztáson győztes Tomislav Nikolicnak is fontos országa uniós integrációja, ezért a voksolás eredménye nem változtat azon, hogy Belgrád az EU-tagság megszerzésére törekszik.
Mint a szakértő hétfőn az MTI-nek elmondta, Tomislav Nikolic ugyan korábban az ultranacionalista Szerb Radikális Párt tagja volt, de elfordult ettől a párttól, mert "rájött", hogy az EU-tagság fontos Szerbiának, azóta uniópárti politikát folytat. Pártja, a Szerb Haladó Párt (SNS) sem unióellenes - mutatott rá. Véleménye szerint Nikolic csak "taktikai megfontolásokból" tárgyalt a választások előtt a Vojislav Kostunica vezette
Szerbiai Demokrata Párttal (DSS) , amely Szerbia számára a semlegességet hirdeti, mert az EU-tagság szerinte romboló hatású.
A szakértő kiemelte, az alkotmány szerint a köztársasági elnöknek nincs komoly felhatalmazása, de mivel a leköszönő államfő, Boris Tadic egyúttal a kormányzó Demokrata Párt (DS) vezetője is, az elnök befolyásosnak tűnt. Nikolic azonban bejelentette, megválasztása miatt felfüggeszti párttagságát - jegyezte meg hozzáfűzve: nem szükségszerű, hogy "nagyon kemény konfliktusok legyenek" az országban azért, mert az államfő nem a kormányzó pártok tagja, különösen nem az ország uniós integrációját illetően.
A szerb-horvát kapcsolatok várható alakulásával összefüggésben úgy fogalmazott, a két ország vezetői elkötelezettek az együttműködés mellett. Ugyanakkor vannak vitás kérdések, például egy vitatott határszakasz a Duna mentén. Konfliktust okoz továbbá, hogy Horvátország pert indított Szerbia ellen háborús cselekmények miatt, és Belgrád azt követeli Zágrábtól, vonja vissza a keresete. Úgy tűnik azonban, a horvátok nem engednek ennek a követelésnek - mondta.
Szilágyi Imre úgy látja, leginkább az alacsony részvétel lehetett az oka annak, hogy a várakozásokra rácáfolva Nikolic nyert vasárnap. Mintegy 10 százalékkal kevesebben mentek el voksolni, mint az elnökválasztás két héttel ezelőtti első fordulójában, a távol maradt választópolgárok közül többen úgy gondolhatták, Tadic szavazatuk nélkül is biztosan győz - fejtette ki. Mint mondta, kérdéses, hogy a csalásról szóló vádak "mennyiben befolyásolták az embereket". Nikolic korábban ígéretet tett arra, hogy győzelme esetén kivizsgálja az ügyet, egyelőre azonban nem nyilatkozott erről - fűzte hozzá.
Egyes elemzők szerint a belső nehézségek, szociális feszültségek miatt esetleg előre hozott választásokat kell kiírni a közeljövőben, de Szilágyi Imre arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt négy évben is sok belpolitikai vita volt, mégis működött a kormány. A magyarok szempontjából "vegyes eredményeket" hoztak a választások - mondta. Mint kifejtette, az országos és a tartományi választásokon ugyan viszonylag jól szerepelt a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), de súlya csökkenhet az előző ciklushoz képest, mivel a kormányzó erőknek már nincs feltétlenül szükségük a támogatására. Az önkormányzati választásokról szólva úgy fogalmazott, a VMSZ jobb eredményre számított. Elképzelhető, hogy a vajdasági magyarok egy része "szerb polgári jellegű pártokra" voksolt - vélekedett, megjegyezve: a DS helyi jelöltjei között is több magyar volt.
A közvélemény-kutatások előrejelzéseivel szemben Tomislav Nikolic, az ellenzéki Szerb Haladó Párt elnökjelöltje nyerte meg a szerbiai elnökválasztás második, vasárnap tartott fordulóját. A Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CESID) nem hivatalos, mintavételen alapuló végeredménye szerint Nikolic a szavazatok 49,8 százalékát szerezte meg, míg Boris Tadic, a kormányzó Demokrata Párt jelöltje - aki eddig két ciklusban volt Szerbia államfője - a voksok 47 százalékát gyűjtötte össze. A központi választási bizottság (RIK) a szavazatok 75 százalékának megszámlálásán alapuló hivatalos részeredményei szerint Nikolic a voksok 49,76, Tadic pedig a voksok 47 százalékát szerezte meg.
A RIK szerint a részvételi arány 46,8 százalékos volt.
Szerbiában két hete köztársasági parlamenti választást is tartottak, amelyen Nikolic pártja győzött, de egyedül nem tud kormányt alakítani. Tadic pártja, illetve a vele együtt kormányzó, Ivica Dacic belügyminiszter vezette szocialisták előzetes megállapodást kötöttek arról, hogy folytatják az együttműködést a köztársasági és a vajdasági parlamentben, illetve az önkormányzatokban a kormányzáshoz szükséges többség megteremtéséért.
frissítve 14:19