Petőfi-vetélkedő: Rimaszombat (II.)
Folytatódik a középiskolásoknak szóló vetélkedőre felkészítő segédanyagok közlése.

És most haladék nélkül menjünk Rima-Szombatba, hova a nemesség is begyűl nemsokára. De addig még ugorhatunk egyet… Pestig.
Pesten október 10-kén 1844-ben nagy dolog ment végbe, mint a világtörténet-írók nem fognak említetlen hagyni … játszottam a Nemzeti Szinházban Szigligeti Szökött Katoná-jában Gémesy nótáriust. Azt beszélik, hogy megbuktam benne… de ez nem igaz. Szóval: nem buktam meg; s játék után egész diadalérzettel mentem vacsorára a „Komló”-ba. Itt kötöttem barátságot borozás közben két gömöri fiatal emberrel, Sz. Lajossal, aki igen jó fiú, hanem a felesége szebb még, mint ő, és H. Jancsival, akire az ég ugy árassza mindennemű áldását, mint ő árasztja magába a bort. – Ebből az egész históriából pedig, urak, azt akarom kihozni, hogy Rima-Szombatba érvén, először is eme két barátomat iparkodtam megtalálni.
H. barátom látott el R.-Szombatban létem alatt szállással, mi nem csekélység tisztujítás idejében, mikor a galambházak is meg vannak rakva vendégekkel.
Egy éjjel, későn érvén szállásomra, minden ágyat megnépesedve találtam, s így nem maradt egyéb hátra, mint a földre fekünnöm.
Az egész tisztujítás példás renddel ment végbe. Kár, hogy esős idő volt.
Másnap kineveztettem, és fölesküdtem táblabirónak… Isten és Gömör-megye kegyelméből.
A város alatt folyt a Rima vize, melyben úgy megfürödtem, hogy majdnem belefúltam. Nem nagy a víz, hanem épen malom alatt esett a fürdés, hol egyenest keresztül akarván csapni, a habok alá sodortattam. Ha mégis bor lett volna, de vízbe fúlni … szekatura!
Huszt János ekkor már Rimaszombat főügyésze volt, és adott neki három napra szállást, mivel a tisztújítás miatt a fogadókban nem volt hely. A másik barát, Széplaky Lajos, egy régi nemesi család sarja pedig 1842-től 1849-ig Gömör megye alszolgabírája volt.
Petőfi Sándor ezeket a napokat az ő társaságukban töltötte Rimaszombatban, akárcsak az ekkor a tisztújítás idején itt tartózkodó Adorján Boldizsár és Kubinyi Rudolf társaságában.
Második látogatása Rimaszombatban akkor volt, amikor Várgedéről tett egy kirándulást Losoncra. Ekkor esett a híres fürdőzés a Rimában.
A Huszt-ház volt Rimaszombatban a Petőfi-kultusz egyik helyszíne, a helyiek ma is csak Petőfi-házként ismerik. 1939-ben Győry Ida (Győry Dezső édesanyja) egy emléktáblát helyezett el a ház homlokzatán ezzel a felirattal:
E helyen szállott meg 1845-ben Petőfi Sándor.
A házat 2006-ban felújították, ma Múzsák Háza a neve, mert minden Rimaszombatban született, vagy itt működő neves személyiség (Ferenczy István, Rudnay Gyula, Mikszáth Kálmán, Pósa Lajos, Győry Dezső, Blaha Lujza) emlékére kiállítást rendeztek be a ház egyes szobáiban. Stílusos, hogy a valamikori pitvarban, ahol Petőfi meghált, rá emlékeznek.
Háromnapos rimaszombati tartózkodása alatt nem írt verset a költő.
Megjelent a Magyar7 2022/42. számában.