Túlélési tippek a tavaszi pollenviharban
Végre itt a tavasz, csakhogy sokak számára ez nem a gondtalan séták időszaka, hanem a tüsszögés, a könnyező szemek és az eldugult orr korszaka. A szezonális allergiák ilyenkor mutatják meg igazi arcukat, és amit a természet ajándéknak szán, az sokaknak bosszúságot hoz. Mi áll ennek hátterében, és mit tehetünk, hogy könnyebb legyen átvészelni?

Mi történik a testünkben, amikor allergiásak vagyunk? Képzeljük el az immunrendszert egy túlbuzgó őrként, aki mindent veszélyesnek lát, még azt is, ami ártalmatlan, például egy porszemnyi pollent. Amikor először találkozik ezzel a „betolakodóval”, rögtön riadót fúj, és elkezd ellenanyagokat termelni, amik a pollenhez tapadnak. Ezek az ellenanyagok jelzést küldenek a szervezetnek, hogy szabadítson fel egy hisztamin nevű anyagot. Ez a hisztamin az, ami elindítja a lavinát: ettől kezd viszketni a szemünk, folyni az orrunk, és jön a tüsszögés. Mintha a testünk egy túlérzékeny riasztórendszer lenne, ami minden apróságra csörömpölni kezd, pedig nincs igazi baj. Ezért érezzük magunkat úgy, mintha egy nátha kapott volna el, pedig valójában csak a pollenekkel „harcol” a szervezetünk.
A szezonális, főleg légúti allergiák, vagy ahogy a legtöbben ismerik, a szénanátha, tehát akkor lépnek fel, amikor az immunrendszer túlreagálja a környezetben megjelenő, egyébként ártalmatlan anyagokat. Tavasszal a fák, nyáron a füvek, ősszel pedig a gyomok, például a parlagfű szórják szét ezeket a parányi részecskéket.
Nálunk a nyír, a tölgy, a fűz és a jegenyefenyő már kora tavasszal akcióba lendül, a szél pedig gondoskodik róla, hogy a pollenek messzire jussanak, sokak napjait megnehezítve. Ezek a növények azért különösen alattomosak, mert nem kimondottan rovarokra, hanem a levegő áramlására bízzák a szaporodást, így hatalmas mennyiségű pollen kering a levegőben.
A színes, rovarokat csalogató virágok pollenje viszont nehezebb, ritkábban is okoz gondot. Egy szeles tavaszi napon azonban például a nyírfa pollenjei akár kilométereket is megtehetnek, és éppen ott landolnak, ahol a legkevésbé szeretnénk: az orrunkban.
Az allergiaszezon időzítése nem kőbe vésett dolog. Az enyhe telek korábban indítják el a növények virágzását, az esős tavasz pedig felgyorsítja a növekedést és a penész terjedését, ami még tovább nyújthatja a kellemetlenségeket. Reggelente általában magasabb a pollenkoncentráció, a szeles, meleg napokon pedig az allergének szinte szárnyra kelnek.
Egy kiadós eső átmenetileg megtisztíthatja a levegőt, de utána a pollenek száma gyakran újra megugrik. Ha tavasszal állandóan tüsszögünk, viszket a szemünk, vagy úgy érezzük, egy makacs nátha árnyékolja be a napjainkat, nagy esély van rá, hogy mi is az allergiások táborába tartozunk. Gyakori az orrfolyás, a torokkaparás, a könnyezés és a fáradtság, ami sokszor az alvászavarokból fakad. Van, akinél fejfájás vagy légzési nehézség is felbukkan, főleg, ha asztma is társul mellé. Itthon a lakosság körülbelül ötöde érintett, de sokan csak akkor kérnek segítséget, ha már nagyon elviselhetetlenné válik a helyzet.
Ha a megelőzés nem elég, számos vény nélkül kapható gyógyszer áll rendelkezésre. Az antihisztaminok, mint a cetirizin vagy a loratadin, gyorsan enyhítik a viszketést és a tüsszögést, a dekongesztánsok pedig az orrdugulást csökkentik. A kortikoszteroid orrspray-k, például a flutikazon, a gyulladást mérséklik, és hosszabb távon is hatásosak.
Makacsabb esetekben az immunterápia, vagyis az allergiaoltások jelenthetnek megoldást: ezek fokozatosan hozzászoktatják a szervezetünket az allergénhez, így idővel akár tünetmentessé is válhatunk.
Ha a panaszok nem csitulnak, vagy az otthoni praktikák nem hoznak eredményt, érdemes allergológushoz fordulni. Nálunk is elérhetők bőrtesztek és vérvizsgálatok, amelyek gyorsan kiderítik, mi a baj, és a szakember személyre szabott tervet készít.
A szezonális allergia nem kell, hogy elvegye a tavasz örömét. Egy kis odafigyeléssel, okos óvintézkedésekkel és szükség esetén orvosi segítséggel újra élvezhetjük a szabad levegőt.