2025. március 6., 17:39

Szijjártó: Mi itt, a Duna két partján békét akarunk

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön munkalátogatásra érkezett Pozsonyba, amely keretében szlovák kollégájával, Juraj Blanár külügyminiszterrel találkozott.

Szijjártó Pozsonyban
Fotó: TASR

A szlovák külügyminisztériumban megvalósult találkozó főbb témái a szlovák–magyar kétoldalú kapcsolatok, valamint európai és aktuális külpolitikai kérdések voltak. A két ország diplomáciai vezetői megvitatták a visegrádi négyek közötti együttműködést, az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos aktuális helyzetet, illetve a transzatlanti kapcsolatokat is.

Juraj Blanár a sajtótájékoztatón elmondta, ezúttal is nagyon konstruktív beszélgetést folytatott magyar kollégájával. Mint mondta, mindkét fél arra törekszik, hogy a két ország közti kapcsolatok tovább fejlődjenek, mivel egymásra vannak utalva, hiszen Magyarország Szlovákia negyedik legnagyobb gazdasági partnere, de a két ország közti politikai kapcsolatok is jók.

Különösen ebben az időszakban nagyon fontos ez, hiszen Szlovákia és Magyarország idén ünnepli a jószomszédi és baráti együttműködésről szóló szerződés aláírásának 30. évfordulóját, amelyet 1995. március 19-én írt alá a két ország miniszterelnöke”

– fogalmazott Blanár, aki abbéli örömének is hangot adott, hogy a közeljövőben Orbán Viktor miniszterelnököt is vendégül láthatják ebből az alkalomból Szlovákiában, és egy közös memorandum is aláírásra kerül, amelynek tartalma már előkészületben van. „Ez lesz a második memorandum, amely több projekt megvalósítását is lehetővé teszi számunkra” – fűzte hozzá a szlovák külügyér.

A szlovák miniszter szerint egy további előnyös együttműködési lehetőség is megnyílt a két ország előtt, mégpedig a mentőszolgálat terén, hogy ezzel is bizonyítsák, milyen előnyös a schengeni térségben élni. Mint mondta, további mindkét országot érintő témákat is érintettek a tárgyalásaik során, amelyek egyike az energiaforrások témája volt.

Ennek kapcsán is szeretnék köszönetet mondani magyar kollégámnak a kőolajtéma kapcsán a nyár folyamán felmerült problémák megoldásáért.

Jelenleg pedig a gázellátás terén szembesülünk problémákkal, Szijjártó miniszter úr ma Denisa Saková gazdasági miniszterrel is tárgyalt, s a találkozó során megvitatták ezeket a témákat is” – mondta Blanár, hozzátéve, ez is a konkrét együttműködés egyik példája, jelenleg ugyanis a török áramlaton – Bulgárián, Szerbián és Magyarországon – keresztül érkezhet hozzánk a gáz, amelynek szállítását hozzánk az ukrán fél a tavalyi év végén leállította.

Blanár miniszter a továbbiakban elmondta, a találkozó során az ukrajnai konfliktus témája is szóba került.

E téren az álláspontunk egyértelmű, Szlovákia a béke pártján áll, és teljes mértékben támogatjuk a jelenlegi amerikai kormány törekvéseit, amelynek köszönhetőn végre látjuk a fényt az alagút végén, hogy ez a konfliktus diplomáciai úton is megoldható. Három év után ugyanis megmutatkozott, hogy ennek a konfliktus nincs katonai megoldása”

– fogalmazott Blanár. Sajnálatosnak tartotta, hogy némely európai uniós tagország narratívája máig nem ismeri el ezt, és reményét fejezte ki, hogy az Európai Tanács jelenlegi rendkívüli ülése konstruktív lesz e téren, és arra törekszik majd, amit mindnyájan el akarunk érni, hiszen mindennek óriási hatása van az európai viszonyokra, egyúttal a gazdaságainkra is.

Ha Európa konkurenciaképes akar maradni, s hogy az európai uniós polgárok életszínvonala ne csökkenjen, akkor nincs más út”

– fűzte hozzá a miniszter. A tárgyalás során a felek beszéltek az emelt tarifák által okozandó áremelkedésekről is, ami Szlovákia számára, katasztrofális hatással lennének, hiszen az export 75 százalékát az autóipar adja.

Szijjártó Péter magyar miniszter szerint sorsdöntő időszakban került sor kettejük találkozójára, amikor Európa patrióta és szuverenista erőinek minden eddiginél szorosabban együtt kell működniük a béke megteremtése és a szuverenitásunk megőrzése érdekében.

Világosan ki kell mondanunk, hogy mi mindkét témában szembenállunk Brüsszellel, mert Brüsszelben a háborút folytatni akarják, a szuverenitásunkat pedig folyamatosan támadás alatt tartják.

Mi azonban itt, a Duna két partján egyrészt békét akarunk, másrészt pedig meg akarjuk őrizni a szuverenitásunkat” – fogalmazott a magyar miniszter. Mint mondta, három éve szembesülünk a háború következményeivel, az európai politika pedig tüzelte ezt a konfliktust, és komoly veszélybe sodorta Európa biztonságát és gazdaságát. „Mára azonban nagy változások történtek a nyugati világban, és Brüsszel mára az egész nyugati világban magára maradt a maga háborúpárti álláspontjával, mert az Egyesült Államoknak egy békepárti elnöke lett, az oroszok pedig kifejezték a készségüket arra, hogy megállapodjanak vele” – hangsúlyozta Szijjártó.

Hozzátette, Brüsszel döntését, miszerint ezt a háborút folytatni kell, nagyon rossz és veszélyes döntésnek tartják, és teljes egészében támogatják Donald Trump béketörekvéseit, és az amerikai-orosz béketárgyalásokat látják az egyedüli útnak.

„Ezért örülök, hogy egyetértés van ebben a két szomszédos ország között, s minden lehetséges támogatást megadunk ahhoz, hogy az orosz-amerikai tárgyalások sikeresek legyenek.

A sajtótájékoztató során Szijjártó kitért az energiakérdésre is. Mint mondta, a háborún kívül van egy másik közös kihívásunk is, mégpedig az, hogy Brüsszelből és Kijevből folyamatosan kihívások érik az energiabiztonságunkat, mondta.

Mi elfogadhatatlan tartjuk bármely ország energiabiztonságának veszélyeztetését. Elfogadhatatlannak tartjuk a már bejáratott energiaszállítási tranzitútvonalak elzárását”

– fogalmazott a magyar miniszter, hozzátéve, az meg egyenesen botrányos, hogy az Európai Bizottság nem a tagállamok érdekeit képviseli ebben a kérdésben, hanem Ukrajnát velünk szemben.

Mint mondta, Magyarországnak az Európai Bizottság négy fontos garanciát adott arra, hogy az energiaellátása biztonságban lesz. „Ebből a négyből kettőt már megszegtek, alig több mint egy hónap alatt. Ezért világos, hogy itt csak magunkat tudjuk megvédeni. Azért nagyon fontos a szoros együttműködésünk, mert ezt az együttműködést ellenünk folyamatosan ki akarják játszani” – mondta a miniszter arra utalva, hogy Brüsszel a korábbi ígéretek ellenére arra hivatkozva nem vonta be Magyarországot Szlovákia mellé az ukrán gáztranzit újraindításáról szóló tárgyalásokba, hogy Szlovákia azt nem akarja.

Ezért ma megerősítettük azt, hogy mindenben számíthatunk egymásra az energiabiztonság tekintetében, a földgázszállítások, a kőolajszállítások és a nukleáris energia terén is”

– hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette, a török áramlat vezeték száz százalékosan működik, és mindaddig, amíg Szlovákiának szüksége lesz rá, természetesen a magyar szállítórendszeren is minden rendelkezésre álló kapacitást mozgósítanak annak érdekében, hogy Szlovákia földgázellátása rendben legyen.

Magyarország és Szlovákia számíthat egymásra, két patrióta, szuverenista kormány van a Duna két partján, és ez  a két kormány a lehető legszorosabban együttműködik annak érdekében, hogy béke legyen a szomszédságunkban, és senki ne vehesse el a szuverenitásunk egyetlen egy szeletét sem a jövőben”

– zárta Szijjártó Péter.

A holnapi nap folyamán portálunkon videóformátumban exkluzív interjút láthatnak a magyar külgazdasági és külügyminiszterrel. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.