Túlélési ösztön, lét a birodalmak árnyékában és mindennapi kenyerünk - megjelent a Magyar7 30. száma
Orbán Viktor ezúttal sem hazudtolta meg magát Tusványoson, nagyívű beszédében nem az aktuálpolitika alakulástörténetére koncentrált, hanem az átalakulás perspektíváján keresztül elemezte, milyen következményekkel járhat a világ erőegyensúlyának elmozdulása, az USA és Kína párharca. Bírálói fel sem fogják az orbáni gondolkodás lényegét, miszerint nem csak a Nyugat létezik, értenünk kell a keleti világot is. Az átalakuló világrend is ezt az érdeket diktálja - fogalmaz a lap főszerkesztője, Molnár Judit vezércikkében.

Ivan Šimko ment, a kérdések maradtak – fogalmaz Kocur László elemzésében, melyben az azóta menesztett belügyminiszter és rendőrfőkapitány vitájának hátterét világítja meg, rámutatva a megbízott kormány tárcavezetőjének inkompetens lépéseire, valamint a tényre, hogy az Ódor-kormány stabilitást ígért, de ez egyelőre döcögve megy.
Brüsszel engedett a nagy nemzetközi társaságoknak, és mintegy két évtizedig tartó kemény harc és kitartó elutasítás után zöld utat adna a génkezelt élelmiszereknek. Miért ez az érthetetlen döntés, azt Haják Szabó Mária fejti fel külpolitikai jegyzetében.
A túlélési ösztön mindenkiben kialakul, a Kárpátaljai magyar közösség is megpróbál túlélni. De hogyan lehet együtt élni a háború árnyékával és milyen megkötöttségekkel találkozik az újságíró a háborús Ukrajnában – a kérdésre Kulin Zoltán, az ungvári TV21 vezérigazgatója és Dunda György, a Kárpáti Igaz Szó lapigazgatója, akik Kolek Zsoltnak nyilatkozva azt is hangsúlyozták, nem szabad temetni a kárpátaljai magyar közösséget.
Pomichal Krisztián ugyanakkor a háborúról szóló helyzetelemzésében arról ír, hogy az elmúlt időszakban ismét távolabb kerültünk a békétől, és mindegy ki győz, Európa mindenképp veszít.
Új ötlettel állt elő a nagy ötletgyáros, a brüsszeli vízfej egyik legsötétebb figurája, Frans Timmermans, az EB alelnöke, az európai zöld megállapodás feje, aki szerint az Unió mezőgazdasági költségvetését a következő években nem kellene bővíteni. A sötét szándékot Kövesdi Károly, lapunk főmunkatársa segít értelmezni.
Vannak menekülőutak a gazdasági válságból, az elmúlt évek elrontott politikájának következményeit észszerű strukturális döntésekkel felül lehetne írni. A receptekről is beszélt a Gombaszögi Nyári Táborban Forró Krisztián, a Szövetség elnöke, és Antalík Imre, a Selye Egyetem közgazdász tanára, a beszélgetés legfontosabb megállapításait Rajkovics Péter összegzi.
Sólymos László, a Most-Híd 2023 elnöke még 2020-ban megvált egy ismert ruházati világmárka szlovákiai importőri cégében lévő tulajdonrészétől, pedig a vállalkozás akár aranytojást tojó tyúknak is nevezhető. Az ügylet hátterét Somogyi Szilárd fejtette fel.
Párbeszédre invitál és továbbgondolásra késztet Demeter Szilárd: A valahol szabadsága című rendhagyó hazaszótára, amelyet Kocur László ajánl olvasóink figyelmébe.
Lesz-e férfi győztese az idei Miss Universe világversenynek? - teszi fel a provokatív, ugyanakkor a valóságra reflektáló kérdést Száraz Dénes jegyzetében.
Mit keres a kolbász a gyógyszerek között? A kérdésre Lacza Tihamér Leporolt históriájában kapunk választ.
Lorántffy Zsuzsanna hozománya - a sárospataki vár, Magyarország egyik legjobb állapotban megmaradt késő reneszánsz épületegyüttese. Zsebik Ildikóval járhatjuk be a Rákócziak kultuszhelyét.
Lapunk regionális oldalait egy nem mindennapi történet nyitja. A tallósi Matica-vízimalom a Mátyusföld egyik legöregebb cölöpös malma, amelyet most elbontottak, majd a felújítás után újraépítik. A nem mindennapi eseményen Szomolai Andrea is ott volt. Szvorák Emese pedig a Füleki Önkéntes Tűzoltó egyesületnél járt.
Nagy Miskó Ildikó Farkas Veronika művészettörténész, a komáromi Limes Galéria alapítójának portréját rajzolja meg, életjubileuma kapcsán, A mindenkor helytálló értékmentő címmel. Molnár Gabriella a Bodrogköz legrégebbi kisdedóvójának, a perbenyiki óvodának 123 éves történetét eleveníti fel, míg Dunajszky Éva a káprázatosan szép, felújított szenci zsinagógába kalauzolja el olvasóinkat. Virsinszky Tamás a református középiskolák rimaszombati találkozóján járt. Franciaországi turnén járt a zselízi Kincső, az élménybeszámolójukat Kaszmán Zoltán jegyezte le, míg Fábián Gergely a most ötéves rozsnyói Sajó Bandát kérdezte új koncertanyagukról.
Aki felmegy egy hegyre, picit jobb emberként jön le onnan - az elgondolkodtató mondat gazdája Antal Tamás világutazó, akit Lacza Gergely faggatott, a tardoskeddi sportklub centenáriumi ünnepségén pedig Bokor Klára járt.
Állandó szerzőnk, Asztalos Kele Orsolya gyermekorvos írásában a szoptatással felmerő kérdéseket vette sorba, tudományosan alátámasztott érvekkel. Kenyeres Oszkár kétheti rovatunkban a Hazajáró csapatának a bihari hegyekben szerzett élményeit írta meg.
Szabó B. Csilla olasz és gömöri ízeket csalt elő az Íz-lelő rovatban, míg Vas Gyula a száz lőerős motoregért, a Kia Picantot tesztelte.
Fortuna távozott, Niké jött, fogalmaz Rajkovics György írásában az első osztályú szlovák labdarúgó-bajnokságról, Rajkovics Péter viszont a magabiztos Verstappen-sikert elemzi. Hajtman Gábor 16 éves álma vált valóra a Balaton-átúszás teljesítésével. Élménybeszámolója a sportrovatban olvasható. Lapunk hátoldalán Andrássy Franciska rozsnyói szobrát mutatjuk be.
Keressék és olvassák a Felvidék egyetlen közéleti hetilapját. Minden héten 84 oldalon, színes tartalommal.