2011. március 23., 15:32

A V4-ek nagyobb befolyást szerezhettek volna az unióban

BUDAPEST. Csatlakozásukat követően a visegrádi országok (V4) nagyobb befolyást szerezhettek volna az Európai Unióban, jelentősebb szerepre tehettek volna szert a döntéshozatalban, többet ki lehetett volna hozni ebből az együttműködésből - mondta Inotai András, a Világgazdasági Kutatóintézet (VKI) igazgatója szerdán Budapesten.

A VKI és a Friedrich Ebert Alapítvány által közösen szervezett, a V4 és a magyar, valamint a lengyel uniós elnökség összefüggéseit kutató nemzetközi konferencián Inotai András kifejtette: az euróövezetben több törésvonal alakult ki, az egyik Írország, a mediterrán országok és a "fegyelmezett" tagállamok között figyelhető meg. A közeljövőben törésvonal alakulhat ki Németország és Franciaország között is amiatt, hogy az előbbiben dinamikus a növekedés, az utóbbiban lassúbb _ fűzte hozzá a szakember.

 Vladimír Bartovic, a cseh Europeum Intézet kutatója kiemelte: Prágában folyamatosan változik a V4 - Magyarország, Csehország, Szlovákia és Lengyelország együttműködésének - megítélése, általában egyfajta "pragmatikus lelkesedés" a jellemző. Kezdetben Csehszlovákia aktívan támogatta a V4-et, de az ország 1993-as kettéválása után Prága "koloncnak" tekintette az együttműködést. Ez az álláspont azt követően változott meg, hogy a V4 alkalmas tűnt Szlovákia euroatlanti integrációjának támogatására. Szlovákia uniós csatlakozása után a csehek nem látták értelmét a V4-nek, de soros elnökségük rádöbbentette őket: szövetségesekre van szükségük, ha sikerrel helyt akarnak állni, így a V4 jelentősége ismét megnőtt a szemükben - mutatott rá Vladimír Bartovic.

A kutató szerint a visegrádi együttműködés megítélésére az is hatással van, hogy ki irányítja az országot. A jobboldali pártok inkább pragmatikusak, óvatosak, míg a szocialisták lelkesebbek. A V4 a csehek szempontjából kevésbé lényeges, mint a kétoldalú kapcsolataik Szlovákiával és Lengyelországgal - vélekedett. Emlékeztetett: a Magyarország és Szlovákia közötti konfliktusokban Csehország mindig az utóbbi mellé állt, együttműködése Lengyelországgal pedig egyre erősebb. A V4 mindazonáltal az elmúlt 20 évben bebizonyította, tagjai képesek együttműködve megoldást találni a problémáikra – hangoztatta a cseh kutató.

 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.