2025. február 14., 19:35

Valentin-nap a nagyvilágban

A világ számos országában ünneplik a Valentin-napot, mégis mindegyikben kicsit más szokások terjedtek el.

valentin
Fotó: Pixabay

Van, ahol a Valentin-nap csak a szerelemről, és vannak olyan helyek is, ahol az egymás iránt érzett szeretetről szól, legyen szó barátokról, családtagokról, vagy éppen egy kedves gesztusról a munkatársak, ismerősök felé.

Anglia

Angliában már a 14. században esemény volt ez a nap. II. Richárd ünnepséget rendezett, amelynek alkalmából Geoffrey Chaucer angol költő megírta a Madarak parlamentje című versét. A műben a madarak összegyűlnek Valentin-napon Triász, a természet istennője körül, hogy párt találjanak maguknak.

A 15. század végén már jellemző Angliában, hogy a szerelmesek  kisebb ajándékokat vagy költeményeket küldenek egymásnak. Még Shakespeare Hamlet című művében is szó esik erről a napról.

A virágok ajándékozásával való kapcsolat visszavezethető Samuel Pepys költő feleségére Elizabeth Pepysre, aki 1667-ben férje szerelmes levelére egy virágcsokorral válaszolt.

Elizabeth Pepys
Elizabeth Pepys
Fotó:  Wikipedia

Az angol nemesi társaság köreiben ettől kezdődően a levél és a virágcsokor kapcsolata utánzás révén meghonosodott.

valentin
Fotó:  radio7.hu

A Valentin-nap hagyománya az angol kivándorlóknak köszönhetően jutott el Amerikába. A második világháború alatt pedig amerikai katonák hozták vissza és terjesztették el újra Európában.

Amerikai hagyományok

Az Egyesült Államokban a Valentin-nap nagy kereskedelmi esemény, amelyet nemcsak a szerelmesek, hanem a barátok és családtagok is megünnepelnek.

Népszerű ajándékok közé tartoznak a csokoládék, a virágok, és az egyedi üdvözlőkártyák.

valentin
Fotó:  travelo.hu
Németország

Németországban a második világháború után terjesztették el amerikai katonák az ünnepet. Az első ehhez kapcsolódó bált 1950-ben rendezték meg Nürnbergben, ezután pedig hivatalosan is bevezették a Valentin-napot.

Német földön a sertés a szerencse és a szenvedély szimbóluma, ezért gyakran jelenik meg Valentin-napi ajándékokon.

valentin
Fotó:  tangerine.hu

Ezen a napon a férfiak Valentin-édességcsomagokat, kártyákat, parfümöt és virágokat ajándékoznak a nőknek.

Franciaország

Franciaországban a Valentin-nap korábban nem csak a szeretetről és a szerelemről szólt.

A francia nők számára a szabadság napja volt, ugyanis ez a nap volt kikiáltva a flörtölés ünnepnapjának, és még az erkölcsök megsértése is megengedett volt. Ilyenkor a férjes asszonyok szabadabban flörtölhettek, s  mindehhez a férjnek még jó arcot is kellett vágnia.
valentin
Fotó:  travelo.hu
Japán

Japánban a nők ajándékozzák meg a férfiakat február 14-én: kis ajándékokat adnak, általában csokoládét a hozzájuk közel álló férfiaknak.

Az ajándék lehet „giri-choco” (kötelező csokoládé barátoknak, kollégáknak) vagy „honmei-choco” (a valódi érzéseket kifejező csokoládé a szerelem számára).

Náluk a tisztelet és a nagyrabecsülés jelképe ez a nap. Egy hónappal később, március 14-én az úgynevezett fehér napon a megajándékozott férfiak fehér csokoládéval köszönik meg a hölgyek korábbi kedvességét.

Dél-Korea
Dél-Koreában hasonlóan zajlik az ünnep, mint Japánban, de kiegészül egy fekete nappal. Aki sem február, sem március 14-én nem kapott ajándékot, az április 14-én gyászolja meg elhanyagoltságát és tésztát eszik fekete szósszal.

Nemcsak a nap fekete ilyenkor, de az ünneplők, vagy inkább gyászolók maguk is feketébe öltöznek, és általában egy népszerű tésztaételt, a jajangmyeont eszik együtt – igen, azért, mert az erre kerülő sűrű szósz is fekete.

jajangmyeon
A jajangmyeon tészta étel
Fotó:  Wikipedia

Olaszország

A szerelmesek Olaszországban ezen a napon hídon vagy vízközelben találkoznak. A kerékpártárolóknál, amelyek ezeken a helyszíneken megtalálhatók, lakatokat helyeznek el, nevük kezdőbetűivel vagy közös fényképükkel.

Ha a két lakat összekapcsolódott, a fiú és a lány a kulcsot a vízbe dobja, azt jelképezi, hogy a köztük levő köteléket nem bonthatja fel semmi és senki. 

valentin
Fotó:  ujpestmedia.hu
Lettek és litvánok

Lettországban és Litvániában az a szokás, hogy matricákat ragasztanak barátaik, rokonaik arcára vagy ruhájára.

Brazília

Brazíliában igazából ebben az időszakban a karnevál zajlik, és karneváli hangulat uralkodik.

De június 12-én van alkalma a szerelmeseknek kedveskedni egymásnak, mégpedig a Dia dos Namorados, azaz a szerelmesek napján. Ilyenkor, csakúgy, mint az amerikaiak, ajándékkártyákkal, virágokkal és csokoládéval kedveskednek egymásnak.

valentin
Fotó:  turizmus.com
Fülöp-szigetek

A Fülöp-szigeteken a Valentin-nap az az időpont, amikor sok fiatal pár házasságot köt egy olyan rendezvényen, amelyet a kormány a közszolgáltatás formájaként támogat.

Peru

Peruban munkaszüneti nappá nyilvánították február 14-ét 2011-ben.

Tajvan

Tajvan szigetén a nők, akiknek párjuk van, szinte elvárják, hogy virágot kapjanak. Azonban a csokor virágainak színe és száma gyakran üzenetet is hordoz.

A vörös rózsa azt jelenti, hogy „te vagy az egyetlenem". Ha valaki 99 rózsát ad, az azt jelenti, „örökké szeretni foglak". A 108 rózsa jelentése pedig: „Hozzám jössz feleségül?"

valentin
Fotó:  lenartviragdekor.hu
Dánia

Dániában a szerelem és a romantika napját ünneplik február 14-én.

A Valentin-napi ajándékozás nem korlátozódik rózsákra és édességre: a barátok és a szerelmesek kézzel készített kártyákat cserélnek préselt fehér virágokkal, amelyeket hóvirágnak neveznek.

Finnország

A finnek ellenben nem tartják kifejezetten a szerelemesek napjának február 14-ét, sokkal inkább a barátság napjaként ünneplik, Ystävänpäivä (finnül barátság) napja van. Ilyenkor a barátok kisebb ajándékokkal lepik meg a másikat. Ezt ünnepelve adott ki a finn posta egy nagyon helyes bélyeget.

valentin
Fotó:  poesta.blog.hu
Bulgária

Február 14-én a bolgárok a San Trifon Zartant, „a borászok napját" ünneplik. Fiatal és idős párok egy pohár csodálatos helyi bor mellett ünneplik szerelmüket.

Horvátország

Horvát népi hiedelmek szerint a madarak ezen a napon tartják menyegzőjüket.

madár
Fotó:  ficsakblog.hu

A végére tegyük még hozzá, nem mindenhol ünneplik a Valentin-napot. Míg az angolszász országokban és Európa nagy részén népszerű, néhány kultúrában, például néhány muszlim országban, kevésbé elterjedt vagy egyenesen tiltott.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.