2024. december 21., 19:02

Máig hiszem, hogy a Jézuska hozza…

Betlehemi falucskáról, selyem ágyról, porka hóról, magyar mirákulumról énekel Szarka Gyula és zenekara a Betlehemi csillag lemezbemutató karácsonyi turnén. De mi köze mindehhez a kolbásznak, amely étek a Kossuth-díjas énekes szerint a gasztronómia magasiskolája, és minden ember szereti. Csakúgy, mint a karácsonyi misztériumot.

Szarka Gyula karácsonyi turné
A Kossuth-díjas művész szép szóval és jó kedéllyel vezetgeti a zenekart és a kórusokat
Fotó: Cséplő Ákos

Advent második szombatjának délutánját Szarka Gyulával és zenekarával töltöm. Készülnek a királyrévi lemezbemutató koncertre. Mókázunk, beszélgetünk, részese lehetek a zenekar próbájának. Megérkezik a királyrévi Kézfogás Kórus és az Alsószeli Varsás Népdalkör is, hogy az évnek ebben a különleges időszakában együtt énekeljen a legendás zenésszel. Az ének, a zenekar és a kórusok összehangolása mellett jut idő arra is, hogy régi barátként Szarka Gyulával megvitassuk az élet és a karácsony nagy dolgait. Felnevet, amikor felteszem neki a kérdést: milyen érzés a szülőfaluban, Királyrévben játszani, hazai közönség előtt? Mindketten tudjuk a választ, ez csakis jó lehet. Ilyenkor ott ül a közönség soraiban a család, a régen látott jó barátok, az ősök pedig büszkén és bizonyára meghatódottan figyelnek odafentről, a Jézuska országából, amelyben Szarka Gyula rendületlenül hisz.

Mosolygós karácsonyok 

– Valóban izgalmas ott játszani, ahol az ember felnőtt, megható, hogy minket ide meghívnak, és megmutathatom, hol tartok éppen a pályámon – mondja Gyula. 

Csodálatos gyermekkori karácsonyokat töltöttünk az öcsémmel, Tamással Királyrévben. Én mindig halálra izgultam magam a karácsonyi asztalnál, hiszen elhittem, hogy a Jézuska és az angyalok hozzák a karácsonyfát, az ajándékokat. Ebben a mesében egyébként máig hiszek. Van ennek a hitnek gyönyörű misztikuma, különleges varázsa, persze amire a szüleink is „rájátszottak”, de ettől lesz különleges a karácsony. 

Gyuláéknál mindez a felnőttkor karácsonyához is hozzátartozik, és persze a szépen megterített asztal, illetve a karácsonyi családi hagyományok megtartása. A fény és a csoda őrzője Gyula felesége, Zsuzsa, aki mindig előkészíti az ünnepi szimbólumokat.

Hozza a mézet, az ostyát, az almát, amelyet mindig ő vág fel annyi felé, ahányan vagyunk a családban. Ennek a szokásnak az a jelentősége és jelentése, hogy mindenki számíthat a másikra, mindenki tudja, kihez fordulhat a családban, ha baj van. Ezt sose álljuk meg könnyek nélkül. Meghitt, mosolygós karácsonyok vannak minálunk, nagyon szeretjük ezt

– vallja a Kossuth-díjas énekes. Míg Gyula a koncertre készül, szeretettel üdvözöljük egymást Zsuzsával. Nevetve meséli, hogy bizony voltak olyan karácsonyok, amikor Gyula az utolsó pillanatban pottyant be az ünnepi asztal mellé egy-egy adventi turné után, hiszen ez az időszak igencsak mozgalmas a zenészek életében. 

Betlehemi csillag 

– Mi idén november 28-án elindultunk karácsonyi dalokat énekelni Dunaszerdahelyre, és tesszük ezt egészen december 22-ig – ebben teljesedik ki a „zenészkarácsony” – teszi hozzá Gyula. A Betlehemi csillag turnéja Nagymegyeren, Csilizpatason, Budapesten, Győrben folytatódik, majd Somorján zárul. 

Szarka Gyula karácsonyi turné
A közönséget is éneklésre hívják
Fotó:  Cséplő Ákos
Ez a sok koncert és találkozás a lelkünkben is zajlik, nem csak a színpadon, így alaposan felkészülünk az ünnepre. A zenekarral egymás felé is tudunk fordulni. Ajándék, hogy ilyenkor is játszhatunk, és ez az ajándék meghatározza az ünnepi esténket is. 

A Betlehemi csillag koncertturné érdekessége, hogy mindenhol felkérik a helyi kórust a közös éneklésre. A dunaszerdahelyi turnényitány során Szarka Gyula maga is meglepődött azon, hogy a városban négy kórus, két gyermek- és két felnőttkórus is működik. Szerencsére mind a négy elfogadta a meghívást, így nagyon sok énekszó kíséretében indulhatott a turné, amely során a címadó Betlehemi csillag hanghordozó zeneszámai csendülnek fel.

A lemez tulajdonképpen a mi népzenénken alapul. Gyönyörű ez a karácsonyi ünnepkör az első gyertyagyújtástól egészen vízkeresztig tele van jeles napokkal. Minden jeles napon énekeltek az emberek, és ezeket a szokásdallamokat mi is nagyon szívesen használjuk. Meggyőződésem szerint az is a dolgunk, hogy „visszatanítsuk” az embereknek az éneklés kultúráját. Mindenütt megkérem a közönséget, hogy bátran énekeljenek velünk a koncert alatt, és azt tapasztalom, hogy szívesen meg is teszik

– magyarázza Szarka Gyula. 

Az emberek alapvetően a zsigereikben hordozzák az éneklés szeretetét, az adventi ünnepkör pedig jó alkalom arra, hogy szebbnél szebb karácsonyváró dalokat énekelhessük. 

Kolbász nélkül nincs karácsony

A lemez tartalmazza például a Gímesen gyűjtött Ó, gyönyörű szép titokzatos éj kezdetű éneket, de a Kiskarácsony, nagykarácsony kezdetű dalt is. Ennek kapcsán nagyot nevetek Gyula eszmefuttatásán, amikor rátér az általa hőn szeretett gasztronómiai témára. 

– Én nagyon szeretem a kolbászt, szerintem nincs is olyan magyar ember, aki ne szeretné a gasztronómia e magasiskolájának termékét. És én – miután egész életemben a népzenét kutattam – csak most tudtam meg, hogy a Kiskarácsony, nagykarácsony kezdetű dalnak van egy olyan versszaka, amelyben benne van a kolbász: ha nincs kolbász a padláson, nem ér semmit a karácsony. A koncerteken meg azt tapasztalom, hogy rajtam kívül ezt a szakaszt mindenki ismeri. Vagyis a kolbászos kiskarácsony csak engem került el évtizedekig – mondja nevetve Gyula, akit már szólít a színpad és a közönség, így még zárszóként áldott karácsonyt és boldog új évet kíván olvasóinknak. 

Szarka Gyula karácsonyi turné
Királyrév színpadán Szarka Gyula és zenekara, a hazai Kézfogás Kórus és az Alsószeli Varsás Daloskör
Fotó:  Cséplő Ákos
Mindannyian számot vetünk az idővel, amelynek számolását mi, emberek találtunk ki. Maga a karácsony is az újjászületés, újrakezdés lehetőségét hordozza magában. Bízzunk abban, hogy az elkövetkező időszak szerencsésebb, boldogabb lesz. Töltsön el az új esztendő jó érzéssel minden embert!

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/50. számában.

 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.