Növénybirodalom, avagy a titokzatos ékszerdoboz - KÉPEKKEL
Ezt a címet viseli az a vándorkiállítás, amely 2015-ben indult útjára, és 2020. augusztus 27-én érkezett meg Kassára, a Kelet-szlovákiai Múzeumba. A múzeum mellett a verniszázs társszervezője a Konstantin Filozófus Egyetem Természettudományi Kara, a Szlovák Tudományos Akadémia mellett működő Botanikus Társaság, valamint a Šafárik Egyetem Botanikus kertje Kassán. A kiállítás kurátora Dr. Sitásová Eva.

A 12 kiállító között ott van a királyhelmeci Molnár Gabriella is, aki elsősorban a textil és a papír szerelmese, szebbnél szebb alkotásait ráadásul az újrahasznosítás jegyében készíti. Szívesen készít ékszereket is, amelyeket rendszeresen visel.
A különlegességekre egyrészt Pozsonyban, másrészt párizsi útjai során tett szert. Műhelyében két inspirációs hullámban készültek a fülbevalók, a karperecek, a nyakékek.
Van közöttük olyan darab, amely egy óra alatt elkészült, ugyanakkor az igényesebb darabok ennél jóval több időt vettek igénybe.
Gabriella portálunknak azt is elárulta, hogy
a kiállított darabok többsége drótozással, tiffany technikával készült,
de van, ahol a textil felhasználását, a szövést is alkalmazta, sőt a bőr és a nemez is fellelhető bizonyos darabokban. Ritkán szokta előrajzolni a készülő ékszert, kreációi általában belső indíttatásból születnek. Aki hasonlók készítésére vállalkozik, annak ajánlatos beszereznie egy mikro fúrót, réz és ezüstözött drótokat, ékszerészfogókat, tűket és cérnákat, ékszerész ragasztót… Gabika egyes terméseket natúr alkalmazta, míg másokat növényfestékkel színezett.
Arra a kérdésünkre, hogy kinek ajánlja a kiállítás megtekintését, azt válaszolta: azon nőknek, akik csak a klasszikus nemesfémből készült ékszereket viselnek,
hadd csodálkozzanak rá, milyen formák megalkotására képes a természet,
ugyanakkor minden természet- és növénykedvelőnek! Ezen ékszerek növényi részei zömmel idővel megkeményednek, tehát nem kell attól tartani, hogy rövid életűek lesznek.
