Miért szavazzunk május 25-én? - EP-képviselők és asszisztensek gondolatai - VIDEÓVAL
Brüsszel és mi címmel indított sorozatunkban olyan Brüsszelben dolgozó határon túli parlamenti képviselőket és asszisztenseket szólaltatunk meg , akik jól ismerik a Brüsszelben és Strasbourgban folyó munkát és elmondják, vajon a határon túli magyaroknak miért kell elmenni szavazni május 25-én. Tájékozódjon velünk!

Elsőként Klenovics Gábor mondja el, hogy az itthoni törvényhozás alapjait képező döntések nagy része először Brüsszelben születik meg, és ezeket emeli be jogrendjébe Szlovákia. Ezért fontos, hogy képviselőnk legyen az Európai Parlamentben.
Második megszólalónk Járóka Lívia, aki a Kárpát-medencei cigányságot képviseli Brüsszelben, elmondása szerint a szegénység felszámolásához és a felzárkóztatáshoz nekünk kell az igényeinket és tapasztalatainkat elmondani Brüsszelben, ezért kell ott lennünk május 25-én a szavazóhelyiségekben és képviselőt küldenünk az EP-be.
Harmadikként Száraz Krisztina mondja el, hogy az elmúlt években sikerült több kisebbségi kérdésben elvetni a magot, amit most ápolni kell, mert ha nem lesz, aki a továbbiakban képviselje a szlovákiai magyarok érdekeit, akkor a brüsszeli bürokrácia nem fog foglalkozni az elindított kezdeményezésekkel, vagy ha foglalkozna is, nem a mi igényeink és elvárásaink szerint.
Negyediként Sógor Csaba erdélyi EP-képviselő mondja el, hogy a civil társadalom a választásokon szólhat bele abba, merre haladunk a jövő útján ezt a lehetőséget azért kell kihasználni, hogy a későbbiekben ne arra kelljen gondolnunk, hogy mások döntöttek helyettünk.
Marcinko Alexandra képviselői asszisztens elmondja, ő az fiatal választói generáció képviselője. Szerinte nincs rossz választás, hiszen a legfontosabb, hogy a felvidéki magyar közösségnek méltó képviselete legyen az Európai Parlamentben, ahol a jövőnk formálódik.
Deli Andor, a vajdasági magyarok képviselője elmondja, ez az a választás, amikor minden szavazat számíthat, hiszen most Európa átalakulásának vagyunk tanúi és nem mindegy, hogy ez az átalakulás milyen irányban megy végbe. Erről szavazunk május 25-én.
Mészáros Anikó jogász, képviselői asszisztens elmondja, ne feledjük el, hogy a szabad mozgás és a közös pénznem megnyitotta számunkra a szabad mozgás lehetőségét, de ezen felül nagyon fontos, hogy a már elért eredményeket az őshonos kisebbségek jogállása terén folytatni tudjuk, hiszen egy éppen folyamatban lévő dolgot kell befejezni, amit nehéz lenne támogatókat szerezni, ha nem leszünk jelen Brüsszelben.
Bocskor Andrea, a kárpátaljai magyarok képviselője elmondja, aki nincs ott Brüsszelben, arról nem tudnak. Fontos, hogy hangosan el tudjuk mondani hogy melyek azok a dolgok, amelyek nálunk otthon nincsenek rendben, és hogy mi, határon túli magyarok tudjuk egymást segíteni az érdekérvényesítés terén.
Tőkés László erdélyi EP-képviselő felhívja a figyelmet arra, hogy Szlovákiában még mindig érvényben van a kollektív bűnösség elve, amit a szlovák parlament 2009-ben újra megerősített. Amennyiben mi, szlovákiai magyarok nem követeljük, hogy Brüsszelből gyakoroljanak nyomást Szlovákiára, hogy a magyarokat sújtó rendelkezéseket törölje jogrendjéből, soha nem szüntetik meg a bennünket hátrányosan érintő jogszabályok elfogadását.
Csáky Pál, az MKP Európai parlamenti képviselője arra buzdítja a felvidéki magyarokat, hogy érjünk el jobb eredményt, mint az országos átlag, hiszen amennyiben mindenki elhívja legalább öt barátját, rokonát vagy ismerősét, százalékos arányunktól lényegesen jobb eredményt érhetünk el, hiszen Szlovákia mindig sereghajtó volt a részvételi arány terén, legutóbb is a választásra jogosultak csak alig több, mint 13%-a ment el szavazni.
Csáky Pál szerint szükségünk van már sikerélményre, és akár több képviselőt is küldhetünk Brüsszelbe, ha sokan megyünk el szavazni. Éljünk a karikázás lehetőségével és jelöljük be, kit szeretnénk küldeni az EP-be, aki méltó módon képviseli majd érdekeinket!
