2016. május 9., 14:33

A Merkúr már vonul a Nap előtt

Hétfőn a Naprendszer belső bolygója átvonul a Nap előtt. Az évszázadonként körülbelül 13-14 alkalommal jelentkező eseményt nálunk is meg lehet figyelni.
201605091358090.nasa-mercury-transit-2006.jpg

A legjobb megfigyelési pontok Észak-Amerika keleti részén, Dél-Amerikában, Nyugat-Európában és Afrikában lesznek, feltételezve, hogy az időjárás nem szól közbe. Eme régiókban az átvonulás folyamatának egésze a nappali órákra esik.

A Merkúr túl apró ahhoz, hogy nagy teljesítményű teleszkópok nélkül megfigyelhető legyen, emellett közvetlenül a Napba sem szabad nézni, hiszen az maradandó szemkárosodást okozhat - hívják fel a figyelmet a szakemberek.

A Holdunknál alig nagyobb planéta apró fekete pettyként jelent meg a Nap szélénél hazai idő szerint körülbelül délután negyed kettő előtt néhány perccel. Másodpercenként 48 kilométert téve meg, 7,5 óra alatt szeli át a csillag 1,39 millió kilométer átmérőjű „arcát”.  A szabálytalan formájú napfoltokkal ellentétben sziluettje fekete és szép kerek lesz.

Az átvonulást élőben közvetíti majd többek között a NASA TV. Videóit és képeit a Solar Dynamics Observatory és más teleszkópok nyújtják. De többek között követhető az átvonulás az európai Virtuális Teleszkóp oldalán, és az Európai Ûrügynökségnél is.

A kutatók is előnyt kovácsolnak az átvonulásból egy sor tudományos projekthez, többek között a Naprendszeren kívüli bolygók kutatásához használt technológia korszerűsítésére.

A Merkúr legutóbb 2006-ban haladt el központi csillagunk előtt, a következő ilyen eseményre 2019-ben, majd 2032-ben kerül sor.

A planéta 88 naponként kerüli meg a Napot, de pályája a Földéhez viszonyítva dőlt. Ez az eltérés teszi viszonylag ritkává a három égitest ilyen módú felsorakozását.
 

Megosztás