2025. január 30., 12:10

Politika a paraván mögött

Ha summázzuk az előző napok történéseit, megállapíthatjuk, bár a koalíció válsága nem oldódott meg – sőt tovább súlyosbodott – Robert Fico kormányfőnek sikerült összezárnia a kormánypárti választókat. Járulékos jelenségként a kormánnyal szemben kritikus szavazók is aktivizálódtak, de az ellenzéki oldalon továbbra sem látszik olyan politikai vezető, aki a kormányfő kihívója lehetne, mindez viszont nehezen leküzdhető hátrányt jelent kiélezett politikai helyzetekben.

fico
Bár a koalíció válsága nem oldódott meg – sőt tovább súlyosbodott – Robert Ficónak sikerült összezárnia a kormánypárti választókat
Fotó: TASR

A felvezetőben adós maradtam a cím magyarázatával, márpedig a közéleti kommentáríró helyesen teszi, ha nem árul zsákbamacskát. Az elmúlt napokban a szlovákiai politikai történések értelmezése a rivális táborok közötti hitvitává alakult. Olyan csatározássá, amelyben a tények a paraván mögött maradtak, s így a közéleti vitáknak szükségképpen a politikai hitvallás adott muníciót.

Főszerepben Robert Fico
Az elmúlt napok főszereplője, Robert Fico múlt kedden a kormánya ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány parlamenti tárgyalásakor a jelen lévő képviselőknek bemutatott egy titkosszolgálati jelentést, amely szerint a demokratikusan megválasztott kormányt külföldi segítséggel nem alkotmányos, akár erőszakos eszközökkel akarják eltávolítani a hatalomból. A jelentés részleteit a nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva a nyilvánosság nem ismerhette meg.

A titkosszolgálati jelentésről szóló politikai vita szinte azonnal kölcsönös vádaskodásba fordult. Ebben a kiélezett légkörben politikai vádként fogalmazódhatott meg az ellenzékkel szemben a puccskísérlet támogatása, míg az ellenzéki megszólalók egyike-másika a titkosszolgálat politikai célokra való felhasználását vetette a kormány szemére.

Kampányüzemmódra kapcsolt a kormányfő

Ha a történtek rövidtávú (párt)politikai következményeit vizsgáljuk, egyértelmű, hogy az elkötelezett kormánypárti és ellenzéki szavazók is összezártak a maguk álláspontja mögött, tovább mélyítve a szlovákiai társadalom polarizációját. Az már más lapra tartozik, hogy a turbulenssé váló politikai folyamatokból a rivális politikai oldalak milyen módon képesek profitálni.

Ha az elmúlt napok eseményeit tágabb kontextusba helyezzük, válik igazán láthatóvá, hogy Robert Fico kormányfő a politikai napirend visszavételével és tartósnak ígérkező uralásával nemcsak sebességet váltott, hanem gyakorlatilag kampányüzemmódba kapcsolt. Szembetűnő, hogy az elmúlt napokban a kormánypárti választók nem általában a koalíciós pártok, hanem a Smer, de leginkább Robert Fico személye mögött zártak össze.

Ha a politikai küzdelmek paravánja mögé nézünk, az is világosan látszik, hogy Fico klasszikus kétfrontos harcot folytat. Miközben a kormányfő által indított politikai támadások az ellenzéket és annak hátországát veszik célba, a magát az „ostromlott vár” kapitányának láttató kormányfő a koalíciós partnereinek választóit is szép lassan elszipkázza.

Fico stratégiája

Fico azonban, ha nem pusztán taktikai megfontolások vezérlik, hanem stratégiában gondolkodik, nem érheti be ennyivel. Ha felütjük a politikaelmélet közhelyszótárát, valahol az első bekezdések között találjuk, hogy a frissen megszerzett választókat meg is kell tartani. Erre pedig a legalkalmasabb egy olyan erős érzelmi reakciókat kiváltó üzenet, amely az ostromlott várba érkezőket tartósan elkötelezett sereggé formálja.

Az ellenzék és annak hátországa elleni kommunikációs hadjárat mellett nem véletlenül emel a politika napirendjére olyan ideológiai témákat a kormányfő, amelyek jól szembeállíthatók a progresszív-liberális ellenzék narratívájával, és vélhetően masszív társadalmi többség van mögöttük. Ráadásul olyan többség, amely túlnyúlik a parlamenti padsorokat jellemző kormánypárti-ellenzéki törésvonalon.

Fico alkotmánymódosítási javaslata, amellyel az alaptörvényben rögzítené, hogy csak két nem létezik, pontosan ezt a célt szolgálja. Egyfelől összezárja a koalíciós pártok konzervatív értékeket valló híveit, másfelől rést nyit az ellenzéki oldal pajzsán, hiszen a KDH – tekintettel az ugyancsak konzervatív értékek mellett elkötelezett választóira – aligha teheti meg, hogy egy ilyen kezdeményezést a törvényhozásban elutasítson.

Szociálkonzervatív tömbpárt a láthatáron

Fico stratégiája az előző napok történéseiből következően eléggé nyilvánvaló. A kormányfő láthatóan eldöntötte a dilemmát (vagy inkább a koalíció gyenge láncszemévé váló partnerei idézték elő a helyzetet), a 2023. szeptember 30-i választásokon sikert hozó Smer-Hlas tandem helyett visszatérne a pártszakadás előtti helyzethez, amikor a Smer a saját politikai oldalát uraló tömbpártként volt jellemezhető.

Summa summarum Fico megtette az első öles lépéseket a szociálkonzervatív tömb meg- vagy inkább újrateremtése felé. Ez a politikai irány a huszonegyedik század húszas éveinek a korábbi ideológiai korlátokon átlépő fogalmi készletével a szuverenista, patrióta jelzőkkel ragadható meg leginkább.
Mire fogadnánk nagy összegben?

A koalíció mind láthatóbb csetlése-botlása csak még inkább kidomborítja, Fico már beárazta a jelenlegi hármaskoalíció záros határidejű végét. Ha jóslásokba a kommentáríró nem is szívesen bocsátkozna, arra azért Dévénytől a Vihorlátig, a Dunától a Tátráig sokan nagy összegben fogadnának, hogy egy hasonló összetételű koalíció ismételt kormányalakítására annyi esély van, mint a lottóötös megnyerésére déli szomszédunkban.

Ami persze nem azt jelenti, hogy Fico csapot-papot borítva zárja rövidre a mostani parlamenti ciklust. Viszont mindent megtesz annak érdekében, hogy a következő parlamenti választások alkalmával – legyen az idő előtt, vagy akár 2027 őszén – a jelenlegi kormányoldalon egyedül a Smer legyen a választható alternatíva.

Innen nézve az is nyilvánvaló, hogy a politikai gravitáció szabályainak engedelmeskedve a koalíció másik két pártszerű bomlástermékének képviselői, ha a jövőben is jól fizetett matrózok szeretnének maradni, akkor igen hamar a Smerben fogják meglátni az egyetlen lehetséges mentőhajót. Az már csak a közeljövő történetének lábjegyzetébe kívánkozik – noha, mint az emberi gyarlóság megannyi példája lehet a publikum számára szaftos és izgalmas – ki milyen feltételekkel kapaszkodhat fel a fedélzetre.

Nincs reális kormányváltó alternatíva

Ha a felületes szemlélő úgy ítéli meg, hogy Robert Ficónak Matúš Šutaj Eštok és Andrej Danko kétkezi politikája miatt fáj a feje, gondoljon bele egy hosszabb pillanatra, a szlovák politika arcképcsarnokában olyannyira gyakori politikai impotencia hogyan simítja ki a miniszterelnök ráncait.

tüntetés
Ficóval és politikájával szemben tiltakozva a múlt héten tízezrek vonultak az utcára, de reális kormányváltó alternatíva nem kínálkozik
Fotó:  TASR

Vessünk egy pillantást az ellenzéki térfélre is, azzal a megállapítással kezdve, ha valakiknek aligha jönne jól az előrehozott választás, az éppen az arctalan PS-től az önmagát kereső SaS-an át az identitásválság jeleit mutató KDH-ig és a pelenkás performansszal villantó Matovič mozgalmáig terjedő oppozíció. Ez még akkor is igaz, ha a konszolidációs csomag hatásait papíron a koalíció számlájára írják a választók. A helyzet viszont az, hogy Robert Ficónak jelenleg nem mutatkozik kihívója, és ezáltal az általa képviselt politikának választható alternatívája sem kínálkozik igazán.

Választói igény persze tagadhatatlanul volna rá. Ficóval és politikájával szemben tiltakozva a múlt héten tízezrek vonultak az utcára – félretéve az ilyenkor kötelező számháborút, a tüntetők éppen elegen voltak ahhoz, hogy egy valós politikai alternatívát jelenítsenek meg. Amelyre – csak ismételni tudjuk – ez idő szerint nincs reális politikai visszacsatolás.

Tegyük hozzá azt is, a szlovákiai politika egyre mélyülő árkai a magyar képviseletet, ha lehet, még nehezebb helyzetbe hozzák. Az optimista kommentáríró csak annyit fűzne hozzá, innen szép nyerni, vagyis visszajuttatni a magyar képviseletet a parlamentbe. Nem kell hozzá más, mint megtalálni az üzeneteket, amelyek átnyúlnak a közösségünket is megosztó árkokon. Leírni milyen könnyű…

Megjelent a Magyar7 2025/4. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.