Škoda Karoq 1.5 TSI 7DSG Ambition: A frissített verzió - KÉPEKKEL
A cseh márka középső szabadidő-autója 5 év után átesett az első frissítésen.

Az újítások kívülről is félreismerhetetlenek, de megújult az autó infotainment rendszere is, a motorok pedig megkapták a gazdaságosságra utaló EVO jelzőt. Utóbbiak közül az erősebbik, 1,5-ös TSI aggregáttal kaptuk meg tesztelésre az újdonságot, hétfokozatú automata váltóval, fronthajtással és a középső Ambition szereltségi szinttel kombinálva.
Félreismerhetetlen az új, szélesebb, hatszögletű maszk, amelyet a nagyobb testvér Kodiaqtól vett át a Karoq. A fényszórók is keskenyebbek az elődénél, ráadásul már alapszinten full-LED kivitelűek. A lökhárítóban kialakított légbeömlő viszont kb. a négyszeresére szélesedett, és faltól falig nyúlik a sárhányók között.
A farrész is élesebb vonalakat kapott, beleértve a lámpákat is. Ezek az átalakítások – beleértve az aerodinamikus betétekkel kiegészített alufelniket is – az autó légellenállási mutatóját is csökkentették, a jelenlegi 0,3-ra. Egészében véve pedig a retusálásokkal együtt is maradt a klasszikus bakancsforma, amely várhatóan a legközelebbi 5 évre is időtállóvá teszi az autót.
…eszközölt leglátványosabb változás a szereltségtől függően 7 vagy 10,25 hüvelykes digitális műszerfal. A sebesség- és fordulatszámmérő közötti felülete komplex információkkal szolgál a vezető számára, amelyeket a volánon elhelyezett nyomógombokkal váltogathat. A tesztautónkban 8 hüvelykes központi kijelző pedig maga volt a tökély: gyönyörű ikonokkal hívhattuk le rajta a kétzónás légkondi aktuális beállításait, a telefon párosításának lehetőségeit, a tolatókamera tűpontos képét, az elülső parkolóradar távolság- és iránymutatóit, sőt akár az USB-adathordozónkra feljátszott fényképeket is.
A felsorolt extra holmikon kívül természetesen a Škoda „simply clever” (egyszerűen nagyszerű) megoldásai sem hiányoznak az autóból: ilyen például az ajtórekeszbe illeszthető mini szemétkosár, vagy az anyósölés alatti esernyő. S hogy a térkínálatról se feledkezzünk meg: a kategória legmagasabb szintjét képviseli. A hátsó utasok életteréről ékesszólóan beszél a megfelelő kép, de a koffer 588 literes alapmérete is lenyűgöző.
Ráadásul „síalagútja” is van, bővítésével pedig – igaz, jókora fenékküszöbbel – bővel másfél köbméter feletti rakodóteret kapunk.
Tesztautónk erőforrása a márka tökéletesített benzines turbómotorjainak erősebbike volt; a gyengébb egyliteres 110 lóerős. (Itt tesszük hozzá, hogy a márka egyelőre nem fél a dízelektől: az ugyancsak továbbfejlesztett kétliteres TDI EVO 115 vagy 150 lóerős kivitelben szerepel a kínálatban.) A mi másfél literes TSI-nk viszont vitathatatlanul a legtökéletesebb motortechnikát képviselte. Márt csak azért is, mert kisebb terhelésnél 2 hengert le tudott kapcsolni, amikor is elképesztően alacsony értékek jelentek meg a pillanatnyi fogyasztás kijelzőjén.
S mivel az autókat általában sűrűn használjuk ilyen üzemmódban (lakott településen belül, szemafor és helységnévtábla előtti guruláskor), az átlagfogyasztásra is áldásos hatással van ez a technika. Én például simán hoztam a 6,8 litert, de ez az érték a határszemléket mellőzve jóval kisebb is lehetett volna. Mindezt hétfokozatú automata váltóval, amely a gyári adatok szerint átlag 3 decit dob rá a hatgangos kézire.
Cserébe viszont valami elképesztő finomsággal működik, sőt a sportosabb vénájú sofőrök számára – magán a váltókaron, vagy a kormány mögötti fülekkel – kézi kapcsolgatást is lehetővé tesz. Ennek azonban nem sok értelme van, pláne, ha a váltó nyújtotta vezetési komfort a célunk: a szerkezet jobban eligazodik a 7 fokozat között. A sportos vezetési óhajt pedig magától is megérzi a gázpedál használatának módjából. A legvégére pedig még annyit, hogy az autó összkerékhajtással is kapható, de csakis az erősebbik dízelmotorral és a DSG váltóval társítva.
Hengerűrtartalom: 1498 cm3
Teljesítmény: 110 kW (150 LE) @5000–6000
Nyomaték: 250 Nm@1500–3500
Sebességváltó: hétfokozatú DSG automata
Legnagyobb sebesség: 210 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9 s
Gyári átlagfogyasztás: 6,5 l/100 km
Tesztfogyasztás: 6,8 l/100 km
CO2-kibocsátás: 146 g/km
H/Sz/M: 4390x1841x1603 mm
Csomagtér: 588–1605 l
Csomagtér kiszerelt hátsó ülésekkel: 1810 l
Üzemanyagtartály: 50 l
A modellcsalád induló ára: 24 270 €
A tesztelt típus induló ára: 28 230 €
