Nyugdíj 2025 - Minden, amit tudni érdemes!
A 2025-ös évben több változás is érinti a szépkorúakat. A nyugdíj ismét emelkedik, de bizonyos juttatások átalakulnak, amely majd a pénztárcánkat is érinteni fogja. A legfontosabb, a jövő év elejétől 2,1%-kal emeli a nyugdíjakat a Szociális Biztosító (SP).

Az emelés automatikus, nem kell kérvényezni. Már januárban megemelt nyugdíjt folyósítanak. Az emelésről írásban értesítik a nyugdíjasokat.
A minimálnyugdíjak esetében az eredetileg megítélt nyugdíj összegét emelik.
A január 1-jei nyugdíjvalorizációt követően a biztosító átszámolja a jogosultságot a nyugdíj minimálnyugdíj szintjére való emelésre.
Emellett januártól emelkedik a beszámítható évek alapján megítélt minimálnyugdíj összege.
A minimálnyugdíjra való jogosultság érdekében fizetett 30 évnyi nyugdíjbiztosítás elérése után 2025. január 1-től 397,30 euró minimálnyugdíjra jogosult a biztosított, 40 évnyi időszak után 467,20 euróra.
2024 szeptemberében összesen 1 807 955 nyugdíjat folyósított a Szociális Biztosító, ebből 84 693 megítélt járadék összege volt megemelve a minimálnyugdíj szintjére.
A 13. nyugdíj az egyik leggyakrabban emlegetett a kormány intézkedései közül, de nem feltétlenül javul a nyugdíjasok anyagi helyzete a jövő évben, mert átalakul a szülői nyugdíj rendszere.
Az idei évhez képest mindenképp, mert a szülői nyugdíj lényegében megszüntetésre került az eredeti formában.
Idén nyáron 908 043 jogosultnak fizetett ki a szülői nyugdíjt a Szociális Biztosító, átlagban havi 28,20 eurót, tehát összesen évi 338,40 eurót. Jövőre a tervek szerint ez a nyugdíj egyáltalán nem kerül kifizetésre. A 2025-ös évre vonatkozó szülői nyugdíj ugyanis 2026-ban kerül majd kifizetésre, a gyermekek 2025.évi adóbevallása alapján.
Ennek oka, hogy az eddig forma helyett a jövő évtől már a gyermekek adójának 2-2 százalékát kaphatja meg az egyik és a másik szülő. A szülői nyugdíj nagysága eddig attól függött, hogy a nyugdíjas szülőnek hány munkavállaló gyereke van, mennyit kerestek, illetve mennyi szociális járulékot fizettek.
A változás tehát jelentős kiesést okoz több mint 900 ezer nyugdíjasnak a jövő évben, akiket a kormány képviselői azzal nyugtatnak, hogy tavaly bevezették a teljes összegű 13.nyugdíjat, amely kompenzálja ezt a kiesést. Ezzel együtt teljesen nyilvánvaló, hogy átlagosan több száz euróval kevesebb euróból kevesebből kell megélniük a nyugdíjasoknak majd jövőre, amit a januári emelések sem fognak jelentősen korrigálni.
Arról nem is beszélve, hogy az ÁFA emelése őket is érinti majd, mert hiába csökken az adó mértéke az élelmiszereknél, a többi termék és szolgáltatás áfájának emelkedése majd ezekre is hatással lesz.
Az átlagbér összegét figyelembe véve egy nyugdíjas szülő majd 38,96 eurót kaphatna az új rendszerben, azaz két szülő összesen 77,92 eurót. A szülői nyugdíj folyósításának jelenlegi rendszeréhez képest lényegesen kevesebb. Az átlagos kereset esetében a jelenlegi kereset mintegy hatodát kapná a szülő, de még a havi négyezer eurós fizetésnél is csak a felét. Ebből pedig nyilvánvalóan kevés van, de jól mutatja, a rendszer nem csupán kevesebbet ad majd vissza a gyermekek befizetéseiből a szülőknek, hanem még inkább a magasabb jövedelmű gyermekek szüleit részesíti előnyben, mint az eddigi megoldás.
A második pilléres nyugdíjkifizetés referenciaösszegét 651,70 euróban állapították meg. Ha a megtakarító személy nyugdíjat vagy több nyugdíjat kap a Szociális Biztosítóból vagy 651,70 eurós referenciaösszeget meghaladó szolgálati nyugdíjat, kérheti nyugdíjkezelő társaságától megtakarított összegének egyszeri kifizetését.
Ez az összeg jelenti tehát a határt, ami fölött már kérhető az egyszeri utalás. 2024-ben nem adózik a megtakarító az összeg egyszeri kifizetése után.
Az öregségi nyugdíj folyósításának feltételei pedig a második pillérben 2025-ben ugyanazok maradnak, mint korábban.
Mindez összefügg az öregségi nyugdíj-megtakarításról szóló törvény módosításával, amely 2025. január 1-jétől az öregségi nyugdíj-megtakarítás folyósítását szabályozza. A módosítás hatálya 2025. január 1-ről 2026. január 1-re került át.
A 2026 januárjától hatályos öregségi nyugdíj-megtakarításról szóló törvénymódosítás hatályának elhalasztásával jövőre nem korlátozzák, illetve nem adóztatják a második pillérből a nyugdíjprogram formájában történő lehívását, a pénzfelvételt, amelyen belül lehetőség van a megtakarított összeg egyszeri kifizetésének kérésére is.