Seat Arona 1.0 TSI FR: A csúcsszerelt alaptípus
Az autóítész szerencsésnek mondhatja magát, ha egymás után két azonos kategóriájú autót kap meg tesztelésre ugyanattól a márkától. Ebben volt részem, amikor a Seat szabadidős családjából a középső Atecát a legkisebb Arona követte a naptáramban. Pláne, hogy mindkettő a csúcs FR kivitelt képviselte.

Ennek köszönhetően a verdák puszta leírásán kívül önként adódott azok összehasonlítása is. Az alábbiakban tehát következzék e kettő együttvéve…
Ahogy a múlt héten az új Atecáról, úgy most is a felfrissített Aronáról beszélünk. Főbb ismertetőjegyei: az elődhöz képest extravagánsabb maszk, átszabott elülső lökhárító, magasabbra telepített ködfényszórók, hátul pedig az Atecához hasonlóan „kéziratossá” vált típusjelzés. Ami maradt: a dinamikusan felfutó övvonal, benne a stilizált X betűvel, a széles tetőspoiler, a keskeny hátsó szélvédő, a magasra felfutó hátsó alvázvédő elemek és az attraktív krómkeretű dupla kipufogó.
Mindez egyértelműen sportosabb külsőt eredményez, mint amilyennel a testvérmodell Škoda Kamiq dicsekedhet, de éppen ez a különbség a konzervatív Škoda és a mediterrán Seat modelljei között… Az autó kettős fényezése már nemcsak ezen, hanem az egy fokkal alacsonyabb XP szinten is standard, a tükörházakat is beleértve. Ami pedig az Atecával való összehasonlítást illeti: az Arona 24 cm-rel rövidebb, ami nagyjából a Škoda Karoq/Kamiq közti különbséggel azonos.
…az elődénél jobb minőségű anyagokat találunk, de új a multifunkciós volán is, rajta a távolságszabályozó tempomat, a digitális műszerfal, a rádió és a hangvezérlés kezelőgombjaival. A központi kijelző is magasabbra költözött: most sokkal harmonikusabban simul bele a frontpanelbe, és tűéles grafikával jeleníti meg az információs rendszer milliónyi adatát (fedélzeti számítógép, tolatókamera, navigációs térkép, vezetéstámogató rendszerek stb.).
Az Apple Car Play és az Android Auto telefonkiszolgálás magától értetődő, ahogy a kétzónás légkondi pultja alatti 2 USB-port is (természetesen C-típusúakról van szó). A dekórelemek közül pedig ezen a szinten a légbeömlők piros (és megvilágított) keretei érdemelnek említést, amelyek esti autózáskor rendkívül hangulatossá varázsolják az utasteret. Ami pedig a helykínálatot illeti, a kategória jobb átlaga, elöl/hátul kényelmesnek nevezhető ülésekkel. A koffer is elfogadható méretű: alapon és maximalizálva is azonos a Škoda Kamiqéval, a nagyobb testvér Atecáétól viszont 85 literrel kisebb.
Míg az Ateca FR verziójának benzines motorkínálata kizárólag négyhengeres, 1.5 TSI motorokból áll (150/190 LE), az Arona hasonlóan szerelt típusát 110 lovas háromhengeres egyliteressel, vagy az 1.5 TSI 150 lóerős verziójával vásárolhatjuk meg. Az Atecával ellentétben itt dízelmotorok nem állnak rendelkezésre, mint ahogy 4x4-es technika sem. Tesztautónk az FR család alap hajtásláncával volt felszerelve, tehát egyliteres TSI, plusz hatfokozatú kézi váltó. (Hétgangos kétkuplungos automata egyébként ehhez a motorhoz is kérhető, ami 1560 euróval dobja meg a verda árát).
A kultivált járású háromhengeres masina tökéletesen teljesíteni tudja az kis szabadidősökkel szembeni elvárásokat: kielégítő dinamikával mozgatja a mindössze 1240 kg önsúlyú járművet. A teszt során mért 5,7 literes átlagfogyasztás is messzemenően elfogadható, főleg, hogy némi határjárással jött össze. Hozzájárult ehhez még a négypozíciós menetmód-választó (Eco, Normal, Sport, Individual), valamint a váltások időszerűségére figyelmeztető ikonok a műszerfalon. Ami pedig a menettulajdonságokat és -komfortot illeti, a kategória legjobbjai közé sorolható a megújult Seat Arona…
Hengerűrtartalom: 999 cm3
Teljesítmény: 81 kW (110 LE)
Nyomaték: 200 Nm@2000–3000
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 190 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,6 s
Gyári átlagfogyasztás: (WLTP): 5,4 l/100 km
Tesztfogyasztás: 5,7 l/100 km
CO2-kibocsátás: (WLTP): 121 g/km
H/Sz/M: 4153x1780x1532 mm
Csomagtér: 400–1395 l
Üzemanyagtartály: 40 l
A modellcsalád induló ára: 20 246 €
A tesztelt típus induló ára: 22 234 €
