Skolasztikus törekvések a 21. században?
A skolasztika a középkor ideológiai gondolkodásának meghatározó mozgatórugója volt. Elsősorban a kritikus véleményeket igyekezett kordában tartani, tekintélyelvű szemléletével pedig szinte évszázadokra megbénította a tudományos fejlődést.

Nos, úgy tűnik, hogy a 21. század második évtizedében ismét egyfajta skolasztikus szemlélet kezd eluralkodni a világban, különösen az egyetemeken, ahol néhány hangadó már-már az inkvizíció módszereire hajazva igyekszik elhallgattatni a józanul gondolkodó elméket.
Az angliai Durhami Egyetem új etnomatematikai programot vezetett be, a matematika és a kultúra közötti kapcsolat kutatására és a tudományág dekolonizálására. A kidolgozott útmutató szerint a matematikaoktatás egyik legfontosabb kérdése, hogy szabad-e hagyni a nyugati matematikusok dominanciájának fenntartását a tudományban.
A Durhami Egyetem egy dekolonizációs kampánnyal kívánja felrázni a matematikai tanszék működését. A tanároknak ezentúl olyan matematikai példákat is alkalmazniuk kell, amiben a nyugati kultúrkörön kívül eső csoportok szerepelnek, például új-zélandi törzsek vagy kisebbségek.
A Telegraph brit lap szerint a Durhami Egyetem már csak a más brit egyetemeken tapasztalható trendet követi, és ennek megfelelően politizálják át itt is az egyetemi tanulmányokat.
Az egyetem szóvivője azt nyilatkozta, hogy
A szóvivő úgy véli, hogy ez a politikai változás összességében nem fogja veszélyeztetni az iskolai matematikaoktatás színvonalát és a szakterületet sem.
– mondta Dowden.
Az Amerikai Matematikai Szövetség még 2020 októberében egy nyilatkozatot tett közzé, amelyben azt állították, hogy
A rasszista matematika elképzelése az Egyesült Államokban és a nyugati világban azután terjedt el, hogy a kritikus fajelmélet több helyen is beszivárgott a közoktatásba.