Seat Arona 1,0 TSI DSG Xperience: Új fazon, új szereltség
A VW csoporthoz tartozó spanyol márka legkisebb crossovere nemrég egy alapos frissítésen esett át. Elnézhetetlenül megújult a külseje és a beltere, kapott egy új szereltségi szintet, és mindezeknek köszönhetően jelenleg a német konszern legmutatósabb darabja a maga kategóriájában.

Az egyliteres TSI turbómotor erősebbik változatával, hétgangos automata váltóval és a már említett új szereltségben kaptuk meg tesztelésre.
A frissítés külső hozadékai elöl a dinamikusabb rajzú maszk, a lökhárító agresszívebb szürke betétei, és a szokatlanul magasra telepített, kör alakú ködlámpák. Hátul is masszívabb az ugyancsak acélszürke lökhárító-védőelem, amely most két hatalmas kamu kipufogóvéget is tartalmaz.
A hátsó ajtó „Arona” felirata kézírásúra változott, ami nem biztos, hogy szerencsés módosítás egy terepesnek is nevezhető autónál. Látványos újítás viszont a kettős színválasztás lehetősége: tesztautónk kék karosszéria/fehér tető kombinációja óriási vizuális többlet például egy Škoda Kamiqhoz képest. Ezen kívül igen látványosak az oldalfelületek horpaszai, a sarkos (és esetünkben szintén fehér) visszapillantó tükrök, valamint a hátsó oszlopok szereltségre utaló „X” dombornyomatai.
Amit kifogásolni lehet, az a csúnya botantenna; egy ilyen karosszérián sokkal jobban mutatna egy cápauszony…
…új a multifunkciós kormány, magasabbra költözött a (tesztautónkban feláras 9,2 hüvelykes) központi kijelző, kör alakúak lettek a szellőzőnyílások, jobb minőségűek a felhasznált műanyagok. Apró ergonómiai fogyatékosság a mélyre telepített klímapult, de a klasszikus tekerőknek-nyomógomboknak köszönhetően legalább könnyen kezelhető.
A digitális műszerfal „órái” között külön kijelzőt találunk, amelyen a fedélzeti számítógép és a vezetéstámogató rendszerek adatain/mutatóin kívül akár a (szintén feláras) navigációs térkép is megjeleníthető. Az Xcellence-t felváltó Xperience szereltségi szint egyéb értékesebb standard kellékei a már említett (kétzónás, pollenszűrős) légkondi, az automatikusan elsötétülő belső visszapillantó tükör vagy a hátsó parkolóradar. A hagyományos vezetéstámogató rendszerek döntő többsége minden szereltségi szintjén alaptartozék.
A térkínálatról pedig ezúttal csak annyit, hogy az autó kofferének padlója kétszintes beállítást tesz lehetővé, lásd a megfelelő ábrákat. A 400 literes alapméret természetesen az alsó állásban adódik; a felső csupán a bővítéskor keletkező fenékküszöb kivasalására szolgál.
Az egyliteres TSI turbómotor a konszern bevált darabja, és ebben az erősebbik kivitelben tökéletesen elég az 1250 kilós autóhoz. Nyomatéka már 1700-as fordulattól használható, kétezernél pedig eléri a 200 Nm-es csúcsot. Igen kellemes meglepetéssel szolgált a háromhengeres masina finom járása: vibrációknak, berezgéseknek nyomát sem tapasztaltam. A hétfokozatú, kétkuplungos automata váltó is simán működött, kapcsolásait alig lehetett érezni. Volt egy Sport állása is, amikor egészségesen hagyta kipörögni a motort, de „kézi” üzemmódba is lehetett állítani.
Ezt viszont végképp nem találtam szükségesnek: a dinamikusabb vezetésre tökéletesen megfelelt az említett Sport pozíció. Az automata váltóval eleve adott vezetési komfortot tovább fokozta a könnyű járású, amellett igen precíz volán: érezhető volt, hogy finom női kezek számára is hangolták. Ami pedig a fogyasztást illeti, itt osztható ki az utolsó piros pont, lásd tesztem 6,1 literes átlagát. Egy takarékosabb kollégám korábbi tesztje során viszont 305 kilométeren 5,7 litert jegyzett meg a számítógép memóriája, lásd a megfelelő ábrát…
Hengerűrtartalom: 999 cm3
Hengerek száma: 3
Teljesítmény: 81 kW (110 LE)
Nyomaték: 200 Nm@2000–3000
Sebességváltó: hétfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 190 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,8 s
Gyári átlagfogyasztás: 5,9-6 l/100 km
Tesztfogyasztás: 6,1 l/100 km
CO2-kibocsátás: 134-135 g/km
H/Sz/M: 4153x1780x1532 mm
Csomagtér: 400 l
Üzemanyagtartály: 40 l
A tesztelt típus induló ára: 19 840 €
A tesztautó ára: 22 849 €
