Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE - KÉPEKKEL
Az X-Trail a Nissan egyik ikonikus modellje, amely 24 éve van a piacon, és jelenleg a 4. generációnál tart. Legújabb változatának újdonsága az e-POWER hibrid hajtáslánc, amely fronthajtással 204, összkerekes technikával 213 LE teljesítménnyel kapható a hazai piacon.

Mi az erősebbik, 4x4-es, kétmotoros verziót kaptuk meg tesztelésre, a középső N-CONNECTA szereltséggel kombinálva.
Mint az előző generációk során, az X-Trail most sem akar terepkupénak látszani. Az alapforma klasszikus bakancsos, de számos üdítő részlet dobja fel. Elöl például az osztott lámpák (emlékszünk még rá, amikor ezekkel forradalmat csinált a Juke?), közöttük a hatalmas, trapéz alakú légnyelő; oldalt a sportos rajzú küszöbbetétek, hátul pedig a látványos tetőspoiler, a pengeélekkel megrajzolt C-oszlop, és az abba mélyen behasító lámpák.
A kipufogóvégeket viszont diszkréten eldugták, nyilván a villanyautós hatást erősítendő. Egészében véve pedig az egész formán átsüt a márka imázsa. Mert oké, hogy ma már mindenki futószalagon gyártja a különböző rendű és rangú SUV-ket, de egy Nissan vagy Toyota e téren egészen más gyökerekből építkezik, mint pl. a Peugeot, a Renault vagy a Mazda…
A volán mögé beülve kellemes, autós szemmel nézve otthonias látvány fogad: szép grafikájú digitális műszerfal, 12,3 colos, szélesvásznú központi kijelző, ergonomikus kialakítású középkonzol. Ezen kapott helyet az automata váltó billenőkapcsolója, amelynek kezelése néhány perc alatt megtanulható. Az információk többsége – fogyasztási grafikon, energiagazdálkodás stb. – a műszerfal középső felületén jeleníthető meg, míg a központi képernyő leglátványosabb vizuális elemei a navigációs térkép és a 360 fokos kamerarendszer képe.
A vezetéstámogató rendszerek listája gyakorlatilag hiánytalan, de sávelhagyáskor eléggé zavaró a fékek beavatkozása. Ami pedig a helykínálatot illeti, hátul is kifejezetten nagyvonalú, lásd a megfelelő ábrát; tesztautónkban ráadásul külön légkondi és ülésfűtés állt az ott ülők rendelkezésére. A 485 literes csomagtérre sem lehet panasz, főleg hogy bővítésekor teljesen sík padlót kapunk.
Hibridről beszélünk, de annak egy speciális fajtájáról. Itt ugyanis a benzinmotor soha nem kapcsolódik be a hajtásba, hanem kizárólag a villanymotor áramellátására, illetve az aprócska akkumulátor töltésére szolgál. Ezért a műszaki adatokban olvasható benzin- plusz villanymotor összteljesítmény lényegében kizárólag az elektromos hajtásé, beleértve a csúcsnyomatékot is. Egyébként, mint már említettük, az összkerékhajtású verziónál mindkét futóműhöz külön-külön villanymotor kapcsolódik, egy intelligens és adaptív vezérlő automatika irányításával. Ez teszi lehetővé az útviszonyoknak megfelelő legoptimálisabb erőelosztást a négy kerék között. A rendszert tovább finomítja a még a hatpozíciós elektronikus menetmód-választó, az ECO-tól egészen az offroad rezsimig; körtárcsája a középkonzolon található.
Városi forgalomban, szemafortól szemaforig araszolva az „e-pedal” gomb megnyomásával növelhetjük az energia-visszatermelést, ami egyben a fékek használatát is a minimumra csökkeni. Vezetés közben pedig – a villanymotor rugalmasságának, azonnal megjelenő tekintélyes csúcsnyomatékának köszönhetően – lényegében egy fajtiszta elektromobil tulajdonságait élvezhetjük. Leszámítva azt, hogy nem kell állandóan a hatótávolság kijelzőjére pislognunk. A fogyasztás 6,8 literes tesztátlagáról pedig csak annyit: egy közel 2 tonna önsúlyú, magas építésű, összkerékhajtású autóval sikerült összehoznom…
Benzinmotor: 1497 cm3, 116 kW (158 LE)
Villanymotor: 157 kW (213 LE),
Összteljesítmény/nyomaték: 157 kW (213 LE), 330+195 Nm
Akkumulátor: 1,73 kWh
Sebességváltó: automata
Legnagyobb sebesség: 180 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 7,2 s
Gyári átlagfogyasztás: 6,6/100 km
Tesztfogyasztás: 6,8/100 km
CO2-kibocsátás: 169 g/km
H/Sz/M: 4680x1840x1725 mm
Csomagtér: 485 l
Üzemanyagtartály: 55 l
A tesztelt típus induló ára: 44 990 €
Az alaptípus ára: 35 090 €
