Gubík: védeni és képviselni, ami a miénk - VIDEÓKKAL
Védeni és képviselni, ami a miénk, ezt tettük az elmúlt fél évben és ezt kívánjuk folytatni, megacélozni az előttünk álló időszakban is – mondta Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke a párt országos tanácsának ülésén, Kassán.

Az OT ülés kezdetén köszöntötte a résztvevőket Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete, Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja, Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke, valamint Igor Petrovčik, Kassa-Óváros polgármestere is.
A Magyar Szövetség OT ülése után tartott sajtótájékoztatón Pandy Péter OT-elnök elmondta, nagyon konstruktív volt a tanácskozás. Mint kifejtette, az ülés első felében aktualizálták belső jogszabályaikat, amire a platformok megszűnése miatt volt szükség, a második részben pedig arra próbáltak választ adni, kivel és miért szándékoznak együttműködni a jövőben.
Kitért a meghirdetett 13 pontra is, amelyeket az őszinteség fokmérőjének nevezett. Mint kifejtette, ezeket társadalmi vitára bocsátják, illetve a szlovák pártokkal is szeretnének ezekről tárgyalni. Így nemcsak kollektív jövőképünkként szolgálhatnak, hanem egyfajta döntési alapként is annak kapcsán, ki a szorosabb szövetséges és ki az, aki nem partner a felvidéki magyarságot érintő ügyeknek megoldásában.
Kérdésre válaszolva Pandy Péter kitért a kassai Ipari és a Márai összevonásának kérdésére. Mint elmondta, két hete sikerült személyesen beszélnie Tomáš Drucker miniszterrel. „Megígérte, mindenben támogatja a Magyar Szövetség politikáját, vagyis azt mondhatom, autonóm döntési lehetőséggel rendelkezünk” – mondta hozzátéve, másnap Slavomír Partila államtitkárral is tárgyalt, felvázoltak minden eshetőséget és lehetőséget, s azóta a Márai és az Ipari igazgatójával is sikerült kommunikálni.
Gubík László a ma7-nek elmondta, megvizsgálták és számot adtak arról, hol és hogy áll a korszakváltás folyamata. Az elfogadott 13 pont a pártnak, illetve a felvidéki magyar közösségnek is jövőképet biztosíthat, mindenhová el szeretnénk vinni ennek az üzenetét és megkérdezni róla az emberek véleményét.
Annak kapcsán, miszerint Gyimesi Györgyöt kizárták a pártból, elmondta, a döntőbizottság etikai vétségei miatt hozta meg ezt a döntést.
„De én nem egy emberrel kívánok foglalkozni, én egy teljes közösség sorsát szeretném szolgálni” – hangsúlyozta Gubík László.
A Magyar Szövetség OT ülése után tartott sajtótájékoztató
Gubík László az OT ülésén mondott beszédében úgy fogalmazott, a Magyar Szövetség nem pártok vagy platformok közti szövetség, hanem az egyetlen magyar párt és az emberek közti szövetség.
A megyéken szépen működik ez a logika, meg is hozza az eredményét, s ezt kell átültetni a parlamenti versenyben is. „A parlamenti képviseletre nem célként tekintek, nem is eszközként, hanem feladatként. El fogjuk érni, hogy a megszerzett szavazatainknak megfelelő számú képviselőt juttassunk be a törvényhozásba. Ehhez viszont bővíteni kell a tábort, nem szétdarabolni” – mondta.
Mint mondta, a lokálpatriotizmusra lehet és kell programot építeni, hisz az emberközeli és ügyközpontú, konkrét és látható, összeköt, nem pedig szétválaszt. Fókuszba kell állítani azokat a témákat, melyek itt hevernek előttünk, rajtunk kívül mást nem sűrűn érdekelnek és megoldást is csak mi találhatunk rájuk. Helyén kell kezelni az erőnket és helyben cselekedni, emelte ki.
Hozzátette, egyebek mellett tárgyaltak Robert Fico miniszterelnökkel a nyelvtörvény tervezett szigorításáról, petíciót indítottak az önkormányzati finanszírozási rendszer átalakításáért, kezdeményezték a Slovensko.sk ügyfélkapu többnyelvűsítését, megalakult a Nemzetiségi Kisebbségi Tanács, képviselik a csallóközi gazdák érdekeit, folyamatosan foglalkoznak iskolahálózatunk állapotával és jövőjével.
Megjegyezte, a honi meccsek megvívása mellett mindig számíthatunk Budapest támogatására. Példaként említette a Déryné Program felvidéki kiterjesztését vagy a Felvidéki Gazdaságélénkítő Program, közismert nevén a Baross-program folytatását.
Beszélt a párt újraépítéséről is. Végbement egy tagsági revízió, amivel egyrészt a három elődpárt három tagnyilvántartás rendszere helyett létrejött egy egységes tagság, másrészt ezzel akartak reális képet kapni a helyi szervezetek állapotáról, hogy még az idén életképes szerkezeti reformokat hozzanak meg. Folyamatban van a párttal stratégiai együttműködésben működő intézmények felépítése is, valamint a megyei munka további segítéséért létre szeretné hozni a megyei képviselők országos fórumát.
Gubík László úgy fogalmazott, szimbolikus helyszínen, szimbolikus időpontban zajlik az OT ülése, ugyanis 80 éve, 1945. április 5-én Edvard Beneš itt hirdette ki egy olyan kormányprogramot, amelyet végrehajtó elnöki rendeletek kollektív bűnösséggel terhelték és terhelik nemzeti közösségünket egy teljes világégésért. Ennek kapcsán 13 intézkedést sorolt fel, hogy a 80 évvel ezelőtti kollektív jogfosztásunkról szólók helyett ugyanennyi szóljon a kollektív boldogulásunkról.
„Hozzon a korszakváltás derűt az emberi viszonyokba, korrektséget a magyar-magyar együttműködésbe, sikert Szövetségünk politikai munkába, gyarapodást a közösségbe, és a végére hadd idézzek egy klasszikust Bud Spencertől, megelőlegezve a következő napok bulvártémáját: “Lebukott egy emberünk Alaszkában. Kár érte, kiváló ügynök volt.” – zárta beszédét Gubík László.
