2021. szeptember 9., 21:38

Nagysebességű vonatok cikázhatnak tájainkon

A szlovák kormányzat is felismerte, hogy a vasúti személyforgalomban még sok lehetőség van.

Vajon lesz-e belőle valami
Illusztráció
Fotó: TASR

Andrej Doležal közlekedési miniszter szerint Szlovákia nem akar slamasztikában maradni, és a gyorsvasúttal kapcsolatos elképzelés támogatásával is jelezte a V4-es országoknak, hogy érdekelt a megvalósításában.

Még azok is, akik csak időnként ülnek vonatra, hogy eljussanak Pozsonyból Prágába vagy Budapestre, jól tudják, hogy ez jelenleg nem a leggyorsabb módja az utazásnak. Prágába több mint négy óráig tart, Budapestre is jó ha két és fél óra alatt befut a pozsonyi gyors.

Mindez  jelentősen megváltozna, ha nagy sebességű gyorsvonatok közlekednének a fővárosok között. Prágába mindössze 85 perc alatt, Budapestre pedig akár fél óra alatt is eljuthatna az ember - vélekedett a tárcavezető a közösségi oldalán közvetített élő beszélgetésben.

A V4-ek közlekedési miniszterei még 2018-ban Csorbatón aláírták azt a dokumentumot, amelyben kötelezték magukat, hogy tanulmányozni fogják ennek a gyors vasúti közlekedésnek a lehetőségeit a négy főváros között.

Merész elképzelések
Andrej Doležal közlekedési miniszter közösségi oldalán válaszolt a kérdésekre
Fotó:  Facebook

Nem titok, hogy Igor Matovič kormányfőként még nem lelkesedett ezért az elképzelésért és pénzt sem különítettek el erre a célra.

A fő kezdeményező Magyarország, amely nemrégen bemutatta azt a tervezetet, amely feltünteti azokat a határátkelő pontokat, amelyeken a vasútvonal átvezetne és ahol a vonatok akár 320 km/óra sebességgel is haladhatnának.

Doležal üdvözölte a kormány szerdai döntését. Mint megjegyezte, ha most - jelképesen szólva, de akár a valóságban is - nem szállnánk fel erre a vonatra, megtörténhetne, hogy Szlovénián és Ausztrián át valósulna meg és Szlovákia kimaradna belőle. Ezért a jövő évi költségvetésben 1 millió eurót különítettek el a projekt kidolgozására.

Egyelőre csak a tervek és az elképzelések szintjén él a projekt, megvalósulásának időtávlata 10-15 év.

A magyar tervezet szerint a vasútvonal a következőképp haladna. A szerelvény a Budapes-Kelenföld pályaudvarról indulna, Győrben átszállási lehetőséggel. A vasúti pálya az M1 autópályával párhuzamosan haladna. Pozsony felé Rajkán keresztül, Bécs felé Hegyeshalmon keresztül. Korábban szóba került egy olyan lehetőség is, hogy Győrből Dunaszerdahely felé is vezetne a vonal.

Szlovák területen Pozsonyból az Erdőhát felé Jókúton (Kúty) át Břeclavig haladna, majd Brünnben egy elágazás révén Prága, illetve Varsó felé vezetne tovább a vaspálya.

Nem titok ugyanakkor, hogy Szlovákiában, különösen a déli területeken sok gond van a vasúti forgalommal, úgy tűnik novemberig van csak biztosítva a normális közlekedés. Ennek ellenére az ország nem maradhat ki ezekből a nemzetközi projektekből, mert egyrészt kár származna belőle, másrészt komoly presztízsveszteséget is jelentene.

Komoly kérdés természetesen az is, mekkora az a reálisan elérhető sebesség, amellyel ezek a szerelvények közlekednének. A 320 km/ órás sebesség csak bizonyos szakaszokon képzelhető el, sokkal reálisabbnak látszik az óránkénti 200 km. Így a Budapest-Pozsony közötti út nem egész két órára rövidülne a jelenlegi 2 és fél óra helyett.

A magyar tervekben a Budapest-Prága közötti vonal 3 és fél óra alatt lenne teljesíthető, Varsóba pedig 5 és fél óra óra alatt lehetne eljutni. Ez ma még túl idealisztikusnak tűnik.

Magyarországon jelenleg a környezetvédelmi engedélyeztetéseket intézik. Az elképzelések szerint ezeket a vonalakat mintegy 20 millió utas venné igénybe évente és a belföldön az Intercity szerelvények is közlekednének rajtuk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.