Magyar állami kitüntetéseket adtak át a pozsonyi várban - Videóval

Pető Tibor, Magyarország pozsonyi nagykövete ünnepi beszédében kiemelte, a 171 éve történt eseményekre abban az egykori koronázó városban emlékezünk, amelynek nagyon sok köze volt a negyvennyolcas szabadságharc eseményeihez. Kiemelte, azokban az években már mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy az ország válaszúthoz érkezett, és társadalmi változásokra van szükség. Pozsony volt akkoriban az egyik legfelvilágosodottabb város, így a változás igénye is itt fogalmazódott meg elsőként.
A határon túl élő magyarok feje felett a történelmi változások során többször átsuhantak a határok, azonban egy dolgot soha nem vehettek el tőlük, mégpedig azt a belső tudatát, hogy magyarnak vallja magát.
A nemzeti ünnep kapcsán több felvidéki közéleti személyiség munkásságát is elismerték, Pozsonyban négy személynek adták át az Áder János köztársasági elnök által adományozott Magyar Arany Érdemkeresztet. A kitüntetést elsőként Bárdos Gábor, Somorja város volt polgármestere vette át a szlovákiai magyar közösség és kultúra szolgálatában végzett több évtizedes településvezetői munkája elismeréseként.
Az elismerést másodikként Czajlik Jenő, a Magyar közösség Pártja Dunatőkési Helyi Szervezetének elnöke, a Czajlik Ranch igazgatója vette át a Felvidéken élő magyarság megmaradása, valamint kultúrájának és hagyományainak ápolása érdekében végzett munkája elismeréseként.
A Magyar Arany Érdemkeresztet harmadikként Fabó Tibor Jászai Mari-díjas színművész vette át a szlovákiai magyar nyelvű színjátszást érzékeny szerepformálásaival gazdagító több évtizedes, sokoldalú művészi pályája elismeréseként.
A negyedi kitüntetett M. Nagy László fotóriporter volt, aki a szlovákiai magyarság kulturális örökségének megőrzését szolgáló művészi munkája elismeréseként vette át a köztársasági elnök által adományozott elismerést.
Az ünnepi megemlékezésen felolvasták Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a határon túli magyarokhoz intézett üzenetét is.