Tízezer éve kihalt ragadozót támasztottak fel a tudósok
Génszerkesztés és klónozás útján sikerült "feltámasztania" egy amerikai biotechnológiai vállalatnak a Trónok harca sorozatban is szereplő, a valóságban tízezer éve kihalt óriásfarkast.
A texasi székhelyű Colossal Biosciences kutatói helyi idő szerint hétfőn jelentették be, hogy az óriásfarkas DNS-mintáiból kiindulva, klónozás és génszerkesztés eredményeként a közelmúltban három farkaskölyök jött világra: a Romulus és Remus névre keresztelt hím kölykök hat hónaposak, Khaleesi, a nőstény kölyök pedig három hónapos. Ben Lamm, a cég vezérigazgatója "hatalmas mérföldkőnek" nevezte az eredményt.
Az óriásfarkas "feltámasztása" úgy vált lehetővé, hogy a tudósok vérsejteket vettek egy szürkefarkastól, az óriásfarkas legközelebbi, ma élő rokonától, és ezeket a sejteket különböző pontokon genetikailag módosították. Az így kapott örökítőanyagot hozzáadták egy kutyából származó petesejthez, majd az így létrejött embriókat állatokba ültették be. A génszerkesztés során az óriásfarkas fajspecifikus jellemzőire - a nagy termetre, a vastag, világos színű bundára és az izmos állkapocsra - fordítottak kiemelt figyelmet.
A Colossal Biosciences közlése szerint a "modernkori" óriásfarkasok az amerikai hatóságoknál hivatalosan bejegyzett, védett területen fognak élni folyamatos ellenőrzés alatt.
Óriásfarkasok felbukkannak például a Dungeons & Dragons fantasy szerepjátékban és a World of Warcraft (WoW) számítógépes játékban, de leginkább a Trónok harca sorozatnak köszönhetően kerültek be a köztudatba. George RR Martin, a Trónok harca könyvsorozat írója a Colossal Biosciences egyik befektetője és a cég kulturális tanácsadója. A szerző úgy nyilatkozott: sokan csak a fantázia világában létező, mitikus lényként tekintenek az óriásfarkasra, pedig ez az állat valójában egykor fontos szereplője volt az amerikai ökoszisztémának.