2024. október 27., 12:08

Véget ért a World Press Photo idei budapesti kiállítása - KÉPEKKEL

Tavaly botrányosra sikeredett a világ fotósainak legkiválóbb alkotásaiból készült vándorkiállítás Budapesten, ami érezhetően rányomta bélyegét az idei tárlat megrendezésére is. Egyrészt a múzeumok nem vállalták, hogy helyet adnak ezeknek a fotóknak, másrészt a sajtó is jóval kevesebbet foglalkozott a szeptember 20. és október 27. között zajló eseménnyel.

fotó
Galéria
+5 kép a galériában
Egy palesztin nő magához öleli unokahúga testét. Az alkotás elnyerte az év legjobb fotója címet
Fotó: Zsebik Ildikó

Engem azonban, sokakkal együtt, ez cseppet sem befolyásolt abban, hogy idén is jegyet váltsak a rangos eseményre, hiszen tavaly igazi élményekkel felvértezve távoztam a tárlatról. Két kiállított fotó egy életre belopta magát a szívembe. Az egyik A mariupoli szülészeti klinika bombázása címet viselte, és azt mutatta be, ahogyan az ukrán tűzoltók egy vajúdó édesanyát cipeltek az ideiglenesen felállított kórházba. Az édesanya megszülte holt gyermekét, majd ő is visszaadta lelkét a teremtőnek. A másik fotó egy 22 éves lányt ábrázolt Teherán egyik forgalmas terén, akinek az lett a sorsa, hogy megtagadván a kötelező hidzsáb viseletet, az Iszlám Köztársaság erkölcsrendészete megölte őt.

Néhány tudnivaló a kiállítás történetéről
A kiállítás története 1955-ra nyúlik vissza, amikor holland fotósok egy csoportja World Press Photo néven hírdetett fotópályázatot azzal a céllal, hogy munkáikat a világ nagyközönségének is megmutathassák. A rendezvényből nemcsak hagyomány lett, hanem a jelentkező fotográfusok által nemzetközivé is bővült.

2022-től a World Press Photo már nem a megszokott kategóriákban versenyezteti a világ minden pontjáról érkező képeket, hanem régiókra osztották a világot (Afrika, Ázsia, Európa, Észak- és Közép-Amerika, Dél-Amerika, Délkelet-Ázsia és Óceánia), a régiókon belül pedig új csoportosításokat is létrehoztak. Az adott év legjobb sajtó- és dokumentarista fotóiból készült kiállítás bejárja az egész világot. Idén is megrendezték már Brazíliától Portugáliáig, Torontótól Indonéziáig számos helyen. Magyarországon új helyszínen, a még épülő Biodóm aulájában kapott helyet.

biodóm
A Biodóm bejárata
Fotó:  Zsebik Ildikó
Az idei tárlat adatokban
Budapest immár 48 éve ad otthont a tárlatnak. Ezúttal 3 851 fotós 130 országából összesen 61 062 fotót küldött a pályázatra. A díjazott 31 fotográfust 24 országból egy független, nemzetközi zsűri választotta ki. Ezek az alkotások nemcsak egy-egy globális problémára hívják fel a figyelmet, hanem konkrét emberi történeteket helyeznek célkeresztbe.

A téma sokrétű tehát, elsősorban tragikus pillanatokat láttat, de azért a jó megoldások, a pozitív példák is megjelennek egyes fotókon, pl a királylepkék vándorlásáról. A történések egy részét jól ismerjük a napi híradásokból, lásd háborúk, természeti katasztrófák, de konkrét emberek fájdalmát látva elvesztett családtagjaik, ingóságaik miatt mindez még szívszorítóbb. Olykor nem árt szembesülni a mások által átélt borzalmakkal, hogy igazán értékelni tudjuk relatíve nyugodt életünket.

Konkrét alkotásokról

2024-ben is bemutatásra kerültek felejthetetlen alkotások. A World Press Photo idén is annak a lenyomata volt, hogy mi történik világunkban, és erről sok pozitívumot, sajnos, nem tudunk elmondani. Kiemelt témáknak számítottak ezúttal is a világban folyó háborúk, a klímaváltozás, a nemzetközi közösséget érintő problémák, a család.

Az első, említésre feltétlenül érdemes fotó Mohammed Salem felvétele, amelynek központi fugurája egy palesztin nő, aki karjában tartja az 5 évesen elhunyt unokahúgának hottestét. A gyerek 4 családtagjával együtt akkor halt meg, amikor egy Izraeli rakéta eltalálta otthonukat Gázában. Az alkotás elnyerte az év legjobb fotója címet.

Különdíjjal jutalmazott alkotás Leon Neal A Supernova fesztivál lerohanása után c. fotója, amelyen egy izraeli katona az áldozatok személyes holmijait keresi az október 7-ei támadás után. A támadásban 1200 ember halt meg, 2500 megsebesült és 250 főt túszul ejtettek. Különösen hatásos és továbbgondolandó az is, hogy ez a fotó Mustafa Hassouna Izraeli légicsapás Gázában c. fotójával párban látható. Itt is egy ember áll a középpontban, egy lakó, aki az izraeli légicsapások után a romokban álló lakónegyedben tűnik fel.

Ausztráliai fotós, Eddie Jim felvétele a Küzdeni, nem elsüllyedni! című kép, amelyen egy 72 éves férfi unokájával együtt látható, és azon a ponton állnak a megemekedett vízben, ahol korábban még a partvonal húzódott. Az  egyre emelkedő vízszint miatt otthonukból már egyszer elmenekültek ide, Tuvalu szigetére, de most újra veszélybe került a halászatra és mezőgazdaságra épülő életük.
fotó
Küzdeni, nem elsüllyedni
Fotó:  Zsebik Ildikó

Egy egész fotósorozat foglalkozik Valim babena címmel a demencia kérdésével Madagaszkáron. Lee-Ann Olwage képeiből azt tudjuk meg, hogy Madagaszkár szigetén a demenciával küzdő embereket sokszor megbélyegzik. A Valim babena elve kimondja: a felnőtt gyerek kötelessége szüleinek segítése. A 91 éves Dada Pault a 44 éves lánya gondozza hosszú évek óta. Az egyik fotón Paul unokájával együtt a templomba készülődik.

Lalo de Almeida képe Aszály az Amazon vidékén címmel azt ábrázolja, hogy egy halász hogyan sétál át a folyó egyik ágának kiszáradt medrén.

Ugyancsak megrázó felvétellel mutatja be Adem Altan a törökországi földrengés egyik túlélőjének fájdalmát. Az apa 15 éves leánygyermekét álmában érte a halál, amikor a dél-törökországi földrengés lerombolta házukat. Az apa képtelen betemetett gyermeke kezét elengedni. Ez a földrengés összesen 55 ezer ember halálát okozta, míg 3,3 millióan lakóhelyük elhagyására kényszerültek. Ebben a tragédiában az is komoly szerepet játszott, hogy a házak szakszerűtlen módon épültek.

Az indonéziai Arie Basaki Szennyezett Cileungsi folyó című alkotásával hívta fel a figyelmet a gyárak okozta mérhetetlen szennyezésre.

Egy helyi lakos ebben a habos vízben fogja a halat. Mindez veszélyes az itt élők egészségére, ugyanakkor a megélhetésüket is veszélyezteti.

A kiállított képek egyrészt dokumentálják a világban végbemenő történéseket, másrészt rávilágítanak a mögöttük rejlő érzelmekre. Beszélnek az újságírók munkájáról, arról, hogy a világ népességének feléhez nem jutnak el a szabadon közzétett információk, ugyanakkor az elmúlt 20 esztendőben összesen 1600 újságírót őltek meg munkavégzés közben. A média történetében egyelőre Izraelnek a Hamasszal vívott háborúja követelte egy év alatt a legtöbb médiában dolgozó szakember életét.
fotó
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.