Szerencsejáték: veszélyesebb, mint a kábítószer?
Virágkorukat élik a szerencsejátékok, kevés olyan ember akad, aki valamilyen formában ne próbálta volna ki egyiket vagy másikat. De milyen veszélyeket rejtenek, és mikor kell különösen odafigyelni?

A számos ruhát, parfümöt, elektronikai cikkeket és egyéb termékeket hirdető reklámok mellett a szerencsejátékokat népszerűsítő hirdetések is egyre nagyobb teret nyernek a médiában.
Az egyik legnagyobb szlovákiai sportfogadási iroda, a Niké a sportesemények megtippelése mellett már online kaszinózást is kínál ügyfeleinek. A korábban csupán a sportfogadás iránt érdeklődőket lassan belecsábították a kaszinózás világába, ezt méghozzá frappáns módon tették. Bizonyos akciók keretein belül ingyenes pörgetéseket biztosítottak az ügyfeleknek, a játék szenvedélye és izgalma pedig teljesen magába szippantotta a gyanútlan játékosokat.
A sportfogadás korábban is hatalmas üzleti lehetőséget jelentett, de az online világ fejlődésével még tovább növekedett. A közösségi felületeken számtalan cég és magánszemély hirdeti sportfogadási szolgáltatásait.
Az esetek többségében ugyan megbízható oldalakról beszélhetünk, csalók azonban itt is előfordulhatnak. A játékosoknak a szolgáltatásokért cserébe bizonyos összegű havidíjat kell fizetniük (ez oldalanként változik), valamint kezdőtőkével is rendelkezniük kell.
A tőke esetében nem 50 vagy 100 euróról beszélünk, sokkal inkább 1000 euró körüli összegről. A tippadó napi szinten meghatározza a kezdőtőke mekkora százalékát javasolt megjátszani az adott mérkőzésre, hogy a hónap végét nyereséggel zárhassák. A sportfogadók hosszú távon valóban nyereségesek lehetnek, ez azonban két dolog miatt szokott meghiúsulni. Egyrészt sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy csupán erre a célra 1000 eurót elkülönítsenek, akik mégis belevágnak és megtapasztalják a siker élményét, könnyen áteshetnek a ló túloldalára, és a tippadó oldal irányelveit figyelmen kívül hagyva egyre több mérkőzésre, egyre nagyobb összegben kezdenek fogadni, ami egyenes út a bukáshoz.
A szerencsejáték a legnagyobb rizikót a 30-50 év közötti korosztályra és a tehetősebb emberekre jelenti. Az ő esetükben nagyobb annak kockázata, hogy jelentősebb összegeket veszítsenek és adósságba keveredjenek. A szerencsejátékban időközönként ugyan előfordulhatnak kisebb-nagyobb nyeremények, megélni ebből azonban szinte lehetetlen. Aki azt gondolja, hosszú távon a szerencsejáték stabil megélhetési forrásként szolgálhat a számára, egy téves világban él, amelyből ajánlott minél hamarabb kiszakadni. Kis tétben játszva szórakozás vagy az adrenalinszint növelése céljából ugyan kellemes elfoglaltságot nyújthat, a probléma azonban a folyamatos bukószéria és a tétek növelésekor kezdődik. A játékosok ilyenkor megpróbálják visszaszerezni az elvesztett összeget, ezért gyakrabban és egyre nagyobb téttel kezdenek el játszani. A függőség első jelei ilyenkor már érzékelhetők.
Szélsőséges esetekben a könnyű és gyors pénzforrás reményében az adott személy akár lopáshoz is folyamodhat, ami könnyen börtönbüntetéssel végződhet.
A kábítószerhez hasonlóan a függőség elkerülésének legbiztosabb módja, ha ki sem próbáljuk. Amennyiben mégis belekóstoltunk a szerencsejátékok világába, próbáljunk bizonyos keretek között maradni, hetente/havonta egy meghatározott, lehetőleg kisebb összeget eljátszani.
Mikor már túlléptünk egy határt, és a függőség jeleit tapasztaljuk, mindenképp kérjük szakember segítségét.
Nem szabad szemet hunyni a probléma felett, a szerencsejáték-függőség ugyanolyan komoly probléma mint a drogfüggőség vagy az alkoholizmus. Még azelőtt kérjünk segítséget, mielőtt az egész életünk negatív irányba mozdulna el.