Orvosi bravúr: méhen belüli sikeres műtétet hajtottak végre Pozsonyban
Az orvostudomány állandóan fejlődik, és ma már ott tart, hogy a még sem született magzatokat is meg lehet műteni. Ezzel esélyt kapnak az életre vagy a teljes, hendikep nélküli életre. Kiküszöbölhető például, hogy nyitott gerinccel jöjjenek a világra. Ilyen műtéteket eddig csak Európa egyes jól felszerelt speciális kórházi osztályain végeztek. Szlovákiából is műtöttek meg már kismamákat külföldi kórházakban. Mostantól viszont új időszámítás kezdődik…

A pozsonyi Bory Kórház Magzatgyógyászati Központjában végrehajtották az első méhen belüli műtétet, közölték csütörtöki sajtótájékoztatójukon a szakemberek.
Az új idők kezdetét jelző beavatkozásra még novemberben került sor, egy 23 hetes terhes kismamánál, aki ikreket várt és iker-iker transzfúziós szindróma lépett fel nála, az egyik magzat fejlődésének elmaradásával.
A babák azóta – még januárban – megszülettek és az újszülöttosztály intenzív részlegén vannak megfigyelés alatt. Fokozatosan adaptálódnak a méhen kívüli életre és hamarosan haza is térhetnek.
Ahogy a doktorok elmagyarázták, az egy placentájú ikreknek közös a vérkeringése, ami komoly szövődményekhez vezethet, a magzatok egyike jóval nagyobb és erősebb lehet, mint a másik. A Pozsonyban végrehajtott műtétre a terhesség középső szakaszában azért volt szükség, hogy megelőzzék a fatális következményeket.
A szakértői gárda fetoszkópos lézeres műtéttel eltávolította az összeköttetést a méhlepényben, amivel megszüntette az ikrek közötti érrendszeri kapcsolatot. Ezzel pedig biztosították a kiegyensúlyozottabb vérellátást.
A műtét, a szakemberek elmondása szerint, komplikációmentesen zajlott, a magzatok jól tolerálták. A kismamát ezt követően két nap múlva hazaengedték és a kórház veszélyeztetett terhességgel foglalkozó ambuláns részlegén figyelték az állapotát. A sikeres műtét lehetővé tette az ikerterhesség folytatását, egészen a 32. hétig, mondta el Martin Gábor magzatgyógyász specialista.
A pozsonyi Bory kórház portálján bővebben is olvashatunk a happy enddel végződő beavatkozásról.
Kiderül az, hogy a kis Dominik és Dávid tüdőérlelő gyógyszerekkel előkészítve, tervezett császármetszéssel jött a világra a 32. héten.
Ekkor már nem lehetett tovább biztonságban folytatni a terhességet, a kisebbik magzat állapota miatt. A két újszülött születési súlyában 30 százalékos eltérés van. Az egyikük 2120, a másikuk 1590 grammal született.
A kórházban jelenleg három főből álló speciális orvoscsoport foglalkozik kifejezetten a magzati műtétekkel és további orvosok készülnek szakvizsgára. Mindez pedig annak biztató jele, hogy magzatgyógyászati központjukban a jövőben valószínűleg még nagyon sok babát meg tudnak menteni.
Ilyen, méhen belül végzett első műtétről 2024 tavaszán a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája is beszámolt, amikor egy 28. hetes 1200 grammos magzatnak súlyos vérszegénysége miatt volt szüksége vérátömlesztésre. A vérátömlesztést még egyszer megismételték, aminek köszönhetően a baba a 32. hétig még édesanyja méhében fejlődhetett és erősödhetett. Azóta a klinikán már számos magzatnak segítettek abban, hogy egészségesen jöhessen a világra. Prágában a Podolí kórházban már 2012-ben elvégezték az első méhen belüli műtétet.
A méhen belül műtétek tárháza egyre bővül, már a vele született szívbetegségeket is megpróbálják még magzati korban orvosolni.