Nagysebességű vonatok cikázhatnak tájainkon
A szlovák kormányzat is felismerte, hogy a vasúti személyforgalomban még sok lehetőség van.

Andrej Doležal közlekedési miniszter szerint Szlovákia nem akar slamasztikában maradni, és a gyorsvasúttal kapcsolatos elképzelés támogatásával is jelezte a V4-es országoknak, hogy érdekelt a megvalósításában.
Még azok is, akik csak időnként ülnek vonatra, hogy eljussanak Pozsonyból Prágába vagy Budapestre, jól tudják, hogy ez jelenleg nem a leggyorsabb módja az utazásnak. Prágába több mint négy óráig tart, Budapestre is jó ha két és fél óra alatt befut a pozsonyi gyors.
A V4-ek közlekedési miniszterei még 2018-ban Csorbatón aláírták azt a dokumentumot, amelyben kötelezték magukat, hogy tanulmányozni fogják ennek a gyors vasúti közlekedésnek a lehetőségeit a négy főváros között.
Nem titok, hogy Igor Matovič kormányfőként még nem lelkesedett ezért az elképzelésért és pénzt sem különítettek el erre a célra.
Doležal üdvözölte a kormány szerdai döntését. Mint megjegyezte, ha most - jelképesen szólva, de akár a valóságban is - nem szállnánk fel erre a vonatra, megtörténhetne, hogy Szlovénián és Ausztrián át valósulna meg és Szlovákia kimaradna belőle. Ezért a jövő évi költségvetésben 1 millió eurót különítettek el a projekt kidolgozására.
Egyelőre csak a tervek és az elképzelések szintjén él a projekt, megvalósulásának időtávlata 10-15 év.
Szlovák területen Pozsonyból az Erdőhát felé Jókúton (Kúty) át Břeclavig haladna, majd Brünnben egy elágazás révén Prága, illetve Varsó felé vezetne tovább a vaspálya.
Nem titok ugyanakkor, hogy Szlovákiában, különösen a déli területeken sok gond van a vasúti forgalommal, úgy tűnik novemberig van csak biztosítva a normális közlekedés. Ennek ellenére az ország nem maradhat ki ezekből a nemzetközi projektekből, mert egyrészt kár származna belőle, másrészt komoly presztízsveszteséget is jelentene.
A magyar tervekben a Budapest-Prága közötti vonal 3 és fél óra alatt lenne teljesíthető, Varsóba pedig 5 és fél óra óra alatt lehetne eljutni. Ez ma még túl idealisztikusnak tűnik.
Magyarországon jelenleg a környezetvédelmi engedélyeztetéseket intézik. Az elképzelések szerint ezeket a vonalakat mintegy 20 millió utas venné igénybe évente és a belföldön az Intercity szerelvények is közlekednének rajtuk.