A külföldi vezetők nagyrészt helyeslik az amerikai légicsapást

Malcolm Turnbull ausztrál kormányfő szerint az amerikai légicsapás a világ "alapvetően fontos üzenete" volt, hogy nem tűri a vegyi fegyverek használatát. A megtorlás arányos és gyors volt. "Támogatjuk az Egyesült Államok gyors akcióját" - mondta Turnbull.
Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter szerint Oroszországnak és Iránnak meg kell értenie, hogy értelmetlen támogatni Bassár el-Asszad szíriai elnököt. Az amerikai hadsereg szerepvállalásának növelése Szíriában "figyelmeztetés a bűnös rezsimnek".
"A vegyi fegyverek használata visszataszító és büntetendő, mert háborús bűncselekmény" - szögezte a mauritaniai látogatásán tartózkodó francia külügyminiszter a Reutersnek nyilatkozva.
A lengyel kormány támogatja az amerikai légicsapásokat Szíria területén - mondta Rafal Bochenek, a kabinet szóvivője a TVP Info televízióban. "Az Egyesült Államok bizonyosan a világbéke- és rend szavatolója. Vannak olyan helyzetek, amikor reagálni kell, helyzetek, amikor tényleges lépéseket kell tenni" - mondta Bochenek, és hozzátette, hogy az elmúlt években voltak jogsértései a szíriai rezsimnek, de senki sem reagált rájuk.
Törökország is helyesli az amerikai légicsapásokat, a nemzetközi közösségnek tartania kell magát álláspontjához a szíriai kormány barbárságának megítélésében - közölte Numan Kurtulmus török miniszterelnök-helyettes a Fox török tévének nyilatkozva. Kurtulmus szerint az Asszad-rezsimet alaposan meg kell büntetni a nemzetközi porondon, és fel kell gyorsítani a szíriai békefolyamatot.
Szaúd-Arábia hasonlóképpen támogatásáról biztosította Washingtont, egyben kiemelte, hogy Donald Trump amerikai elnök bátor döntést hozott - jelentette ki a szunnita királyság belügyminisztériumának egyik illetékese, akit a SPA, az ország hivatalos hírügynöksége idézett. A nyilatkozó szerint Trump lépése válasz volt a damaszkuszi rendszernek saját népe ellen elkövetett bűncselekményére.
Abe Sindzó japán miniszterelnök jelezte: egyetért az Egyesült Államok határozottságával, amellyel az a vegyi fegyverek terjedése és használata ellen fellép. Abe úgy vélte, Washington a légicsapással a szíriai "helyzet további romlását akarta elkerülni".
Irán elítélte a légicsapást, Kína óvatosan fogalmaz
Irán határozottan elítélte az amerikai rakétacsapásokat. Bahram Kászemi, a teheráni külügyminisztérium szóvivője hangsúlyozta, hogy országa elítéli a Szíria elleni egyoldalú katonai cselekményt. "Az ilyen lépések sokkal bonyolultabbá teszik az országban kialakult helyzetet, egyben megerősítik a terroristák pozícióit és rontják a helyzetet a régióban" - tette hozzá.
Kína arra szólította fel a szíriai konfliktusban szembenálló feleket, hogy akadályozzák meg a helyzet elmérgesedését. Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő szerint Peking azt szeretné, ha mindenki a helyzet politikai rendezésére törekedne.
Indonézia eközben aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államok "egyoldalú lépése" miatt.
"Az ENSZ Biztonsági tanácsának előzetes engedélye nélkül végrehajtott katonai műveletek nincsenek összhangban a nemzetközi jog alapelveivel" - figyelmeztetett Arramanatha Nasir indonéziai külügyi szóvivő, egyúttal elítélve a Washington lépését kiváltó gáztámadást. Nasir hangsúlyozta, hogy országa szerint a béke és stabilitás csak párbeszéddel és politikai úton érhető el Szíriában.
Az Egyesült Államok pénteken manőverező robotrepülőgépekkel mért csapást a szíriai hadsereg homszi légi támaszpontra, amit azzal indokolt, hogy szerinte a szíriai kormányhadsereg vegyi fegyvert, szaringázt vetett be Idlíb tartományban. A gáztámadásban 86-an haltak meg, köztük 27 gyermek, és 546-an megsebesültek.
Merkel és Hollande szerint Aszad felelős az amerikai akcióért
Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő szerint kizárólag Bassár el-Aszad szíriai elnököt terheli a felelősség az országában egy légi támaszpont ellen végrehajtott pénteki amerikai légitámadásért.
A német kancellár és a francia elnök közös közleménye szerint "egyedül Aszad elnök felelős" azért, hogy a Szíria északnyugati részén fekvő Hán Sejkúnban kedden vegyi fegyverrel elkövetett "mészárlás" után egy amerikai légicsapás lerombolt egy szíriai katonai célpontot.
A vegyi fegyverek alkalmazása és a szíriai lakosság ellen elkövetett bűnök szankciókat követelnek Bassár el-Aszaddal szemben, ahogyan Franciaország és Németország már a 2013 nyarán a Damaszkusz közelében fekvő Gútában végrehajtott vegyiegyver-támadás után is követelte - emelte ki Angela Merkel és Francois Hollande.
Franciaország és Németország partnereikkel együtt tovább folytatja az ENSZ keretében kifejtett erőfeszítéseket azért, hogy "felelősségre vonják Aszad elnököt bűnös tetteiért" - áll a közleményben, amely szerint Párizs és Berlin továbbra is kiáll a szíriai polgárháború politikai rendezése mellett.
A német védelmi minisztérium tájékoztatása szerint az amerikai fél értesítette a német kormányt a tervezett akcióról, James Mattis amerikai védelmi miniszter nem sokkal a légitámadás előtt személyesen ismertette a tervet Ursula von der Leyen német védelmi miniszterrel.
A német légierő (Luftwaffe) semmilyen formában nem vett részt az akcióban - mondta a tárca egyik szóvivője. A Luftwaffe az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet elleni nemzetközi koalícióban ugyan Szíria területén is végez felderítést, de a Tornado gépek kizárólag IÁ-célpontokat mérnek fel - ismertette a szóvivő.
A német sajtó első értékelései szerint az amerikai légitámadás 180 fokos fordulatot jelent Donald Trump elnök Szíria-politikájában, és visszatérést az előző elnök, Barack Obama irányvonalához. Washingtont mindenekelőtt az ösztönözhette a váltásra, hogy a vegyifegyver-támadás megtorlásának elmaradása precedenst teremthetett volna, vagyis vegyi fegyverek bevetésére bátoríthatott volna más elnyomó rezsimeket is.
Az Európai Tanács elnöke üdvözölte az amerikai légicsapásokat
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke üdvözölte pénteken a Szíriában végrehajtott amerikai légicsapásokat, mondván, hogy azok "kellő határozottságot" mutattak a "barbár vegyifegyver-támadásokra" válaszul, amelynek elkövetésével a damaszkuszi rezsimet vádolják. "Az Európai Unió együtt fog működni az Egyesült Államokkal a szíriai brutalitás felszámolásán" - írta Tusk a Twitteren.
Később Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közleményt adott ki, amely szerint Washington arról tájékoztatta az EU-t, hogy a "korlátozott" légicsapások célja az volt, hogy elrettentsen az újabb gáztámadásoktól.
A brüsszeli testület vezetője határozottan elítélte a vegyi fegyverek használatát, és leszögezte, hogy erre választ kell adni, ezért "megérti" az elrettentő lépéseket. "Világos a különbség a katonai célpontokra irányuló légicsapások között és a civilek elleni vegyifegyver-támadások között" - fogalmazott. "Meg kell kettőzni az erőfeszítéseket a szíriai erőszakspirál felszámolása és a tartós béke megteremtése érdekében" - hangsúlyozta.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azon véleményének adott hangot, hogy a történtekért a szíriai rezsimet terheli a teljes felelősség. "A vegyi fegyverek bárminemű használata elfogadhatatlan, nem maradhat következmények nélkül, az elkövetőket pedig felelősségre kell vonni" - közölte. Hozzátette, az észak-atlanti szövetség szerint a vegyi fegyverek használata fenyegetést jelent a nemzetközi békére és biztonságra.
