Samuel Huntington, a civilizációk háborújának prófétája - 95 éve született
Samuel Huntington amerikai politikatudós A civilizációk összecsapása című 1996-ban megjelent művével vált világhírűvé, amelyben megjósolta az elkövetkező évtizedek legnagyobb problémáit és konfliktusait a vallási-kulturális törésvonalak mentén.

Samuel Paul Huntington 1927. április 18-án született New Yorkban angolszász családban. Tizennyolc évesen végzett a Yale Egyetemen, majd rövid ideig a hadseregben szolgált. Doktori disszertációja megvédése után a Harvard Egyetemen oktatott. 1970-ben másodmagával megalapította a befolyásos Foreign Policiy külpolitikai folyóiratot. Jimmy Carter elnöksége alatt 1977-ben és 1978-ban az USA Nemzetbiztonsági Tanácsának koordinátora volt. 2008. december 24-én hunyt el.
Világhírű művének gondolatait először 3 évvel a könyve megjelenése előtt az általa alapított folyóiratban publikálta egy a könyvhöz hasonló című tanulmányban, és az az által kiváltott vihar ösztönözte a cikke gondolatainak bővebb kifejtésére.
Francis Fukuyama A történelem vége és az utolsó ember című 1992-ben megjelent műve gondolataival száll vitába, aki szerint a kommunista rezsimek összeomlását követően az ideológiák harca által megvalósuló haladás véget ért és a kétpólusú világrend megszűnése után a piacgazdaság és liberális demokrácia végérvényes győzelme és világmeretű elterjedése következik, amit már semmi váratlan dolog vagy konfliktus nem zavarhat meg.
Huntington megkérdőjelezi ezt az optimista forgatókönyvet, szerinte a hidegháború végével nem ér véget a történelem is, annyi változik csupán, hogy annak szereplői már nem a politikai ideológiák alapján fognak szemben állni egymással, hanem vallási-kulturális alapon, és nem a liberális demokrata nyugati civilizáció lesz az egyedüli és a meghatározó a világpolitikában.
A szerző szerint ugyanis "a legfontosabb különbségek a nemzetek között nem ideológiaiak vagy politikaiak, még csak gazdaságiak sem, hanem kulturálisak".