Podcastok (nem csak) járvány idejére
A korábbiakban a ma7-en már ajánlottunk a világhálón teljes egészében megtekinthető színi előadásokat, virtuális múzeumtúrákat és online hangoskönyveket. Most olyan rádiós hang- és videóanyagokat mutatunk be, amelyeket manapság, divatos szóhasználattal élve csak podcastoknak neveznek.

A komáromi székhelyű TANDEM elnevezésű nonprofit szervezet az idén indította el podcastjét, amin kéthetes intervallumokban jelennek meg új epizódok. A beszélgetések során a közösség tevékenysége mellett a szervezetben munkálkodó trénerek kedvelt témái is terítékre kerülnek. A TANDEM podcast adásai a szervezet YouTube-csatornáján is elérhetőek.
Ide kattintva kultúráról, politikáról, oktatásról, nyelvhasználatról és a szlovákiai magyarság mindennapi életéről szóló beszélgetéseket hallgathatnak. A tavaly induló Pozsonyi Podcast magyar nyelvű beszélgetéssorozatának moderátora Krekovič Beck Tímea és Szalay Zoltán.
A dunaszerdahelyi NFG klub is elindította élő online adását, ami minden hétköznap 9 és 12 óra között hallgatható. A zenei felhozatalt azon formációk dalaival is színesítik, amelyek megfordultak már a csallóközi alternatív kultúrtérben.
Kadarkai Endre bármelyik műsorát tekintjük, garantáltak a jó kérdések, az érdekes beszélgetések. A Felforgatók podcastjében bátor és sikeres magyarok történetét mutatja be. Faggatta már Litkai Gergelyt, Szilágyi Jánost és Almási Kittit, a következő évadban pedig további izgalmas személyiségekkel is beszélget majd. Érdemes követni!
A Párnacsata nevű podcast a házigazdák elmondása szerint a „girls support girls and boys“ jegyében született. Jelenleg László Viktória és Inzsöl Júlia vezetésében hallgathatunk érdekes fejtegetéseket, beszélgetéseket hétköznapi témákról, de sokszor tabutémákról is. A barátságos hangulatú beszélgetések inspirálóak tudnak lenni kamaszoknak és fiatal felnőtteknek egyaránt.
A Nők az útON podcast hetente jelentkező adásait Csorba Anita, a kreatív tartalomgyártó szakember és Szlafkai Éva, többek között a Szikra Magazin alkotója vezeti. Az elsősorban nőket megszólító podcast rendkívül inspiráló, gondolatébresztő és tartalmaik önfejlesztésre sarkallnak.
A Lecsó esetében nem gasztropodcastről van szó. Ahogy Farkas Lívia, a podcast műsorvezetője fogalmaz, „belecsapunk a lecsóba, tévhiteket boncolgatunk, mítoszokat pukkasztunk, átkeretezünk hiedelmeket, mindezt gyakorlatiasan, humorral, inspirációval”. A sokak számára ismert blogger nagyon gyakorlatiasan beszél környezetvédelemről, egyéni pénzügyekről, vagy akár az imposztor-szindróma legyőzéséről.
A Jó, a Rossz és a Nézhetetlen című csatornán Puzsér Róbert és Horváth Oszkár boncolgatják a legújabb filmeket. Az értelmezésekkor olyan szempontokat is fel-felvetnek, amik árnyalhatják a mi értelmezési lehetőségeinket is az egyes filmek újranézésekor.
A Lapozz a 99-re! elnevezésű podcastben Szabados Ági hétről hétre könyves témákkal és könyvek mögötti történetekkel várja hallgatóit. „Slammerből regényíró? A szolgálólány meséje könyvben vagy sorozatban izgalmasabb?“ Aki olvasást illetően inspirálódni szeretne, annak bizonyosan jó választás a műsor.
A legnagyobb követőtáborral rendelkező kísérletező műhely közelebb hozza az érdeklődőket a tudományos világhoz. Közérthetően a tudományokról és a műszaki világról – ez a Szertár.
Az Egyszer lent néven futó, frissen induló, Lovas Rozi vezette podcasten egyelőre csak két beszélgetést hallgathatunk meg, de nagyon ígéretesnek bizonyulnak a további részek is – az újrakezdésről, a mélypontokon való túllendülésről. A beszélgetéssorozat első epizódjában a műsorvezető Erőss Zsolt hegymászó özvegyét faggatta a mindennapok nehézségeiről.
A Totalcar podcastje Égéstér címen fut, melyben a szerkesztők és a vendégeik hetente tárgyalják meg az autók és a motorok érdekes témáit.
Amint az látható, egyre több, igényes, tematikus műsorokkal jelentkező, magyar nyelven is elérhető minőségi podcast csatorna létezik. Igazán érdemes belehallgatni néhányba a fentiekben javasoltak közül, vagy akár a ma7 PRÉS elnevezés alatt futó podcastjába is!