Veszélyben Sün Balázs és Sün Dorottya
A sünök kedves, tüskés kis állatok, akikkel gyakran találkozhatunk esti séták során. Bár a hazai sünpopuláció egyelőre nem számít közvetlenül kihalófélben lévő fajnak, több helyen már veszélyeztetett státuszúként tartják számon őket.

A sünök populációja az elmúlt évtizedekben folyamatosan csökkent, és egyre kevesebb sün található a kertjeinkben. Mi áll ennek a hátterében? Egyrészt a modern mezőgazdaság, ami rengeteg vegyszert használ, és ezzel elpusztítja a rovarokat, amik a sünök fő táplálékát jelentik. Másrészt a nagyvárosok terjeszkedése, a betonrengeteg és az intenzív gazdálkodás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a sünöknek egyre kevesebb helyük marad.
Bár kicsik és tüskések, a sünök nagyon hasznosak. Ha kertünk van, akkor valószínűleg már találkoztunk velük – és bizonyára észrevettük, hogy a sünök szeretik elfogyasztani a kertben felbukkanó kártevőket, például a csigákat, rovarokat és különféle férgeket. Ha egy sün érkezik a kertünkbe, érdemes tisztelettel fogadni, mert ha ő ott van, akkor a kertünk valószínűleg egészségeseb lesz, hiszen a sünök olyan rovarokat is megesznek, amik a növényeinket pusztítják el. Egy átlagos sün akár napi 100-200 gramm rovart, hernyót, sőt, még kisebb kígyókat is megehet, amik a kertben kárt tehetnek. Ráadásul, ha egy sün nálunk telepszik le, az arra is utal, hogy a kertünk viszonylag tiszta és egészséges környezetet biztosít neki.
Ha szeretnénk segíteni a sünöknek, az egyik legfontosabb dolog, hogy megfelelő élőhelyet biztosítsunk számukra. Egy sünnek olyan helyekre van szüksége a kertben, ahol elbújhat, fészket rakhat és élelmet találhat. Szeretik a gazdag növényzetet, a bokros, elhagyott sarkokat, a levélhalmokat, vagy a kidőlt fákat. Ha nincs ilyen terület a kertben, nyugodtan építhetünk nekik egy kis házikót: egy odút, amit száraz levelekkel vagy szalmával bélelünk ki.
Ha találunk egy sérült vagy gyengélkedő sünt, fontos, hogy gyorsan cselekedjünk. Ha hideg van, először is tegyük olyan helyre, ahol fel tud melegedni. Az is segíthet, ha egy meleg, de nem túl forró takaróval takarjuk le, és egy kis időre nyugodt helyen hagyjuk. Ezt követően megitathatjuk egy kis langyos vízzel vagy kamillateával. Tápanyagként adhatunk neki egy kis főtt tojást vagy macskakonzervet, de ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor érdemes állatorvoshoz fordulni.