Zupko Tamás: Az ifjúsági szervezeteinknek is azon kell dolgozniuk, hogy a magyarságnak képviselete legyen
Az etnikai alapú politizálás lehetőségeit kutató sorozatunkban most azokat a polgármestereket kérdeztük meg, akik a saját községük-városuk irányításán túl az országos politika iránti érdeklődésüket is már többször kinyilvánították. Arra kértük az egyes településvezetőket, hogy saját tapasztalatuk, meglátásaik alapján foglalják össze, miben látják az etnikai politizálás megújulásának lehetőségét. Zupko Tamást, Vezekény község polgármesterét kérdeztük.

"Megújulásra mindenképp szükség van, én azonban úgy látom, hogy folytatni kell az etnikai politizálást. Helyi és megyei szinten az emberek minket választanak, a parlamenti választásokon azonban már nem csupán a politikusokon múlik. Rossz a választási rendszer az országban, a 8,5 százaléknyi magyar lakosságból 5 százalékot mozgósítani rendkívül nehéz, ez azt jelentené, hogy a szlovákiai magyarok 60 százalékát meg kellene szólítani ahhoz, hogy parlamenti mandátumhoz jussunk. A választási rendszer sajnos így van felállítva Szlovákiában, melyet igazságtalannak tartok. A magyarországi választási rendszert például sokkal jobbnak találom, ahol megyékre bontva folynak a szavazások" - jegyezte meg Zupko Tamás.
"Az etnikai politizálásnak van jövője, azonban sokat kell dolgozni ezért, gyakran ugyanis azt látom, hogy néhány kolléga a választások előtti kampány során nem tesz meg mindent azért, hogy megszólítsa a magyar közösséget. Személy szerint én mindent meg teszek azért, hogy az általam vezetett községben élő magyarokat személyesen is felkeressem, és bátorítom őket, hogy vegyenek részt a választásokon, szavazzanak a magyar pártra/jelöltekre.
A településvezető ezt követően így folytatta: A másik problémát abban látom, hogy három pártból megpróbáltunk egy szövetséget létrehozni, ami részben ugyan sikerült, az MKP-s alapból viszont kiveszett az, hogy a helyi szervezeteket kevésbé karoljuk fel. Nem voltak megkövetelve a helyi szervezeti taggyűlések, ahol a járási elnök, vagy az elnökség tagjai részt vettek volna.
Vezekény polgármestere ezt követően a fiatalok megszólítására is kitért. Számos fiatal azzal jön haza az egyetemről, hogy valamelyik progresszív vagy liberális szlovák párt mellett teszi le a voksát. Ezért tartom fontosnak a kampány során a fiatalokat is személyesen megszólítani, ekkor megoszthatjuk velük az érveinket, meglátásainkat.
Megszokhattuk, hogy a választási kampány előtt mennek az ígérgetések, melyekből később nem sok minden valósul meg. Ez elsősorban országos szinten mondható el, mivel ha nincs képviseletünk a törvényhozásban, az ígéretek azok is maradnak. Helyi és megyei szinten más a helyzet, itt a terveket az esetek döntő többségében sikerül megvalósítani.
Ilyen volt például a közbeszerzési törvény, melynek köszönhetően sokkal egyszerűbbé és gördülékenyebbé váltak az ezzel kapcsolatos ügyintézések. Ez is arra szolgál bizonyítékul, hogy lehet etnikai politizálni ellenzékből is, ehhez viszont megfelelő szövetségeseket kell találni.