Üres a horvátországi tengerpart. Idén a Balaton a Riviéra
Különös évadot élnek meg a közép-európai turisztikai desztinációk a koronavírus járvány árnyékában. A pandémia a gazdaságra, a kultúrára és a turisztikai piac alakulására is egyaránt rányomta a bélyegét 2020-ban. A jelek szerint a felvidéki magyarok körében is népszerű horvát tengerpart pang az ürességtől, a légitársaságok által szinte ingyen kínált repülőjegyek iránt alig van kereslet, a balatoni, illetve magas-tátrai árak viszont az egekbe szökhetnek.

Július közepén általában már mindenki a hőn áhított nyaralását tervezgeti, vagy már vissza is tért a dolgos hétköznapokba valamelyik ismert turisztikai övezetből. A felvidékiek számára közkedvelt utazási célpontnak számít a Magas-Tátra, a Balaton-vidéke, valamint a horvátországi, a bolgár, a görög vagy az olasz tengerpart. Nyilván az utóbbi 2020-ban, a koronavírus árnyékában a legkevésbé számít lukratív kirándulóhelynek.
Ha kicsit körbenézünk ismerőseink között, úgy tűnik, a kirándulni vágyók több táborba sorolhatóak. A legtöbben sóhajtoznak, hogy most éppen Rodoszon, Amerikában, Dubaiban, Horvátországban vagy más kedvelt turisztikai-desztináció területén tartózkodnának, ha a Covid19 nem döntötte volna dugába terveiket. Rosszabb esetben ezek a kirándulások már előre be is voltak fizetve, és ha az ember úgy döntött, nem vesz részt a nyaraláson, nagyrészt bottal ütheti a pénze nyomát. Vannak utazási irodák vagy közvetítők, amelyek igyekeztek legalább az utazás árának egy részét visszajuttatni a hoppon maradt klienshez, vagy voucherek formájában kártérítést nyújtani, de akadnak olyanok is, amelyek a biztosításokra hivatkozva manipulálják a kliens pénzének egy részét. Információink szerint a repülőtársaságoknál is káosz alakult ki, 3-6 hónapos várakozási időt kértek klienseiktől a nem felhasznált repülőjegyek árának visszatérítésére. Az utazási irodák és közvetítők átlagban 2021. december végéig kihasználható voucherekkel próbálják kárpótolni az ügyfeleiket. Szerencsésebbnek mondhatják magukat azok, akik még csak elméleti szinten foglalkoztak a kora tavasz folyamán egy külföldi utazás gondolatával, vagy nem kellett előleget, illetve a nyaralás teljes összegét előre kifizetniük. Ők gond nélkül mondhatták le a külföldi utazást.
Akad a kirándulni vágyók közt olyan is, akinek mit sem számít a koronavírus terjedése, a határzártól való félelem, és úgy véli, ha már befizette az utazás árát és lehetőség van rá, bizony utazni ás nyaralni fog. Így jutnak el többen a kedvelt horvát tengerpartra idén nyáron is. Azok, akik jelenleg is, vagy az elmúlt napokban Horvátországban tartózkodtak, arról számolnak be, hogy a máskor zsúfolásig megtelt strandok, éttermek, szórakozóhelyek most konganak az ürességtől.
Egy olvasónk elmesélte, múlt hét végén tértek vissza feleségével Horvátországból, a tengerben alig fürdött valaki, a teraszok üresen ásítoznak, a tengerparton most nem gond romantikus, magányos sétát tenni. A máskor autósorokkal telített határon ezúttal három perc alatt át lehetett haladni Ezzel szemben nem voltak teljesen nyugodtak, állandó telefonkapcsolatot tartottak a hazaiakkal, hogyha ismét fenyegetne a határzár vagy a több hetes karantén, azonnal haza tudjanak jönni Szlovákiába. A szakemberek és a gyakori utazók is arra figyelmeztetnek, ha már valaki mindenáron tengerhez akar utazni Szlovákiából, tegye azt személyautóval, és olyan turisztikai-desztinációba, ahonnan 10-15 óra alatt haza lehet jutni.
A pihenni vágyók egy következő csoportja megelégszik a felvidéki, illetve hazai kirándulóhelyekkel, esetleg úgy véli, Magyarország, Ausztria vagy Csehország nem veszélyzónába tartozó régiói is elegendő látványosságot rejtenek magukban. Több olvasónk mesélte, hogy nem inkább nem utaznak messzebbre a Balatonnál, idén a Balaton lesz a Riviéra. Ezt a véleményt időben felfedezték a balaton-parti apartmanok és vendéglátóhelyek is, információink szerint a turisztikai szállás-árak igencsak megugrottak az amúgy sem olcsó „magyar tengerparton”, a hétvégén pedig már a magyar információs portálok is forgalmi dugók kialakulására figyelmeztettek a Balaton felé vezető fő útszakaszokon.
Hasonló a helyzet a közkedvelt szlovákiai turistahelyeken is. A szenci Napfényes-tavaknál erősen megugrott a turisták létszáma, a hazaiak arra panaszkodnak a városban és a tónál szinte nem lehet megmaradni a sok turistától. Tapasztalásaink szerint a Magas-Tátra és a közép-szlovákiai bányavárosok vidéke is kedvelt látogatóhely, de a Magas-Tátrában is rohamosan emelkednek az árak, és egyre nehezebben találni szabad szálláshelyet.
Vannak azonban olyan családok is, akik az utolsó pillanatban, az esetlegesen bekövetkező szigorításoktól tartva lemondták a Balaton-parti nyaralást.
– meséli a felsőszeli Pulen Anikó, három gyermek édesanyja, hozzáteszi a család inkább belföldön marad, ezt tartja felelősségteljes hozzáállásnak.
A balatoni nyaralás helyett Kelet-Szlovákiába utaznak, ahol megnézik a Szádelői-völgyet, betléri kastélyt, a várhosszúréti Buzgó barlangot és a jászói apátságot.
A kialakult helyzetben a tapasztalt és rutinos utazók is inkább otthon, vagy belföldön maradnak, mint mondják, idegesen, állandóan a szigorításoktól rettegve a telefont nézve nem lehet kikapcsolódni és nyugodtan nyaralni. A nyaralásra szánt pénzből nagyon sokan kezdtek bele házfelújításba, vagy más rekonstrukciós munkálatokba.