2022. július 16., 12:31

Seat Alhambra 1.4 TSI DSG FR-Line: Hattyúdal

Nincs mit szépíteni rajta: az egyterűek családja végleg kihalóban van. A kategória egyik utolsó mohikánja a SEAT legnagyobb családi autója, amelyből azonban szintén ez a mostani az utolsó generáció.

Seat Alhambra 1.4 TSI DSG FR-Line
Galéria
+28 kép a galériában
Fotó: Vas Gyula

Több mint negyedszázados életciklusa legvégén tehát mintegy hattyúdalként kaptuk meg tesztelésre, a jelenleg egyetlen elérhető motorral, automata váltóval és a legmagasabb FR-Line szereltségben.

Alaktan

E járművek külsején soha nem volt sok elemeznivaló, a kifutó utolsó generációs verziókén sincs. A frontfelület és a szélvédő íve még személyautós, onnantól kezdve viszont kisbuszos a forma, széles oldalüvegezéssel, két tolóajtóval és csaknem függőleges hátsó fallal. Mindez nagy praktikumot és sokoldalú funkcionalitást biztosít, de erről majd később.

seat-alhambra-fr-03
Fotó:  Vas Gyula

Ebben a csúcs MPV-méretosztályban tekintélyesek az autó méretei: hossza például 15 cm híján 5 méter, magassága pedig egy jól megtermett felnőtt emberé (174 cm). A két oldalajtó elektromosan nyílik és záródik, az említett hátsó fal szintén; ennek külön előnye, hogy rossz időben történő pakoláskor óriási védőernyőként is funkcionál. Mindezeken kívül már csak az FR-Line kivitel külső jegyeit tehetjük hozzá az összképhez, úgymint: elülső/hátsó embléma, krómozott küszöbök, acélszürkére fújt tükörházak.

seat-alhambra-fr-05
Fotó:  Vas Gyula
Belvilág

Itt a térkínálat ural mindent, amelynek színvonalát soha nem fogják elérni a bármilyen nagy, bármennyire hétszemélyes szabadidő-autók. (Az Alhambra ugyanis ebben a csúcskivitelben szintén hétszemélyes.) Nincs olyan SUV, amely olyan kényelmes beszállást biztosítana a vezető mögötti üléssorba, mint az Alhambra kétoldali tolóajtói, nem is beszélve a szűk parkolóhelyen történő könnyű ki- és beszállásról.

seat-alhambra-fr-25
Fotó:  Vas Gyula

Az ottani 3 fotel is számtalan módon variálható, az előre-hátra huzigálástól kezdve az üléstámlák szögének változtatásáig. A leghátulra történő beszállás szintén könnyű, egyrészt a tágra nyíló a tolóajtóknak, másrészt a 90 fokban előredönthető középső üléseknek köszönhetően. S mivel ezek, mint említettük, előre-hátra is tág határokon belül állíthatók, leghátul is elfogadható élettér alakítható ki. A 3. sor üléseinek ráadásul egy külön bónuszuk is van: a sima fejtámlák helyére beszerelhető 2 anatómiai támla, amelyek a kanyarokban kitűnően megtartják a felsőtestet.

seat-alhambra-fr-26
Fotó:  Vas Gyula

A koffer pedig még 7 ülés mögött is 300 literes, maximuma pedig kevés híján 2,3 köbméter; ráadásul ezen a szinten számtalan hálóval és egyéb térelválasztó elemekkel variálható. Magáról a szereltségről pedig csak annyit: az infotainment rendszeren már nem újítottak. A műszerfal klasszikus analóg, a központi kijelző 6,5 hüvelykes, de grafikája nagyon szép és az egész rendszer logikusan kezelhető.

seat-alhambra-fr-22
Fotó:  Vas Gyula

Külön bónusza a jpg-fotók megjelenítése, SD-kártyáról vagy USB-bemenetről egyaránt. A vezetéstámogató rendszerek listája gyakorlatilag hiánytalan, beleértve a kétfunkciós tempomatot, a sávtartó automatikát, a holttérfigyelő rendszert, a körkörös parkolószenzorokat, a tolatókamerát és az automata beparkolás lehetőségét is. A légkondi háromzónás, a nagy érzékenységű rádiónak pedig külön sávja van a digitális adók vételére, és nem hiányzik a telefontükrözési funkció sem.

Az országúton

A konszern gazdag benzines turbómotorjainak kínálatából a Seat az 1.4 TSI-t választotta a búcsúzó Alhambra egyetlen erőforrásául. A 150 lóerő teljesítmény és az általa elérhető dinamikai mutatók tökéletesen elégségesek a sportos tulajdonságokat végképp nem igénylő kisbuszhoz. A hatgangos kézi mellett mindhárom szereltségi szinten elérhető az ugyancsak hatfokozatú DSG automata váltó; tesztautónkban is ez dolgozott.

seat-alhambra-fr-09
Fotó:  Vas Gyula

Végsebességben 2 km/h-val kevesebbet tud a manuálisnál, százas sprintje viszont ugyanannyi, fogyasztásban pedig kb. fél liter a többlete. Kapcsolásai nem a legkulturáltabbak a kétkuplungos váltók kategóriájában, de zavarónak nem nevezhetők. Sportrezsimbe is állítható, amikor magasabb fordulatszámokig engedi kipörögni a motort. Viszont már csak az autó jellegére való tekintettel is inkább ajánlott a sima D rezsim, amely a pici váltási késedelmekkel együtt is komfortossá teszi a vezetést. Ehhez egyébként a méretes járgány jól hangolt futóműve és kiszámítható menettulajdonságai is jelentős mértékben hozzájárulnak. A fogyasztás az autó méreteit, teljesítményét és benzinmotoros voltát tekintetbe véve több, mint elfogatható: a teszt 8,4 literes átlaga a 70 literes tankból 834 kilométeres hatótávolságot garantál, de extrém takarékos vezetéssel az 1000 kilométer is elérhető…

seat-alhambra-fr-11
Fotó:  Vas Gyula
ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1395 cm3
Teljesítmény: 110 kW (150 LE) @5000
Nyomaték: 250 Nm@1500–4000
Sebességváltó: hétfokozatú kétkuplungos automata
Legnagyobb sebesség: 198 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,7 s
Gyári átlagfogyasztás: 7,9–9,1 l/100 km
Tesztfogyasztás: 8,4 l/100 km
CO2-kibocsátás: 180–206 g/km
H/Sz/M: 4854x1904x1740 mm
Csomagtér: 300–2297 l
Üzemanyagtartály: 70 l
A modellcsalád induló ára: 38 060 €
A tesztelt típus induló ára: 42 310 €
seat-alhambra-fr-02
Galéria
+28 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.