A V4-ek 35 millió eurót ajánlottak fel a líbiai határok védelmére

A bizottság elnöke az uniós állam- illetve kormányfők kétnapos csúcstalálkozóját megelőzően tartott V4-es találkozó után adott nyilatkozatában aláhúzta, tovább kívánja erősíteni a visegrádi országokkal való együttműködést megbeszéléseken és egyeztetéseken keresztül, az esetleges félreértések tisztázása és elkerülése érekében.
Mint elmondta, Paolo Gentiloni olasz miniszterelnökkel folytatott tárgyaláson az Európai Bizottság és a V4-ek megerősítették közös elhatározásukat, hogy együttesen kezelik a migráció okozta közös kihívásokat.
Az uniós bizottság tájékoztatása szerint az októberi uniós csúcson minden tagállam egyetértett abban, hogy nagyobb mértékben járul hozzá az Afrikának nyújtandó támogatási alap hiányának megszüntetéséhez. Csütörtöki felajánlásukkal a visegrádi országok teljesítették kötelezettségvállalásukat, amely egyértelmű szolidaritást és elkötelezettséget jelent az unió határain kívüli fellépéseinek támogatása és a bevándorlás kiváltó okainak kezelésére terén - húzták alá.
Csütörtökön, az uniós állam- illetve kormányfők csúcstalálkozóját megelőzően tartott V4-es találkozó keretében a tanácskozó vezetők a magyar V4-elnökség koordinálásával a líbiai határvédelem anyagi támogatásáról döntöttek Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével, Paolo Gentiloni olasz miniszterelnök részvétele mellett.
A nyilatkozat szerint arról határoztak a visegrádi országok vezetői, hogy az európai uniós és más, kétoldalú támogatási programokhoz nyújtott hozzájárulásaikon kívül 35 millió euró felajánlásával támogatnak egy, az olasz kormány által vezetett és az Európai Bizottság együttműködésével létrejövő, a líbiai határok védelmét célzó kezdeményezést.
Fico: hiba lenne az uniós migrációs politika konszenzus nélküli reformja
Jelenleg nincs konszenzus az Európai Unió migrációs politikájának reformját illetően, és "nagy hiba" lenne ennek hiányában is végigvinni a folyamatot, amely megosztaná a tagországok egységet - jelentette ki Robert Fico kormányfő csütörtökön Brüsszelben, röviddel az uniós tagországok állam- és kormányfőinek találkozója előtt.
Fico beszélt a líbiai határvédelem anyagi támogatásáról, amelyről a visegrádi országok vezetői megállapodtak, és kiemelte, "ennek rendkívül egyszerű az üzenete, meg akarjuk mutatni, hogy a szolidaritás elve olyasmi, amelyet teljes mértékben tiszteletben tartunk".
A migrációs válság kérdéséről szólva pedig leszögezte: "nem emberi jog a beutazás az Európai Unióba, az EU-nak meg kell védenie magát".
Újságírói kérdésre válaszolva nyomatékosította, Szlovákia továbbra is elveti a kötelező kvótákra vonatkozó uniós határozatot. Ez a politika nem működik, hatástalan és végzetesen megosztja az Európai Uniót. A határozat fenntartása súlyos következményekkel jár az unió jövőjére nézve - vélekedett.
Fico egyetértett azzal, hogy Európának fogadnia kell a nemzetközi védelemre jogosult menedékkérőket, ugyanakkor aláhúzta, nem lehet szabad átjárást biztosítani a határokon. Európának meg kell tudni védenie határait, ellenkező esetben számos problémával kell szembenéznie a jövőben - tette hozzá.
Orbán Viktor: a V4-ek jelentősen hozzájárulnak Európa tengeri határainak védelméhez
A visegrádi négyek csütörtökön arról döntöttek, hogy jelentős pénzügyi hozzájárulást adnak és közreműködést is vállalnak Olaszország megsegítése érdekében, hogy meg tudja védeni tengeri határait, így Európát és Magyarországot is - közölte Orbán Viktor.
Orbán Viktor kijelentette, "mindannyian tudjuk, hogy Magyarország védi Európa szárazföldi határait, a tengeri határokat pedig Olaszországnak kell védenie".
Azon múlik személyes, a nemzeti, a családi biztonság, a gyerekek jövője, közbiztonsága és terrormentes élete, hogy sikerül-e a magyaroknak a szárazföldön, az olaszoknak a tengeren megvédeni Európa külső határait - húzta alá a magyar miniszterelnök.
Babiš: az EU-nak fokoznia kell a fellépését az embercsempészek ellen
Nem jelentenek megoldást a kötelező európai uniós menekültügyi kvóták a migrációs válságra, elsősorban az embercsempész-hálózatok elleni fellépést kellene megerősíteni - jelentette ki Andrej Babiš cseh miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben, röviddel az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek találkozója előtt.
Rövid sajtóértekezletén Babiš hangsúlyozta, hogy a líbiai határvédelem anyagi támogatása, amelyről a visegrádi országok vezetői megállapodtak, "illeszkedik kormányának stratégiájába, miszerint Európán kívül kell kezelni a bevándorlási válságot".
"A probléma megoldását a harc jelenti a migrációs maffia ellen, mely egy jobb jövő hamis ígéretével eurómilliárdokat keres azon, hogy elégedetlen embereket hoz Európába" - fogalmazott.
