A cseh kormányfő szerint fel kell számolni az adóparadicsomokat
A cseh kormányfő azonnali intézkedéseket sürgetett. Úgy fogalmazott, a botrány újból rámutatott arra, hogy az offshore-cégek és az adóparadicsomok körüli "körforgás" kigúnyolása minden tisztességes embernek, aki becsületesen dolgozik és adót fizet.
Sobotka szerint Csehországban a pénzügyminisztérium pénzügyi és elemzőközpontjának, valamint az adóhivatalnak kell vizsgálódnia, míg az Európai Unióban és nemzetközi szinten nyomást kell gyakorolni az adóparadicsomok és a körülöttük lévő piszkos üzletek megszüntetésére.
Vítìzslav Kapoun, a cseh adóhivatal nemzetközi osztályának vezetője az iHned.cz gazdasági hírportálnak azt mondta, hogy hivatala a német újságíróktól kikéri a Csehországot érintő adatokat. Minden, hozzánk eljutó felvetéssel foglalkozunk, s ezek az adatok valóban érdekesnek tűnnek, tehát természetes, hogy elemezni akarjuk őket. Így tettünk akkor is, amikor hasonló információkat kaptunk Svédországból vagy Luxemburgból" - fejtette ki Kapoun.
A Cseh Tényfeltáró Újságírói Központ szerint a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodától kiszivárogtatott és számos nyugati sajtóorgánum bevonásával nyilvánosságra hozott dokumentumok között 250 ezer cseh vonatkozású információ és 283 cseh név szerepel. Neves politikusok vagy ismert közéleti szereplők nincsenek köztük. Megtalálható azonban az iratokban számos cseh vállalkozó, köztük a leggazdagabbak közé tartozó Petr Kellner vagy Daniel Køetínský milliárdosok neve is. Szerepel az iratokban Tomáš Berdych világhírű cseh teniszező neve is.
Delo: Egy szlovén miniszter is érintett az ügyben
Egy szlovén miniszter, öt köztisztviselő, továbbá két tiszteletbeli konzul és két sportoló is érintett a panamai offshore cégekkel kapcsolatos botrányban - írta a Delo című szlovén napilap kedden. A közép-amerikai adóparadicsomban legalább 78 szlovén állampolgár jegyzett be céget.
A szlovén média közülük egyedül Dejan Zavec bokszolót említette név szerint. Zavec néhány hónappal ezelőtt fejezte be sportolói pályafutását, miután 2015-ben megszerezte WBF szervezet világbajnoki övét. A sportoló egy Ljubljanában öt éve működő ügyvédi tanácsadó cégen keresztül került kapcsolatba a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodával.
A szlovén pénzügyminisztérium közleménye szerint a szlovén adóhivatal 24 millió euró adókötelezettséget állapított meg az elmúlt egy évben adóelkerülés és pénzmosás gyanújával szlovén állampolgárok ellen indított vizsgálatai során.
A szomszédos Horvátországban sajtóértesülések szerint legalább három cég és több ember is érintett a botrányban. Tihomir Oreskovic horvát miniszterelnök vizsgálatot rendelt el az ügyben.
Vizsgálatot indít az ukrán pénzügyi felügyelet Porosenko cégei ügyében
Az ukrán pénzügyi felügyelet ellenőrzi, valóban vannak-e offshore vállalatai Petro Porosenko elnöknek - jelentette be Roman Naszirov, a felügyelet elnöke keddi kijevi sajtótájékoztatóján. Naszirov közölte, hogy erre ő maga adott utasítást a magánszemélyek ellenőrzésével foglalkozó osztálynak, további részletekbe azonban nem bocsátkozott.
Az ukrán államfő neve is szerepel az offshore cégekről és tulajdonosaikról a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából kiszivárgott listán. Az ukrán korrupcióellenes iroda hétfőn közölte, hogy nem vizsgálja Porosenko befektetéseit, mert az államfőre nem terjed ki hatásköre, a főügyészség pedig azt mondta, hogy "nem lát bűncselekményt" az ő tevékenységében.
Az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál kedden arról adott hírt, hogy a panamai dokumentumok között nyilvánosságra került egy házkutatási parancs is, amelyet a brit Virgin-szigetek hatóságai rendeltek el a Mossack Fonseca ottani irodáiban még 1998-ban a Bassington Ltd. nevű cég és Julija Timosenko, valamint Pavlo Lazarenko miatt. A panamai ügyvédi irodánál olyan iratokat kerestek, amelyek bizonyítanák, hogy a két ukrán politikus törvénytelen pénzügyi tranzakciókat hajtott végre a Bassington vállalaton keresztül.
Lazarenko 1996 májusától 1997 júliusáig Ukrajna miniszterelnöke volt Leonyid Kucsma elnöksége alatt. 1999-ben őrizetbe vették az Egyesült Államokban, ahol szabadságvesztésre ítélték zsarolás, pénzmosás és csalás vádjával. 2009-ben töltötte le büntetését, de továbbra is az Egyesült Államokban tartózkodik.
Timosenko, aki jelenleg a Haza (Batykivscsina) parlamenti párt vezetője, Viktor Juscsenko elnöksége alatt kétszer - 2005-ben, majd 2007-2010 között - kormányfő volt, az 1990-es évek második felében pedig az Ukrán Egyesített Energiarendszereket vezette, ami miatt a "gáz hercegnőjeként" is emlegették. A pártelnök képviselője a hírportál megkeresésére tagadta, hogy Timosenkónak bármi kapcsolata lett volna a Bassington Ltd-vel, és azt is, hogy valaha "illegális pénzt" továbbított volna Lazarenkónak vagy a vele kapcsolatban álló cégeknek.