A Nagymihályi járásban is biztatóak a beíratási adatok

Szlovákiában szeptemberben közel 64 100 gyermeknek kellene megkezdenie az első osztályt. A 254 magyar alapiskolába 3 505 gyermeket írattak be az első osztályba az áprilisi beíratási időszak alatt, vagyis 103-mal többet, mint tavaly ilyenkor.
A Nagymihályi járásban is biztatóak az adatok. Míg a múlt éven ilyenkor 97 beíratott gyereket jegyeztek a járás 8 magyar iskolájában, most ez a szám 107-re emelkedett.
A nagykaposi Erdélyi János Alapiskolába 40 gyereket írattak be. A városba a környező falvakból is járnak gyerekek. Idén a beiratkozási program keretében a környező települések óvodásait is szívesen látták egy nyitott napra, ahol betekintést nyerhettek az iskola életébe.
„Az idén is úgy néz ki, hogy lesz olyan szülő, aki meggondolja magát, és idehozza a gyerekét. Reméljük, hogy jövőre még többen lesznek” – nyilatkozta portálunknak Fazekas Lídia, a nagykaposi Erdélyi János Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatója.
Fazekas Lídia február elsejétől áll a tanintézmény élén. Számos terve vár megvalósításra. „Szophoklész mondta azt, hogy nincs bonyolultabb, mint a gyermek és annak lelki világa, s ebbe a titkokkal teli rejtekbe csak a hivatása magaslatán álló pedagógus juthat be. Ebben benne van az, hogy tanítani, nevelni a legmagasabb szinten kell. Ha mindent megteszünk, tehát ha az anyanyelv szeretetére, az idegen nyelvek magas szintű ismeretére tanítjuk úgy, ahogy Szophoklész is leírta, akkor majd idehozzák a szülők a gyerekeiket. Én ebben bízom” – fejtette ki az igazgató.
A nagykaposi alapiskolának is nagyban segítene egy iskolabusz. A tantestület azon dolgozik, hogy a jövőben a gyerekek bejárását így könnyítse meg.
A nagyszelmenci Dobó István Alapiskola évek óta rendelkezik iskolabusszal, de bizonyára nem csak ennek köszönhetően négy-öt éve stabil a beíratott elsősök létszáma. A környékbeli településen élők hűek az anyanyelvükhöz – vallja Hack László, az intézmény vezetője. Idén is 20 körüli a beíratott elsősök száma, nagyon kevesen viszik a gyerekeiket szlovák tanintézménybe.
Mint Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) elnöke rámutatott, a tavaly ilyenkor gyülekező „viharfelhők” után az idén viszonylagos nyugalom van a magyar iskoláink, kisiskoláink körül, s „ebben benne van az is, hogy a szülők bíznak a magyar iskolákban”. „Én bízom abban, hogy a magyar iskolák jobbak a többségi nemzetinél – erre kell törekedni kelettől nyugatig, nyugattól keletig –, és bízom a felvidéki magyar pedagógusok szaktudásában és képességeikben” – mondta Jókai Tibor.
A jelenlegi beíratási számok irányadóak. Szeptemberig a tapasztalatok alapján még jócskán nő majd az elsősök létszáma.
