A "Merkel-szárny" távozását követelik a CDU/CSU pártszövetségből

Hans-Peter Friedrich volt belügyminiszter, a CDU/CSU parlamenti (Bundestag-) frakciójának egyik helyettes vezetője az Angela Merkel kancellár által képviselt menekültpolitika körül a pártszövetségben zajló vitával kapcsolatban Twitter oldalán közölte: "A CDU és a CSU nem hagyja megosztani magát. A CDU Merkel-szárnya távozhat a vörös-zöld csapatba."
Hans-Peter Friedrich ezzel utalt arra, hogy a kancellár irányvonala közel áll a koalíciós társ szociáldemokrata párt (SPD) és a Bundestag egyik ellenzéki pártja, a Zöldek menekültpolitikai irányvonalához, és utalt Katarina Barley SPD-főtitkár egy pénteki nyilatkozatára, miszerint Angela Merkel "egyedül van pártjában", a menekültválság európai megoldását célzó törekvéseit tekintve pedig "velünk van".
"Ebből az következik, hogy Angela Merkel inkább az SPD-csapatban van", mintsem a jobboldali pártszövetségben - mondta Katarina Barley a Die Welt című lapnak.
Ugyancsak pénteken a CSU egy másik vezető politika, Alexander Dobrindt, a szövetségi kormány közlekedési minisztere egy lapinterjúban arról beszélt, hogy a menekültválság kezelése körüli nézeteltérések miatt válságba jutott a pártszövetség. "Súlyos helyzet állt be a CSU és a CDU viszonyában" - mondta a politikus a Passauer Neue Presse című lapban közölt interjúban.
A CSU hónapok óta nemzeti szintű intézkedéseket, szigorú határellenőrzést és a befogadható menedékkérők számának korlátozását, egy felső határ bevezetését sürgeti a menekülthullám csillapítására, Angela Merkel viszont az európai uniós tagállamok összefogásában és a Törökországgal folytatandó együttműködésben látja a kiutat a válságból, és nem tartja célravezetőnek az egyoldalú tagállami intézkedéseket.
A CDU és a CSU vezetői szerda este éjszakába nyúló, több mint három órás egyeztetést tartottak a berlini kancellári hivatalban. A megbeszélésről csak annyi szivárgott ki, hogy az álláspontok nem közeledtek, és a felek megítélése szerint sok munkára van még szükség a konfliktus feloldásához.
Másnap Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnöke egy interjúban kifejtette, hogy nem lenne jó megoldás a szövetség felbontása és a csak Bajorországban működő CSU átszervezése országos párttá, hanem inkább a szövetséget fenntartva kell irányváltásra késztetni a kancellárt. Ugyanakkor senki nem tudja garantálni, hogy ez örökké így lesz - jegyezte meg Horst Seehofer.
A németek többsége elégedett Angela Merkel menekültpolitikájával
A németek többsége elégedett Angela Merkel kancellár menekültpolitikájával, és úgy véli, Németország sikerrel birkózik meg a menekültek nagy számával - mutatta ki egy pénteken ismertetett felmérés.
A ZDF országos közszolgálati televízió megbízásából végzett közvélemény-kutatás alapján a februári 47 százalékról 53 emelkedett a kancellár menekültpolitikájával elégedettek aránya, és 50-ről 42 százalékra süllyedt az elégedetlenek aránya.
A kancellár szavazótáborában, a CDU/CSU pártszövetség támogatói körében 68 százalékos az elégedettek, és 26 százalékos az elégedetlenek aránya.
Trendfordulóra utalhat az is, hogy december óta először ismét többségben vannak, akik szerint Németország meg tud birkózni a menekültek nagy számával. A ZDF Politbarometer című felmérése alapján most 55 százalék vélekedik így.
Angela Merkel személyes megítélése tovább javult. A politikusok munkáját általában véve egy mínusz 5-től plusz 5-ig terjedő skálán értékelhetik a megkérdezettek a ZDF kutatásában. A kancellár teljesítményét ezúttal 1,8 pontra értékelték, ami jelentős növekedés a februári 1,1 ponthoz képest. Angela Merkel ezzel a harmadik helyen áll a politikusok népszerűségi sorában Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter és Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter után.
Angela Merkel, a CDU elnöke más felfogást képvisel a menekültválság kezeléséről, mint Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a testvérpárt CSU elnöke. A Politbarometer adatai szerint a németek 67 százaléka arra számít, hogy a kancellár elképzelése valósul meg, míg 28 százalék úgy véli, hogy Horst Seehofer irányvonala érvényesül majd.
A CDU/CSU a szavazatok 35 százalékát szerezné meg, ha most vasárnap lenne a szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás, ami 1 százalékpontos csökkenés februárhoz képest. A koalíciós társ szociáldemokrata párt SPD támogatottsága 2 százalékponttal 23 százalékra csökkent.
A Bundestag ellenzéki oldalán a Zöldek a szavazatok 12 százalékát szereznék meg, a Baloldal támogatottsága pedig 8 százalékos. Bejutna a Bundestagba a liberális FDP is, amelyre a választók 6 százaléka szavazna, valamint az Alternatíva Németországnak (AfD), amely 12 százalékon áll. Ez a legmagasabb érték az AfD-nél a Politbarometer felmérések történetében.
A szavazókorú népességet reprezentáló felmérést a Választási Kutatócsoport (Forschungsgruppe Wahlen) nevű mannheimi intézet készítette a ZDF-nek 1205 ember megkérdezésével március 15. és 17. között.
