2024. június 1., 12:30

Orbán Viktorral riogattak Horvátországban – áll a Facebook-jelentésben

Megosztotta velünk a Facebook, milyen külföldi befolyásolási kísérletek ellen kellett beavatkoznia. A jövő heti európai parlamenti választás, illetve az amerikai elnökválasztás előtt ez különösen fontos lehet.

Facebook
Fotó: Pexels

A 2024 első negyedévéről szóló jelentést májusban tette közzé a Meta. A 33 oldalas jelentés teljes terjedelmében megtalálható e cikkünk alatt, de ha szombat délután inkább füvet nyírna, és nem akar ennyit olvasni, megértjük. Ezért összefoglaltuk a jelentés főbb téziseit.

Ha a Facebookon folyó, külföldi befolyásolási kísérletekről esik szó, általában mindenkinek a félelmetesnek beállított orosz trollfarmok jutnak az eszébe. Azonban már 2022 tavaszán megmutatkozott, ezek félelmetes híre inkább az intenzív marketingtevékenység számlájára írható, és éles körülmények között messze nem olyan hatékonyak, mint amilyennek a nyugati sajtó lefestette őket.

Ha a globális befolyásolási törekvéseket vesszük szemügyre, Kínát kell keresnünk a háttérben. A kínaiak nem tétlenkedtek, a nyugati mintákat lekövetve, szépen lassan, lépésről lépésre "felhúzták" a ma már a globális élbolyban levő közösségi appjukat, a TikTokot. A közösségimédia-szakértőket leszámítva ki emlékszik már a (szintén kínai eredetű) musicla.ly  2017 novemberében történt felvásárlására, melyen tinédzserek milliói tátoghattak és/vagy táncolhattak kedvenc zenéjükre. A szaksajtó az akvizíció idején azt a kérdést tette fel, hogy "egy ennyire sok rajongóval rendelkező appnak jót fog-e tenni, ha megváltozik a neve és a felület?" Nos, az eredményt láthatjuk: a musical.lyt senki nem sírja vissza, a TikTokon pedig Joe Biden is bepróbálkozott, miközben az Egyesült Államok mindent megtesz, hogy kitiltsa a platformot az USA-ból, ahol rendkívül népszerű.

De természetesen a kínaiak nemcsak a saját platformjukat próbálják felhasználni befolyásszerzésre, hanem másokét is.

A kínai székhelyű csoportok már régóta aktívan keresik a közösségi média platformjait, hogy befolyásolják a véleményt Kína politikai ambícióival kapcsolatos kérdésekben. 

Valójában a kínai központú hálózatok a legnagyobbak és a legkitartóbbak közé tartoznak, és közvetlen bizonyítékok utalnak arra, hogy ezeket a csoportokat a kínai kormány finanszírozza, hogy befolyásolják a globális véleményt" – áll a jelentésben.

Eltávolítottunk 37 Facebook-fiókot, 13 oldalt, öt csoportot és kilenc fiókot az Instagramon, mert megsértették az összehangolt, nem hiteles viselkedésre vonatkozó irányelvünket.

Ez a hálózat Kínából származik, és a globális szikh közösséget célozta meg, többek között Ausztráliában, Kanadában, Indiában, Új-Zélandon, Pakisztánban, az Egyesült Királyságban és Nigériában" – írják. Ez látszólag csepp a tengerben, ugyanakkor megjegyzik, hasonló hálózat a Telegramon és az X-en is működött. A kérdés itt elsősorban az, mit akarnak elérni a kínaiak a szikhek radikalizásával?

Ami az európai parlamenti választásokat illeti, a Meta-jelentés rámutat, azokat elsősorban nem globális mivoltukban, hanem helyben próbálják befolyásolni, az egyes országokon belül. Ha az EP-választást megelőzően voltak helyi választások, akkor azon keresztül is próbáltak "kampányolni".

"A taktikák közé tartozott a hazai politikusok hiteles beszámolóinak vagy oldalainak nem hiteles felerősítése kedvelések, megosztások és megjegyzések révén, hogy azok népszerűbbnek tűnjenek, mint voltak." A Meta egyelőre nem lát bizonyítékot arra, hogy a hamis klaszterek nagyobb teret hódítottak volna a hiteles közösségen belül. Név szerint is megemlítik, hogy Franciaországban, Németországban, Lengyelországban, Olaszországban és Horvátországban kellett beavatkozniuk.

Horvátországban 104 Facebook-fiókot és 39 oldalt távolítottak el. Ennek a kampánynak a saját fiókjai barátságot kötöttek egymással, és kedvelték a hálózat más hamis fiókjainak megjegyzéseit, hogy azok népszerűbbnek tűnjenek, mint voltak.

A hálózat egyik fiktív személyisége katonai hátterű egyénnek adta ki magát, és mémeket posztolt a horvát választásokon induló jobboldali jelöltekről Orbán Viktor magyar miniszterelnök  és Vlagyimir Putyin orosz elnök bábjaként.

Egy másik személy környezetvédőnek adta ki magát, és a médiával szembeni bizalmatlanságáról, a zágrábi polgármestert ért kritikákról posztolt.

A legnagyobb közösségi hálózaton belül történtek iráni és izraeli hátterű befolyásolási kísérletek is.

Ami pedig Oroszországot illeti, a Facebookon egyebek mellett a Doppelganger műveleten keresztül is próbál befolyást szerezni. Erről először 2022 végén számoltak be.

A Doppelganger keretében létező, valódi híroldalak hamis változatait készítik el. A szálak két oroszországi céghez vezetnek.

Az oroszok és Mark Zuckerberg élő és mesterségesintelligencia-alapú tartalomszűrői folyamatos macska-egér harcot folytatnak. Az oroszok rendkívül leleményesek ebben, például szándékos elírásokkal, vagy a szöveg olyan tagolásával próbálkoznak, amelyet nehezebb felismerni. Az is tudható, hogy hálózatszerűen működnek, a Facebookon, az Instagramon, a Telegramon, az X-en, a YouTube-on, a TikTokon, a LiveJournal-on, kisebb blogszolgáltatókon, de még petíciós webhelyeken is.

A Meta úgy látja, hogy az oroszok ellen az önerőn túl más tech cégek együttműködésére és kormányzati közreműködésre is szükség van.

A technológiai vállalatok, a kormányok és a bűnüldöző szervek közötti információmegosztás kritikus lehet a rosszindulatú külföldi kampányok korai megszakításában, különösen olyan esetekben, amikor a szolgáltatók egy adott platformon kívül koordinálják erőfeszítéseiket.

Noha számos országban megosztottunk információkat a Doppelganger célzásáról a különböző kormányzati tisztviselőkkel és a bűnüldöző szervekkel, hasznos lenne megérteni – ha lehetséges –, hogy az ehhez hasonló kampányok hogyan működtetik műszaki és pénzügyi infrastruktúrájukat globális működésük lehetővé tétele érdekében. Az ilyen betekintések segíthetnek a kutatóknak és a vállalatoknak abban, hogy megtalálják a rosszindulatú tevékenységek átfogóbb megzavarásának lehetőségeit. tanuljunk a taktika minden egyes iterációjából, hogy globális szinten érvényesíthessük" – javasolják a kormányzatoknak.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.