2025. április 4., 14:00

A nőket nem érheti hátrány azért, mert gyermeket vállalnak

A Magyar Szövetség Nőtagozata az elmúlt napokban a közösségi oldalon mutatott rá az egyszülős családok nehézségeire és támogatásuk szükségességére. A szlovák Statisztikai Hivatal friss adatai szerint az egyedülálló szülők a legveszélyeztetettebbek a szegénység szempontjából. A 370 000 egyszülős háztartás 90%-át nők vezetik, és közülük hozzávetőleg 30% él a szegénységi küszöb alatt, olvasható bejegyzésükben.

kismama kisbaba
Fotó: unsplash.com

„A nőket ezen kívül is éri diszkrimináció, elég, ha csak az alacsonyabb nyugdíjukra gondolunk, amit azért kapnak, mert a gyermeknevelés évei kiesnek a ledolgozott évek számából. Sokan, helytelenül, szó szerint szabadságnak tekintik azt a néhány évet, amíg otthon nevelik gyermekeiket. Nem is beszélve arról, hogy kevesebbet is keresnek, mint a férfiak.

Ráadásul a nők jóval tovább élnek, mint a férfiak, vagyis nagy valószínűséggel évekre egyedül maradnak idős korukra és az özvegységi nyugdíj összege is alacsony. És akkor mi van azokkal, akiknek fiatal korukban halt meg a férjük?

Azon is el kellene gondolkodni, hogy egyre emelik a nők nyugdíjkorhatárát, és nem igazán számít, hogy közben gyermekeket is neveltek. Az idős szülők gondozását sem tudják emiatt vállalni. Egy szó, mint száz, a nőket életük során sok hátrány éri” – mondja el megkeresésünkre Gergely Papp Andrea, a Nőtagozat elnöke.

Megemlíti, hogy egyre több negatív és lealacsonyító megjegyzést hall a nőkről, politikusoktól, közéleti személyiségektől, ami a 21. században megengedhetetlen. Miközben a nőknek helyet kell adni a döntéshozatalban, mert az ő rálátásuk több témában sokkal körültekintőbb, részletesebb, mint a férfiaké.

„Ami az egyszülős családokat illeti, az biztos, hogy segítségre szorulnának. Figyelembe kellene venni, hogy a családban lévő gyermekek életük milyen szakaszában vannak, hiszen egy kisgyermekre jóval kevesebbet kell költeni, mint egy egyetemistára. Fontos a lakhatás biztosítása és támogatása, a mentális segítség, hogy az anya ne váljon például depresszióssá, mert sajnos erre is sok példa van.

A társadalomnak egyszerűen tudatosítania kell, hogy a nők életébe a gyermekvállalás is beletartozik, amivel egyrészt biztosítják a jövő nemzedékeket, másrészt emiatt esetleg többször hiányoznak a munkából és néhány évre kiesnek a munkaerőpiacról. A nők ezzel együtt teljes értékűek, és már nem volna szabad elhangozni egy állásinterjún olyasminek, hogy a fiatal, pályakezdő nők nem megbízható munkaerők, mert előbb-utóbb elmennek majd szülni”

– fűzi hozzá.

terhes nő
Fotó:  unsplash.com

Ami pedig az anya- vagy családbarát munkahelyeket illeti, azok Szlovákiában ritkák, mint a fehér holló. Csak a nagy cégek engedhetik meg a maguknak, hogy akár bölcsődét, óvodát is üzemeltessenek alkalmazottaik gyermekei számára. A kis- és középvállalkozásokat viszont abban kellene támogatni, hogy merjenek olyan nőket alkalmazni, akik esetleg többet fognak hiányozni a munkából, például a gyermekek megbetegedései miatt.

Az otthoni munka, vagy home office főleg az IT-világban terjedt el, de egyre több cégnél bevált módszer, ami a gyermekes anyáknak is egy lehetőség. Persze ahol fizikailag is ott kell lenni, például egy bolti pénztárban, ez nem megoldás.

A munka, szociális- és családügyi minisztérium a minap bejelentette, hogy egy pilot projektet indít az egyszülős családok megsegítésére, irodahálózatot hoznak létre, mentálhigiénés szolgáltatással, jogi és a szociális tanácsadással. Ezt a Nőtagozat mindenképpen örvendetes döntésnek tartja, de a nők helyzetének javítása érdekében még édeskevés.

Posztjukban felsorolnak néhány fontos lépést, amit a kormánynak meg kellene tennie. Ilyen, hogy célzott és hatékony anyagi támogatásokat kellene biztosítani az egyedülálló szülők számára. Jobb lakhatási lehetőségekre lenne szükség, hogy ne kényszerüljenek rossz körülmények közé. Fontos lenne a megfizethető és elérhető gyermekgondozási rendszer kiépítése, hogy az egyedülálló szülők könnyebben dolgozhassanak. A tartásdíjfizetés hatékonyabb ellenőrzése is segítene a családok anyagi biztonságának növelésében.

Rendszerszintű megoldásra van szükség, amihez az kellene, hogy a nőket érintő valamennyi hátrányt „lerakjuk egy asztalra”. A kozmetikázás, a tűzoltás nem elegendő. Az, hogy a kormány elkezdett ezekkel a problémákkal foglalkozni, mindenképpen pozitívum. Részletmegoldások helyett azonban egy komplex rendszerre van szükség. Jó lenne, ha ebbe az érintetteket, a nőket is bevonnák, mert ők tudják a legjobban, mire van szükségük”

– zárja a Nőtagozat elnöke.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.