Tudta? A levendula körömgomba ellen is hasznos lehet
Portugál kutatók a levendula újabb hatását mutatták ki: az illóolaj elpusztítja az élesztő- és a fonalas gombákat, amelyek az embernél bőr- és körömgombás megbetegedéseket okozhatnak.

A kórokozó gombák közül legismertebb a lábgomba, amelyet a legfelső hámréteg vagy a köröm keratinjából táplálkozó fonalas gombák okoznak. A nyálkahártyákat is megtámadhatja gomba, ez többnyire a Candida nemzetségbe tartozó élesztőgombákra jellemző.
Az olajat és egyes alkotóelemeit külön is tesztelték. A gombákat a Candida nemzetségbe tartozó élesztőgombák, penészgombák és fonalas gombák képviselték. A levendulaolaj a Cryptococcus neoformans nevű penészgomba és a Candida nemzetségbe tartozó különböző élesztőgombafajok ellen bizonyult a leghatékonyabbnak, ugyanakkor kevésbé vált be az úgynevezett kannapenész (Aspergillus) ellen. Az egyes alkotóelemek közül az alfa-pinén volt különösen hatékony.
A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a természetes eredetű illóolajoknál gyakran a hatóanyagok kombinációjában rejlik a siker titka.
Mivel többnyire ugyanannál a koncentrációnál jelentkezett a gombákra nézve gátló és halálos hatás egyaránt, a biológusok úgy vélik, hogy az illóolaj a gombák sejtfalait, illetve a sejtszervecskéket körülvevő hártyát roncsolja.
- Először végezzen érzékenységi tesztet, csepegtessen a csuklójára egy csepp levendula illóolajat. Ha nem érez viszketést, nem lát a bőrén irritációt, akkor bátran használhatja a levendulát, de csak külsőleg!
- Naponta háromszor csepegtessen a gombás körömre vagy a lábrészre levendula illóolajat. Gyorsan párolog, és ha valódi illóolajjal van dolga, akkor az olaj nem hagy nyomot a textílián - ez az egyik megkülönböztető jegye a valódi és a pancsolt illóolajoknak.
- Érdemes a cipőt is kifertőtleníteni belülről: cseppentsen levendula-, vagy teafaillóolajat vattapamacsra és törölje át vele a cipő belső orr-részét.