Utazók a nappalinkban
Ilyen címmel indított podcastet egy fiatal kürti házaspár, Kovács-Páczer Lilla és Kovács Tamás. A férj és feleség a bicajos utak rajongói, több hosszabb úton is voltak Európa-szerte. Közben családot alapítottak, házat építettek, pár éve pedig fogadják a világjárókat az otthonukban, és a koszt-kvártély szolgáltatásért csupán annyit kérnek, meséljenek röviden önmagukról és útjukról. Így aki podcastjeiket követi, beutazhatja a világot a kanapéjáról.

Ez egy rendszertelenül megjelenő podcast, amely során a náluk megszálló vendégekkel készítenek interjúkat. Tíz fix kérdés és megannyi válasz. Dél-Amerikától Iránig, sokfajta nemzet tagjai szálltak már meg náluk, de a legtöbben a franciák vannak. Általában egy-két bicajos jön, de van, amikor egy kisebb csoport érkezik.
– emeli ki a házigazda.
Kovács Tamás remek mesélő. Elmondta, hogy 2009-től használja utazásra a kerékpárt.
– Élt bennem a kalandvágy, ezért felmondtam a jó állásomat, és 2011-ben egyedül indultam a három hónaposra tervezett túrára Rómába. Majer Istvánnak, a cserkészcsapatunk névadójának, a pedagógia atyjának tiszteletére tekertem, hogy neve ismét bekerüljön a köztudatba. Az út során csatlakoztam két székely sráchoz, akiket az út végén még hazakísértem.
A négy hónap alatt 800 kilométeres kört mentem. Általában vadkempingeztem, de a Couchsurfing applikáción keresztül helyieknél is megszálltam. 2012-ben Párizsba tekertem, 2013-ben, amikor már ismertem Lillát, későbbi feleségemet, körbetekertük Magyarországot, a következő évben Horvátország volt az úticél.
– mondta Tamás.
Tévedünk, ha azt gondoljuk, a családalapítással vége is lett az utazásoknak. Talán azért, mert Tamás és Lilla is cserkészek, számukra nem kérdés, hogy lehet gyerekekkel utazni. Tamás gyerek utánfutót köt a bicikli után, így a gyerekek is részesei lehetnek a túrának. Így voltak már a Balaton mellett, Dóvalon és a cseh Óriás-hegységben is. A helyszínre autóval vagy vonattal mennek, és a környéken bicikliznek és túráznak. A hétéves Izabella már igyekszik lépést tartani szüleivel, a négyéves Barni eleinte a hordozóban tartott velük, mára azonban a gyaloglást is élvezi. Ilyenkor általában az autójukban alszanak, amit Tamás úgy alakított át, hogy az alvásra is alkalmas legyen. A kempingezést, a szabadban való főzést az egész család élvezi. A gyerekekkel változtak az úticélok, a hegycsúcsok, a városok helyett most a játszótereket célozzák meg.
– jegyezte meg Tamás.
Kovácsék a Warmshowers platformon kínálják a szállást az utazóknak, természetesen ingyen. Csak egy-két nappal az érkezésük előtt jelentkeznek be, vagy az utolsó pillanatban.
– Elsődleges cél, hogy segítsük az úton lévőket étellel, szállással, meleg zuhannyal. Sajnos, kissé messze lakunk az Eurovelo 6-os kerékpárúttól, amely átszeli a kontinenst nyugattól keletig. Ezen sokan járnak és örömünkre akadnak, akik nem sokallják a húsz-harminc kilométernyi kitérőt se, csakhogy nálunk pihenhessenek egy vagy két napot. Eleinte a nappaliban aludtak, de mára kialakítottunk számukra egy külön vendégszobát.
– szól közbe az időközben hazaérkező feleség, aki kitűnően beszél angolul és spanyolul, az egyetemen is nyelveket tanult. Tamás az angolját főleg az úton szedte össze, de elbeszélget bárkivel.
A villáminterjúkat angol nyelven veszik fel és eltart egy ideig, amíg magyarra fordítva felkerül a világhálóra. A végén van egy extra kérdés, amit az utazó tesz fel a következőnek úgy, hogy nem is ismeri. Ez nem egyszer vidám helyzeteket teremt. Nagyon érdekes beszámolókat hallani, az első vendégük, a kolumbiai Luis például korábban szintén készített podcasteket, ő mutatott olyan programot, amivel a hangot szebbé lehet tenni. Következő vendégük, Tom nyelvészprofesszor volt, mindent tudott a finnugor nyelvekről is. Egy leány látogatójuk egyedül biciklizett ide Kínából. A fiatal és idősebb utazók történeteiből a hallgatók is erőt és inspirációt meríthetnek.
A Kovács házaspár szerint a gyerekek megszokták az otthonukban megjelenő idegeneket.
– jegyezte meg az apuka.
Tamás komoly energiát fektet a kapcsolatok ápolásába is, rengeteg ismerősük van világszerte, akikhez elméletileg ők is bármikor mehetnek látogatóba. Már várják az idei első utazót.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2025/5. számában.